Кримського політв'язня Кроша продовжують бити співробітники СІЗО

Екрем Крош. Фото: Кримська солідарність

На судовому засіданні у Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону в Росії 18 червня фігурант другої Джанкойської групи "справи Хізб ут-Тахрір", кримський татарин Екрем Крош вдруге заявив про застосування насильства співробітниками СІЗО-2 у Сімферополі щодо нього.

Про це повідомив адвокат Олексій Ладін у коментарі громадській організації "Кримська солідарність", сюжет з яким опублікували 20 червня.

"Судове засідання розпочалося із заяви Екрема Кроша про те, що стосовно нього було застосовано насильство співробітниками адміністрації СІЗО. Водночас насильство було застосовано без причини. З великим ступенем ймовірності, це пов'язано з подіями в СІЗО-1 міста Ростова. Власне у заяві було озвучено протокол судового засідання і надалі захист збирається дати свою оцінку і провести низку процесуальних заходів для того, щоб винних притягнути до відповідальності", — розповів він.

Крім того, закінчили дослідження аудіозапису, на якому, за версією обвинувачення, ведуться розмови фігурантів у мечеті, що "доводять їхню винуватість".

"У самих розмовах абсолютно нічого кримінального немає. Це просто розмови на релігійні, я б навіть сказав філософські теми про те, що таке щастя", — вважає адвокат.

Водночас суд відмовив у клопотанні захисту про виклик на допит як свідків тих, хто за обвинувальним висновком проходять учасниками партії Хізб ут-Тахрір, але яких судять за іншою справою. Як пояснив суддя, вони "не є свідками".

"Формально вони не є свідками. Але, згідно з Кримінальним процесуальним кодексом РФ, свідок — це особа, якій щось відомо про обставини справи, що розглядається. А як не ймовірним учасникам цього осередку не може бути щось відомо. Тобто очевидно, що цих людей необхідно допитати і захист планує ще раз сформулювати це клопотання", — зазначив Ладін.

Адвокат також зауважив, що всі фігуранти не падають духом.

"Хочу сказати, що незважаючи на інцидент, який стався з Крошем, усі хлопці почуваються більш-менш добре, духом не падають, передають усім привіт і, власне, тримаються, продовжують боротися", — сказав він.

Що відомо про другу Джанкойську групу у справі "Хізб ут-Тахрір"

24 січня 2023 року у селах Джанкойського району пройшли обшуки, після яких затримали шістьох кримських татар і відвезли до Сімферополя, де їх заарештували наступного дня та відправили у СІЗО-1. Йдеться про Екрема Кроша, Айдера Асанова, Лемана Зекеряєва, Османа Абдуразакова і Рефата Сейдаметова.

У серпні того ж року матеріали їхньої кримінальної справи передали до Південного окружного військового суду Ростова-на-Дону. Їм інкримінують участь у забороненій в Росії ісламській політичній партії "Хізб ут-Тахрір", яка вільно діє у більшості країнах, у тому числі в Україні.

13 вересня 2023 року стало відомо, що фігурантів "справи" етапували із слідчого ізолятору Сімферополя до СІЗО-1 Ростова-на-Дону.

Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook