Майно на ТОТ: юристка пояснила, що робити у випадку російської "націоналізації"

Південний берег Криму. Фото: Суспільне Крим

Росія продовжує незаконно націоналізовувати майно в Криму та на інших тимчасово окупованих територіях України. Юристка громадської ініціативи "Крим SOS" Анастасія Калініна розповіла про можливості місцевих мешканців повернути вкрадені окупантами квартири, будинки та земельні ділянки.

Про це вона розповіла в етері "Суспільне Студія" 12 квітня.

За словами Калініної, відповідно до чинного українського законодавства, будь-які дії з майном громадян України, іноземців, осіб без громадянства на ТОТ — незаконні. Тому право власності залишається і це підтверджує ЗУ "Про окуповані території", де вказано, що правочини, які вчиняються на ТОТ окупаційною владою, є нікчемними.

"Ми закликаємо, щоб всі вносили, по можливості, в державний реєстр речових прав інформацію про таке майно. Це потрібно в разі того, якщо документи будуть втрачені. Тоді можливо замовити витяг з такого державного реєстру речових прав і фактично підтвердити своє право власності. Але хочу підкреслити – якщо таке майно не внесено в цей реєстр, то все рівно воно залишається у власності людини", — розповіла юристка.

Також вона розказала про те, як вчиняються правові дії стосовно майна на окупованих територіях України.

"Будь-які дії з майном, яке знаходяться на окупованих територіях, можуть вчинюватися нотаріусами, державними реєстраторами в будь-якому місті на підконтрольній території України. Тут є багато винятків, звичайно. Як приклад, беремо квартиру на окупованій території. Якщо документи на неї є в реєстрі, фактично її можна передати в спадок, дарувати, продавати", — зазначила Калініна.

Юристка уточнила, якщо це земельна ділянка або будинок на ТОТ, яких не має в реєстрі та доступ до них, щоб зробити заміри або призначити кадастровий номер, відсутній, то законні правові дії вчинити неможливо, оскільки у подібних випадках відсутня інформація, яка вноситься в реєстр та в договори.

"З практики, якщо немає якоїсь інформації, то фактично такі угоди зробити неможливо. Але підтверджується, що це майно залишається за людиною. Право власності вже після деокупації так і залишиться, якщо людина не захоче його передати чи продати", — розповіла вона.

Калініна зауважила, що фіксувати право власності необхідно в правоохоронних органах.

"Це допоможе надалі збирати таку інформацію, щоб вже в майбутньому після деокупації знати про таке майно і знати, що воно було націоналізоване. Ми радимо звертатися до правоохоронних органів із заявою. Фактично просимо повідомляти про вільне зайняття (окупантами – ред.) таких житлових будинків чи квартир", — пояснила юристка.

Вона додала, що правових механізмів щодо отримання компенсації за незаконне зайняття росіянами квартир, будинків та земельних ділянок на ТОТ до деокупації наразі не існує в українському законодавстві. Якщо майно було знищено, тоді відшкодування передбачається.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook