Навіщо окупанти будують залізницю з Криму до Ростова-на-Дону: думки експертів

Росія почала будувати залізницю між Ростовом-на-Дону та окупованим Кримом. Вона пролягатиме, зокрема, через Якимівку, південніше тимчасово захопленого Мелітополя, Бердянськ та Маріуполь Запорізької області. Однак українська сторона вважає, що це більш іміджевий проєкт, який не реалізують через брак коштів. Детальніше розповідає Суспільне Крим.

Окупаційний губернатор Запорізької області Євген Балицький заявив, що будівництво вже стартувало з боку тимчасово захопленого росіянами Донецька. Військовий експерт Павло Лакійчук каже, цей альтернативний залізничний шлях окупанти будують, бо їм бракує потужностей так званого Кримського мосту.

Керівник безпекових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Павло Лакійчук розповів Суспільному Крим, що цей альтернативний залізничний шлях окупанти будують, тому що їм бракує потужностей Кримського мосту. Він є та буде основним логістичним військовим маршрутом, адже він віддалений від зони бойових дій.

"Зараз лише одне полотно мосту, маю на увазі автомобільну трасу, експлуатують. По залізниці теж певні обмеження на прохід для поїздів є. Іншого виходу у них немає. До того ж, одна нитка — це ненадійно, має бути дублюючий. Маршрут з використанням Керченської паромної переправи виявився слабеньким", — зазначив він.

В українській розвідці постійно наголошують, що Кримський міст — незаконний об’єкт, який буде знищено.

Також виникає питання, що возитимуть росіяни цією залізницею. Мер Мелітополя Іван Федоров заявив, що її споруджують не для туристів, які через прифронтові міста поїдуть відпочивати у Крим.

"З тимчасово окупованого Криму до тимчасово окупованої Запорізької області вони доставляють безпосередньо озброєння, боєприпаси, тяжке озброєння тощо. А з тимчасово окупованої території Запорізької області вони вивозять руду з нашої шахти, яка знаходиться у Василівському районі і звичайно вивозять сільгосппродукцію та інші вироби", — розповів він.

Балицький, анонсуючи новий залізничний маршрут окупантів, заявив, що він буде безпечнішим від можливих обстрілів з боку Збройних сил України. Зараз використовують залізницю, яка пролягає уздовж прифронтових населених пунктів, а саме Пологів, Комиш-Зорі та Волновахи.

"Вони хочуть, щоб в Якимівці маршрут простягався ближче до Азовського моря та до Молочного лиману. Сьогодні вони навіть побудували декілька локальних мостів через декілька локальних річок. І вони хочуть, щоб оминаючи Азовське море проходила залізна дорога. Це приблизно на 20-25 км буде ближче до Азовського моря та далі від Запорізької лінії фронту", — пояснив міський голова Мелітополя.

Лакійчук вважає, що така віддаленість не допоможе росіянами убезпечити ті військові вантажі, які вони доправлятимуть залізницею.

"Наші засоби ураження працюють все далі й далі, і якщо ми час від часу дістаємо до Кримського мосту, що він працює в режимі досить умовному, то я думаю, що залізниця в прифронтовій зоні працювати якісно не буде", — наголосив військовий експерт.

Водночас заступник постійного представника президента України в АРК Денис Чистіков, зауважує, що анонсована окупантами нова гілка залізниці поки лише проєкт на словах, а активних будівельних робіт ще не має.

"Спочатку вони заявляли про чотири полоси, тобто по дві полоси в одну сторону. Зараз вже мова йде про дві полоси. Тобто по одній полосі в одну сторону. Це вказує на те, що у них є фінансові проблеми в реалізації цього проєкту. По-друге, вони розуміють, що він не буде реалізований, а це більше іміджовий проєкт для заспокоєння населення після вдалих "бавовн" та руйнувань на Кримському мосту", — пояснив Чистіков.

За його словами, будівництво залізниці та плани зі спорудження нової траси з Криму до Росії свідчать, що окупаційна влада сама не вірить у довговічність Кримського мосту.

У свою чергу, Іван Федоров вважає, що без цього сухопутного коридору росіяни не зможуть утримувати окупований Крим, тож будівництво не має бути завершеним.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook