Пенсіонери з Криму, які виїхали з окупованого півострова, роками не отримують пенсію в Україні. Щоб призначити виплату у Пенсійному фонді України вимагають довідку з Росії — підтвердження того, що людина не отримує гроші від РФ.
Навесні цього року депутати ухвалили новий закон, який мав скасувати цю вимогу, проте він досі не працює.
Суспільне Крим зʼясовувало, чому не працює закон та з яким труднощами зіштовхуються пенсіонери-кримчани, щоб отримати пенсію.
Галина Афанасьєва із Сімферополя вийшла на пенсію у 2003 році. З окупованого Криму до доньки на Київщину виїхала у 2020 році, а вже після повномасштабного вторгнення звернулася до Пенсійного фонду України.
"Те, що я з Криму — приговор. Зверталася до Пенсійного фонду України і мені дали відповідь, що іде війна. Треба чекати кінця війни. Коли та війна закінчиться? Ніхто не знає", — розповіла вона.
Щоб поновити українську пенсію, кримчанам необхідний був документ, який підтверджує, що вони не отримують пенсію від Росії. До 2022 року Пенсійний фонд України звертався до органів пенсійного забезпечення РФ і вони надавали таке підтвердження. Після розірвання дипломатичних відносин з Росією виконати таку процедуру неможливо.
"Вони у своїх відмовах зазначають, що ви маєте страховий стаж, ви маєте право на пенсію, але вибачте. Повномасштабна війна і ми не можемо витребувати пенсійну справу у пенсійних органів Російської Федерації", — пояснив адвокат ГО "КримSOS" Віктор Вуко.
Як зазначила Ольга Афанасьва, донька Галини, у Пенсійному фонді їм запропонували звертатися до суду.
"Звертатися до суду. Ми звернулися до суду. Півроку вже йде цей процес, але поки що не має ніякого результату. Друге, що нам пропонує Пенсійний фонд — це поїхати у Крим, забрати свою особову справу, привезти. Але ми чудово розуміємо, що це неможливо. Тому що ми, по-перше, не можемо туди заїхати. По-друге, на багатьох кримчан, які виїхали на підконтрольну територію, там ( у Криму — ред.) відкриті кримінальні справи", — зазначила Ольга.
Світлана Калиновська із Севастополя теж зіткнулася зі схожою ситуацією і подала позов до суду, аби домогтися поновлення української пенсії. Вона живе у Києві із 2016 року, але зізналась, що до 2022 року отримувала російські виплати.
"Останній раз я була в Пенсійному фонді нашому (...) Як вони розмовляють з кримчанами? Вони говорять так наче я цю війну розв’язала. А чому ви раніше не зробили? Я кажу, що раніше думала, що війна ця на пару тижнів. По-друге, я приходила, ви самі казали отримуйте там, бо там більше, а тут буде менше. І, по-третє, не було ніяких перешкод. Яка мені була різниця? То навіть і краще, що я беру гроші там, а не тут, не у своєї держави. У Пенсійному фонді завжди не вистачає грошей", — розповіла пенсіонерка.
За словами Світлани, її знайома з Криму через ці бюрократичні труднощі знайшла оригінальний спосіб, як отримувати хоча б російську пенсію.
"От в мене є подруга. Вона живе в Харкові. Вона отримує пенсію через Тайвань. Через біткоїни. Ну я чула, що є такі біткоїни, але мені вже 81 рік і мені розібратися з цим ніяк", — зауважила Калиновська.
Як зазначає адвокат Віктор Вуйко, подібні судові справи щодо поновлення пенсій кримчанам виграшні — у нього зараз більше двадцяти таких клієнтів.
"Ніхто не знайде будь-якої справи, де пенсіонер, який маючи необхідний страховий стаж, встановлений тим же управлінням Пенсійного фонду, перемістився, отримав довідку ВПО звернувся і отримав би від суду відмову. От не має таких справ. Є навіть такий юридичний жарт, що у нас пенсійні фонди для кримчан — це якраз місцеві адміністративні суди", — наголосив адвокат.
Нагадаємо, 25 квітня 2024 року Верховна Рада України ухвалила закон, який спрощує механізм поновлення пенсії для кримчан. Згідно з ним, пенсіонерам необхідно лише написати заяву до Пенсійного фонду про неотримання виплат із РФ, каже заступниця постійного представника президента України в АРК Ольга Куришко.
"Був проголосований закон. Він підписаний, набрав законної сили, набрав чинності. І є певний проміжок часу, протягом якого має бути напрацьований саме цей порядок. Бо закон задає рамку, а саме як має відбуватися ця процедура, куди нести заяву, наприклад, що має докладатися до цієї заяви, як має відбуватися розгляд цих документів. — вони встановлюються вже Кабінетом міністрів на своєму рівні. То зараз, на даний момент, наскільки нам відомо, відбувається напрацювання саме цього порядку", — заявила Куришко.
За словами ж Віктора Вуйка, механізм реалізації цього закону вже мав би бути напрацьований і затверджений Кабміном.
"Закон має вищу юридичну силу, підзаконні акти мають нижчу юридичну силу. Тобто, якщо цей закон вже існує, тим більше це процедурне питання, воно дріб’язкове, тут не може бути якихось підзаконних актів, які б сказали, яка це має бути бумага, скільки там має бути абзаців, скільки там має бути клятв, що людина не отримує пенсії в Криму. І от навіть люди звертаються і роблять вигляд, що нічого не існує, їм як під копірку — "Немає пенсійної справи з Криму" і так далі", — розповів адвокат ГО "КримSOS".
Суспільне Крим ще 23 вересня 2024 року надіслало запит до Міністерства соціальної політики, яке координує діяльність Пенсійного фонду України. Редакції обіцяли надати відповідь, але її немає досі.
Галина Афанасьєва та Світлана Калиновська ще чекають на рішення суду щодо їхніх пенсій. Жінки наголошують, що змушені жити на заощадження і за рахунок рідних.
"Я задавала питання. Якщо ось такі кримчани не мають ніяких доходів, може є якась субсидія , наприклад. Там, я не знаю, допомога від держави. Нічого такого не має", — підсумувала Ольга Афанасьєва.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook