У Сімферополі окупованого Криму 8 квітня демонтували купол Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги. Митрополит Сімферопольський і Кримський ПЦУ Климент засудив "бездіяльність" української влади, а Представництво президента України в АРК — дії окупаційної влади Криму.
У своїй заяві для "Голосу Криму" Климент наголосив на "системному знищені всього українського" на півострові та "стиранні української національної ідентичності" окупантами.
Реакція митрополита Сімферопольського і Кримського ПЦУ Климента
Климент з цього приводу поставив питання до влади України, що 10 років окупації "ігнорують проблеми, з якими стикається українська етнічна громада". Зокрема, чому ще діє "УПЦ (МП)"Українська Православна Церква Московського Патріархату, яка є невід'ємною структурою РПЦРосійська православна церквата чому ще не виконана постанова Кабміну України щодо захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії УПЦ (ПЦУ).
"Стурбованість щодо злочинів окупаційного режиму в Криму – це не той шлях вирішення проблеми, який демонструють у заявах українські та міжнародні організації. На превеликий жаль, маю констатувати повну бездіяльність державних органів влади України у релігійних питаннях, що спонукає р**истів діяти, вчиняти злочини, знищувати українські церкви в Криму", — наголосив владика.
Він закликає державні органи влади України створити міжвідомчий дорадчо-консультаційний орган Кабміну з питань формування і реалізації держполітики щодо збереження та захисту української етнічної спільноти Криму.
Митрополит також зауважив, що українці у Криму потребують уваги та підтримки з боку держави. На його думку, їм потрібні політичні та практичні рішення, які будуть забезпечувати їх конституційні права.
Реакція Представництва президента України в АРК
У своїй заяві у Facebook відомство засудило "чергові протиправні кроки російської окупаційної адміністрації в Криму" щодо знищення свободи віросповідання, зокрема проти ПЦУ.
"Представництво наголошує, що знищення осередку Православної Церкви України в Криму та послідовні переслідування громадян України на території окупованого півострова за релігійними та етнічними ознаками є порушенням норм міжнародного права. Закликаємо міжнародне товариство й світову релігійну спільноту відреагувати та засудити злочинні переслідування в окупованому Криму Православної Церкви України та знищення її головного храму", — йдеться у повідомленні.
За даними Представництва президента в АРК, до окупації у Криму було 49 релігійних громад (парафії, місії, братства, монастир), а до початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну залишалось сім.
Також у відомстві наголосили, що після 24 лютого 2022 року РФ почала переслідування священнослужителів ПЦУ на півострові та видавати їм повістки, що змусило їх виїхати з Криму.
Що відомо про Кафедральний собор ПЦУ у Сімферополі
Українська церква та українська релігійна громада у Криму та Севастополі припинила своє існування у перші роки окупації. Зокрема, у 2014 році в Севастополі у Київського патріархату російські військові силою відібрали храм Священомученика Климента Римського, а також храм Апостолів Петра і Павла і Святителя Миколая.
Також 1 червня 2014 року в селищі Перевальне Сімферопольського району озброєні "козаки" напали на храм Покрова Пресвятої Богородиці. Згодом цей храм незаконно передали УПЦ Московського патріархату. Настоятель цієї церкви Іван Катькало через погрози і відкриття окупантами кримінальної справи за "сепаратизм" був змушений разом з родиною виїхати з півострова.
3 січня 2022 року РНБО застосувала санкції до 18 фізичних осіб, які причетні до винесення "судових рішень" про відчуження майна Кримської єпархії ПЦУ на тимчасово окупованому півострові. 21 січня 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав відповідний Указ.
У травні 2023 року окупанти у Сімферополі намагалися захопити Кафедральний Собор ПЦУ. Вони ламали двері у вівтар, крадуть майно ПЦУ та не пускають до храму прихожан.
Також у травні 2023 року "голова" окупаційного Комітету кримського парламенту з питань майнових і земельних відносин Євгєнія Добриня заявила, що Кафедральний собор передадуть "Кримській митрополії російської православної церкви", утвореної влітку 2022 року на базі трьох кримських єпархій УПЦ (МП).
У листопаді торік митрополит Сімферопольський і Кримський ПЦУ Климент заявив, що Кримська Єпархія в умовах окупації півострова та повномасштабної війни, яку розв'язала Росія, по суті припинила своє існування.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook