Щонайменше 19 журналістів зазнали чи зазнають кримінальних переслідувань у Криму: що відомо

ФСБ РФ. Ілюстративне фото. Фото: РІА "Новости"

Висвітлюючи стан та справи політв’язнів, журналісти і самі стають жертвами політично вмотивованих переслідувань. З 2014 року щонайменше 19 кримських журналістів зазнали чи зазнають кримінальних переслідувань, 16 з них і досі перебувають за ґратами.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Такі дані зібрала правозахисна організація "КримSOS".

Владислав Єсипенко

Владислав Єсипенко. Журналіст Владислав Єсипенко. Фото: Кримська солідарність

Позаштатний журналіст Радіо Свободи Владислав Єсипенко, який займався висвітленням соціальної та екологічної проблематики Криму. Затриманий співробітниками ФСБ у березні 2021 року. Росіяни звинуватили його у нібито збиранні інформації “в інтересах українських спецслужб”, а також у зберіганні “саморобного вибухового пристрою” в автомобілі. Нині журналіст засуджений до 5 років колонії загального режиму.

Ірина Данилович

Ірина Данилович. Ірина Данилович. Фото: Кримський процес

Кримська активістка та громадянська журналістка Ірина Данилович, яку російські силовики викрали у квітні 2022 року. До увʼязнення фіксувала порушення прав в умовах окупації, захищала медпрацівників та висвітлювала стан системи охорони здоровʼя на півострові. Її звинуватили у незаконному виготовленні, транспортуванні чи зберіганні вибухових речовин. Засуджена майже до 7 років позбавлення волі.

Амет Сулейманов

Амет Сулейманов. Кримська солідарність

Громадянський журналіст “Кримської солідарності” Амет Сулейманов займався висвітленням обшуків та арештів кримських татар. Його заарештували навесні 2020 року та засудили до 12 років позбавлення волі за причетність до забороненої у Росії та тимчасово окупованому Криму терористичної організації "Хізб ут-Тахрір".

Ісламська політична партія Хізб ут-Тахрір визнана терористичною тільки на території Росії через те, що члени цієї організації систематично критикували окупаційну владу за репресії мусульман. Водночас Хізб ут-Тахрір вільно діє у більшості країнах світу, у тому числі в Україні.

Марлен Асанов

Марлен Асанов. Фото: Кримська солідарність

Громадянський журналіст, засновник етнографічного центру Марлен Асанов займався висвітленням судових процесів та надавав допомогу родинам кримських політвʼязнів. Засуджений до 19 років колонії суворого режиму за участь в забороненій на території Росії Ісламській політичній організації "Хізб ут-Тахрір".

Вілен Темер'янов

Вілен Темер'янов. Фото: Кримська солідарність

Громадянського журналіста Вілена Темер'янова російські силовики затримали у серпні 2022 року. Після тимчасової окупації півострова висвітлював обшуки в будинках кримських татар. Йому загрожує до 20 років увʼязнення за участь у діяльності терористичної організації.

Микола Семена

Микола Семена. Фото: УНІАН

Микола Семена кримський журналіст та оглядач, який також зазнав переслідувань з боку ФСБ. У 2017 році був засуджений до 2,5 років позбавлення волі умовно із забороною публічної діяльності на 2 роки.

Лутфіє Зудієва

Лутфіє Зудієва. Фото: Кримська солідарність

Лутфіє Зудієва — активістка "Кримської солідарності" та журналістка видання "Ґрати". Висвітлює судові процеси та порушення прав людини в окупованому Криму. Неодноразово піддавалась тиску з боку окупантів. У 2019 році її затримали за нібито публікацію "екстремістської символіки". У 2023 за організацію масового перебування громадян у громадських місцях. У 2024 році кримську татарку звинуватили у "зловживанні свободою масової інформації".

Нагадаємо, кримська правозахисна група зібрала докази на понад 90 осіб, що причетні до переслідування журналістів на півострові. Загалом у базі майже тисяча підозрюваних, які з 2014 року переслідують журналістів та активістів, виносять їм вироки у сфабрикованих справах та безпідставно позбавляють волі.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook