Кримський політв'язень Фарход Базаров відмовився від пропозиції окупантів брати участь у війні проти України

Фарход Базаров. Кримська солідарність

Кримський татарин, політвʼязень із другої Сімферопольської групи по "справі Хізб ут-Тахрір" Фарход Базаров, який утримується в тюрмі міста Балашов Саратовської області Росії, відмовився брати участь у війни РФ проти України.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це QIRIM.News розповіла його дружина Фатіме Янікова.

Жінка зазначила, що хоча засуджених за так звані терористичні статті не кличуть до "СВО"Спеціальна воєнна операція" — пропагандистський евфемізм, запроваджений керівництвом Росії і вживаний проросійськими джерелами для опису вторгнення Росії в Україну з 2022 року.", її чоловіку це запропонували.

"Як вам відомо, на засуджених за статтею 205.5 КК РФОрганізація діяльності терористичної організації та участь у діяльності такої організації не поширюється умовно-дострокове звільнення, не надається амністія. Таких ув'язнених також не відправляють на війну (проти України — ред.), але до Фархода підходили та пропонували взяти участь у так званій "СВО". Проте мій чоловік відмовився" — розповіла Янікова.

Наразі бранець Кремля Фарход Базаров чекає на етапування з Балашовської тюрми. Його мали етапувати ще 30 травня, але куди саме — не відомо.

Також Фатіме Янікова розповіла, що планувала відвідати чоловіка разом із сином у травні цього року. Через це вона змінила прізвище сина.

"Річ у тім, що всі наші четверо спільних дітей мають моє прізвище. Ми з Фарходом не розписані документально, ми уклали лише релігійний шлюб (ніках), тож в паспорті штампа немає. Через це право на побачення я не маю. Ми змінили паспорт старшому сину і тепер у нього прізвище Базаров. І я можу відвідати Фархода з сином як опікунка хлопця",— зазначила вона.

Жінка переживає, що її чоловіка відправлять далеко від окупованого Криму, що стане ще одним випробуванням.

Що відомо про другу Сімферопольську групу "справи Хізб ут-Тахрір"

27 березня 2019 року в Криму пройшли масові обшуки в будинках кримських татар. Слідчі дії проводили в Кам'янці, Строганівці, Білому Сімферопольського району. Окупанти затримали 20 кримських татар за підозрою в причетності до міжнародної політичної партії Хізб ут-Тахрір.

Ще трьох осіб російські спецслужби оголосили в розшук. 28 березня 2019 року вони відзвітували про затримання ще трьох кримських татар у місті Аксай Ростовської області Росії. Серед затриманих був цивільний журналіст "Кримської солідарності" Осман Аріфмеметов.

Того ж дня окупаційний Київський районний суд Сімферополя заарештував всіх затриманих, обравши їм запобіжний захід у вигляді взяття під варту.

Влітку 2019 року кількість затриманих по цій групі "справи Хізб ут-Тахрір" збільшилась до 25 людей. Багато із затриманих були активістами громадського правозахисного руху "Кримська солідарність", відомого своєю активною роботою із захисту жертв політичних переслідувань у Криму. Серед них є правозахисники, громадянські журналісти та волонтери.

Через величезний обсяг матеріалів окупанти розділили кримінальну справу з 25 учасників на п'ять п'ятірок підсудних.

24 листопада 2022 року Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону визнав фігурантів справи винними в терористичній діяльності та спробі захоплення влади. Енвера Аметова і Яшара Муєдінова засудили до 13 років колонії суворого режиму, а цивільних журналістів Руслана Сулейманова, Рустема Шейхалієва і Османа Аріфмеметова — до 14 років. Чотири роки політв'язні проведуть у в'язниці, а потім ще рік будуть обмежені у свободі пересування. Підсудні винними себе не визнали і вважають своє переслідування політичним.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook