Підприємця з Буковини визнали винним у наданні хабаря ексголові обласної ради Івану Мунтяну за сприяння в передачі в оренду санаторію "Брусниця". Підприємця засудили до ув'язнення, втім, змінили покарання на іспитовий строк. Також його справу розглядали окремо від справи Мунтяна. Суспільне Чернівці розповідає, що відомо про вирок та справу "Брусниці".
10 лютого Вищий антикорупційний суд затвердив угоду про визнання винуватості, яку підприємець уклав з прокурором. Про це повідомили у Facebook Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Йдеться про підприємця Юрія Кушніра, який є співвласником декількох фірм. У справі про санаторій Кушніру оголошували підозру за частиною 4 статті 369 ККУ — пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі.
Також обирали запобіжний захід — п'ять мільйонів гривень застави та арешт майна. Підприємець неодноразово оскаржував це. Доводив, що гроші на внесення застави взяли у позику і їх треба повернути, а також необхідно зняти арешт на майно, бо він потребує операції, яка вартує понад 300 тисяч євро. Суд відхилив це.
Яким був вирок суду
Згідно з угодою, суд визнав підприємця винним у наданні хабаря ексголові Чернівецької облради за сприяння в передачі в оренду оздоровчого комплексу.
Суд призначив підприємцю шість років позбавлення волі й понад 83 мільйони гривень штрафу, а також на майже три роки позбавив права займатися експортом та імпортом товарів. Водночас через угоду про визнання винуватості суд звільнив підприємця від основного покарання й призначив йому три роки іспитового строку.
Також впродовж року підприємець має перерахувати 10 мільйонів гривень на рахунок фонду "Повернись живим" для забезпечення потреб авіації Сухопутних військ ЗСУ. Крім того, на потреби ЗСУ перерахують 5 мільйонів гривень, які раніше внесли за підприємця як заставу.
Водночас вирок можуть оскаржити в апеляційному суді впродовж 30 днів.
Справи Кушніра й Мунтяна розглядають окремо
Оскільки Кушнір уклав угоду про визнання винуватості, його справу виділили для розгляду у межах окремого провадження. Про це наполягав прокурор, йдеться у трансляції судового засідання в YouTube ВАКСу. Прокурор пояснював це тим, що угоди досягнули не з усіма обвинуваченими.
Мунтян був присутній на судовому засіданні онлайн й був проти виділення для розгляду в окреме провадження. На його думку, це – незаконно.
"Шановний суд, я особисто не хочу щось казати про мого друга, Юрія Кушніра, але я точно знаю, що його поставили у відповідних рамках, і всі ці докази, факти, які подаються в угоді і обвинувальному акті, будуть рахуватись як такі. Тому я вважаю, що це несправедливо і незаконно так вести такі справи: не розслідувати, а просто тиснути на обвинуваченого, щоб задовільнити забаганки прокурора, щоб він міг закрити цю справу так, як було заплановано з самого початку. Я впевнений у своїй правоті і готовий це довести. А якщо відбуваються такі речі, як тиск на Юрія, то я не знаю, на що можна розрахувати надалі", — Мунтян.
Також захисник Мунтяна у суді розповів, що їм не було відомо про те, що Кушнір уклав угоду про визнання винуватості. На це суддя відповів, що як адвокат, він мав доступ до електронної системи, в якій 6 грудня оприлюднили угоду, тому це – провина адвоката.
Що відомо про справу "Брусниці"
П'ять років тому ексголові Чернівецької облради Івану Мунтяну оголосили підозру в отриманні 180 тисяч доларів хабаря від підприємця за передачу в оренду на 49 років комунального санаторію "Брусниця". Зараз цю справу розглядають у Вищому антикорупційному суді, а захисники Мунтяна намагаються спростовувати усі обвинувачення.
У 2019 році детективи НАБУ проводили обшуки в Чернівецькій облраді. Тоді правоохоронці працювали у кабінетах Мунтяна та начальника юрвідділу — він теж фігурує у справі. Через майже пів року Мунтяну вручають підозру, а детективи оприлюднюють частину відеозаписів та розмов за липень. За версією слідства, Мунтян пропонує підприємцю орендувати санаторій, а надалі відчужити. У розмові чоловік, якого детективи вважають Мунтяном, говорить: "це твоє, ти сам собі кладеш (йдеться про сплату оренди згідно з угодою — НАБУ), у тебе ніхто ніколи не забере..." Цю операцію фігуранти називають "ВОДА".
На сесії облради голосують за передачу в оренду, а згодом — за зміни до угоди. Їх вносять з четвертої спроби — спочатку депутати не голосують.
"На четвертий раз було 33 голоси (у складі ради 64 депутати — ред.), 33 треба — 33 проголосували. Я вже наїхав на них", — ймовірно Мунтян каже підприємцю у розмові, яку оприлюднило НАБУ.
За даними детективів, підприємець передавав хабар частинами. Деякі гроші давав особисто Мунтяну. Зокрема, один випадок зафіксували на відео, його опублікували детективи.
Після вручення підозри Мунтяну обирають запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення 10 мільйонів гривень застави. Через 5 днів заставу внесли його родичі та близькі, говорив Мунтян у коментарі виданню "Молодий Буковинець". Також його відсторонюють від посади голови облради та забороняють спілкуватись зі свідками.
Попри це, Мунтян сидів зі свідками у президії ради та був на офіційних зустрічах. У коментарі Суспільному казав, що не порушує рішення суду, бо не спілкується зі свідками. "Те, що я біля них сиджу не означає, що я з ними спілкуюсь", — говорив він.
Звинувачення у хабарі Мунтян заперечує, як і те, що тиснув на депутатів, аби ті передали в оренду санаторій. Раніше Мунтян казав, що він, як депутат, має право агітувати за проєкти рішень.
"Повний абсурд! Я відповідаю за кожне слово, яке я озвучив перед громадою та депутатами. Прикро, що в правоохоронних органах працюють піарники. Це, мабуть, перший випадок, коли когось хочуть звинуватити у неправомірній вигоді без наявних фактів", – говорить він.
Для санаторію потрібно було залучити інвестора, казав Іван Мунтян. Тільки один підприємець погодився розбудовувати "Брусницю".
Мунтян є депутатом облради та членом комісії, яка розпоряджається комунальним майном.
"Я у минулих скликаннях був у цій комісії. Для мене це зрозуміла тема, я розбираюсь у цьому напрямку. Кожен депутат обирає те, де йому легше працювати. Тим паче ми у фракції це питання вирішували разом", — сказав Мунтян у коментарі Суспільному.
Санкція статті, за якою Мунтяну оголосили підозру, передбачає позбавленням волі від восьми до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини