Апеляційний російський суд залишив у СІЗО чотирьох фігурантів першої Джанкойської групи "справи Хізб ут-Тахрір"

Фігуранти першої Джанкойської групи "справи Хізб ут-Тахрір". Кримська солідарність

Апеляційний військовий суд у селищі Власиха Московської області Росії залишив у СІЗО до 29 серпня чотирьох кримських татар з першої Джанкойської групи "справи Хізб ут-Тахрір". Ще один фігурант продовжить перебувати під домашнім арештом.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомив адвокат Еміль Курбедінов громадській організації "Кримська солідарність" 20 червня.

Йдеться про кримськотатарського активіста Енвера Кроша, кореспондента "Кримської солідарності" Вілена Темер'янова, Ріната Алієва та Едема Бекірова. Водночас Сейтягу Аббозова залишили під домашнім арештом.

Під час судового засідання учасники цієї справи заявили, що з початку арешту і взяття під варту їм "абсолютно необґрунтовано продовжують термін утримання" у слідчому ізоляторі. Але ні заяву кримських татар, ні доводи сторони захисту суд не взяв до уваги та залишив у силі рішення Південного окружного військового суду Ростова-на-Дону в РФ.

Що відомо про першу Джанкойську групу "справи Хізб ут-Тахрір"

Енвера Кроша, цивільного журналіста Вілена Темер'янова, Ріната Алієва, Мурата Мустафаєва, Сейтягу Аббозова та Едема Бекірова заарештували в Джанкої у серпні 2022 року.

Їм закидали участь в ісламській політичній партії Хізб ут-Тахрір. Основний "доказ" — аудіозапис розмови у мечеті за 2015 рік. Адвокат Еміль Курбедінов вважає, що його витягли з архівів ФСБ через вісім років, тобто усі ці роки зазначені кримські татари кримінально не переслідувалися і "жодної небезпеки для суспільства не становили".

Захист наголошує на тому, що співробітники ФСБ навмисно "прив'язали" справу кримських татар із Джанкоя до подій в Україні.

"Було озвучено політиками, ЗМІ та самими спецслужбами, що нібито було ліквідовано "терористичний осередок", яким керували з України. Це такий уже наратив, продиктований цим часом, пов'язаний із тими подіями, які відбуваються після лютого 2022 року", — сказав Курбедінов "Кримській солідарності".

Під час судового слідства адвокатам та фігурантам справи не надали можливості ознайомитися з матеріалами, які суд відправляв на експертизу. Також за цей час так і не встановили плани щодо "вчинення терористичного акту" чи інших "насильницьких дій".

Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook