Щонайменше 36 українців сидить у російських в'язницях за звинуваченням у тероризмі — правозахисниця Ольга Скрипник

Ольга Скрипник, Голова правління Кримської правизахисної групи . УНІАН

Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник прокоментувала затримання окупантами чоловіка та жінки в Криму, яких звинуватили в підготовці "теракту"ст. 205.3 КК РФ на залізниці.

В коментарі Суспільне Крим правозахисниця заявила, що подача окупантами інформації про затримання молодої пари є типовою для російських силовиків.

"Доволі типово, що цей матеріал подається як і багато попередніх. Без прізвищ. У загальних рисах ФСБ повідомляє про таке затримання. Ба більше — це вже не перша справа, коли звинувачують у підриві залізничного мосту. Рік тому, за схожими звинуваченнями була затримана велика група, включаючи Кирила Баранника", — зазначила вона.

facebook.com/Oleh Rozhko

Вона додала, що заява ФСБ РФ є шаблонною. За її словами, він є у пресслужбі окупаційного відомства, тому про всіх затриманих повідомляється з подібними формулюваннями.

"Враховуючи нашу базу, Кримської правозахисної групи, з якою ми працюємо, у нас щонайменше 36 наших громадян сидять уже за такими справами. І в усіх цих справах про звинувачення в диверсії, підривах залізниці, тощо, завжди застосовуються тортури, інші незаконні методи, коли до людей не допускають адвокатів, чинять тиск на родину. На жаль, ця справа не виняток. РФ буде використовувати ті ж самі методи, які використовували до попередніх, мінімум 36-ти затриманих, верифікованих нами", — повідомила правозахисниця.

Ольга Скрипник розповіла, що більшість справ датується 2022 та 2023 роками, тобто після повномасштабного вторгнення РФ. Вона зазначила, що дивлячись на базу Кримської правозахисної групи, матеріалів щодо звинувачень окупантами людей у диверсіях, шпигунстві збільшилося в рази. За її словами, такі справи проводяться ними в закритому режимі.

"Більшість справ — без жодних комунікацій. Не розголошуються імена людей, справи йдуть в закритому режимі. Тож навіть відстежувати судовий процес вкрай важко. Бо Росія стандартно "ліпить" туди державну таємницю. Закриває всі судові засідання, змушує адвокатів підписувати документи про нерозголошення, якщо адвокат є. Бо у багатьох незалежного адвоката нема. Їм дають безкоштовного, за призначенням, які займають сторону слідства та змушують не заявляти про тортури, залякування чи тиск", — пояснила правозахисниця.

Вона зазначила, що інколи доноси пишуть самі ж агенти ФСБ, які бувають підставними.

"Якщо Росія вирішила придумати фіктивну групу терористів, донос пише людина, яка спрівпрацює з ФСБ, щоб був привід відкрити кримінальну справу. Можуть бути родинні зв'язки. У нас були випадки, коли до родичів тих людей, які служать зараз у ЗСУ, у Криму приходили співробітники ФСБ, брали їх на "олівець". За ними пильно стежать і вони можуть стати жертвами сфабрикованої справи. Ще відстежується проукраїнська позиція у соцмережах. Мета — показати у пропагандистських ЗМІ агентурну мережу", — каже Ольга Скрипник.

Вона нагадала, що одним із перших затриманих за схожими обвинуваченнями був Євген Попов, який зараз служить в ЗСУ. Російська пропаганда розкручувала його справу про "диверсантів" в окупованому Криму.

"Росія відмовляється звільняти людей, навіть в рамках обміну не повертає цивільних. Але все одно Україна продовжує тиснути, створюються різні механізми, можливо із залученням ОБСЄ. Є міжнародна платформа за звільнення цивільних. Та треба розуміти, поки територія окупована — це безкінечний ресурс для Росії, щоб постійно збільшувати список незаконно затриманих", — резюмувала правозахисниця.

Нагадаємо, що жінку 2000 року народження та чоловіка 1999 року народження російське ФСБ звинуватило в підготовці "теракту" на залізниці в Криму та "співпраці" з українськими спецслужбами.

Потім російське пропагандистське видання РІА "Новости Крым" заявило з посиланням на відео допиту затриманого чоловіка, що українські спецслужби планували передати йому дрон для атаки на ППО в районі Кримського мосту.

У відео чоловік розповідає про те, що він начебто мав робити фото ППО в районі Керчі, а також те, що його хотіли навчити керувати БПлА.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook