Адміністрація російської колонії утримує політвʼязня Сервера Зекір'яєва в тортурних умовах

Політвʼязень Сервер Зекір'яєв. Кримська солідарність

Політв'язень Сервер Зекір'яєв, засуджений до 13 років ув'язнення, розповів про тортурні умови у виправній колонії №1 Тульської області РФ.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це "Кримській солідарності" повідомила дружина Зекір'яєва — Зарема.

Зазначається, що після етапу із СІЗО в Новочеркаську у вересні 2022 року його постійно утримують у ШІЗО, СІЗО і ПКТПриміщення камерного типу, де він перебуває до цього моменту. У нього в камері регулярно проводять обшуки під "Собачий вальс", а листи рідним, де він просить, щоб до нього прислали адвоката, просто не передають.

За словами Сервера, причину поміщення в ШІЗО, як і причини поміщення в СУУСуворі умови утримання і ПКТ, йому жодного разу офіційно не називали. Його досі утримують у ПКТ, у якому стоїть запах аміаку і вуглекислого газу від каналізації. У Зекір'яєва загострилися проблеми з диханням і хронічною серцево-судинною недостатністю.

"Близько восьми місяців кримського татарина тримали в камері, на двері якої виходила витяжка лазні. Туди двічі на тиждень відводять купатися ув'язнених. Через це двічі на тиждень з 5 ранку до 16 вечора в приміщенні стояла волога хмара з випарів зі стійкими запахами засобів гігієни. На все це Зекір'яєв особисто скаржився інспекторам під відеореєстратор, але жодна зі скарг не була записана в журналі реєстрації заяв", — йдеться у повідомленні.

Через це в політвʼязня погіршилося здоров'я. Сервер поскаржився на блювоту піною після приймання їжі та тренувань, гіркоту в горлі, постійні запаморочення. Адміністрація російської колонії ніяк на це не реагує. У переведенні з ПКТ кримському татарину також неодноразово відмовляли. Співробітники лише раз пояснили, що відправили його туди "за спосіб життя", і регулярно називають його терористом.

Керівництво в'язниці також цілий рік не передає його листи рідним. У них Сервер просив сім'ю вислати до нього адвоката. Він з'ясував це, коли став отримувати листи від дружини, яка вказувала, що не знає, що відбувається з чоловіком. За її словами, якщо листи від чоловіка все ж доходили, прохання про адвоката були закреслені. Наглядачі також неодноразово відмовляли йому у зв'язку з адвокатом і омбудсменом із прав людини.

Є й низка інших скарг: на неможливість оформити підписку на пресу, заборону співробітників колонії на побачення (Сервер не бачив сім'ю з вересня 2023 року — після єдиного побачення з ними), зняття особистих коштів зі свого рахунку за тюремну форму, яку має закуповувати держава. Також після етапу в нього відібрали релігійну літературу, включно з Кораном, а після поміщення в ШІЗО — посилку від рідних на 18 тисяч рублів (7,6 тис грн). Усе це, їжу, особисті речі, йому не повертають — повернули тільки порожню сумку. А фото сім'ї віддали тільки через півроку.

Також Серверу не дозволили повернутися на роботу в швейний цех, де він відпрацював через три місяці після етапу. Причини, чому це неможливо, також не називають.

Що відомо про Сервера Зекір'яєва

  • 11 жовтня 2017 року в Бахчисараї співробітники ФСБ затримали шістьох кримських татар — Тимура Ібрагімова, Марлена (Сулеймана) Асанова, Мемета Белялова, Сейрана Салієва, Сервера Зекір'яєва та Ернеса Аметова.
  • 21 травня 2018 року були затримані у своїх будинках та заарештовані в рамках цієї ж кримінальної справи Едем Смаїлов та Сервер Мустафаєв. Їх підозрювали у причетності до діяльності Хізб ут-Тахрір у Криму.
  • 16 вересня 2020 року в Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону оголосили вирок у справі другої бахчисарайської групи Хізб ут-Тахрір. Кримських мусульман засудили до термінів від 13 до 19 років ув'язнення.

Ісламська політична партія Хізб ут-Тахрір визнана терористичною тільки на території Росії через те, що члени цієї організації систематично критикували окупаційну владу за репресії мусульман. Водночас Хізб ут-Тахрір вільно діє у більшості країнах світу, у тому числі в Україні.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook