Перейти до основного змісту

У Заставні на Буковині понад 450 парафіян УПЦ висловилися проти переходу до ПЦУ

Важливо

У Заставні Чернівецької області парафія храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці зібрала підписи із понад 450 парафіян, які підтримали канонічну єдність з УПЦ. Також звернулися до поліції, бо вважають нелегітимними збори за перехід парафії до ПЦУ, які відбулися 3 лютого.

Про це йдеться у відео, яке опублікували на Facebook-сторінці Парафія на честь Різдва Пресвятої Богородиці м. Заставна.

Згідно з відео, у парафії зібрали списки з 452 членів релігійної громади парафії. Так хочуть засвідчити свою позицію щодо вірності Українській православній церкві.

"У цих списках є прізвища й імена членів нашої релігійної громади, дати народження та місця проживання. Це все засвідчено підписами людей, наших прихожан, які висловлюють довіру нашому предстоятелю, блаженнішому митрополиту Онуфрію й заявляють волю залишитися у лоні Української православної церкви", – каже на відео настоятель парафії на честь Різдва Пресвятої Богородиці, протоієрей Олег Бондар.

Також, за його словами, парафіяни не визнають збори про перехід до ПЦУ, які відбулися 3 лютого. Пояснюють це тим, що збори проводили без участі парафіян УПЦ.

Також один з представників релігійної громади написав заяву до поліції щодо можливих порушень проведення зборів про релігійний перехід. У коментарі Суспільному речниця Нацполіції області Кароліна Маришева повідомила, що за заявою триває перевірка.

Що відомо про перехід до ПЦУ у Заставні

У понеділок, 3 лютого, у Заставні проголосували за перехід з УПЦ до ПЦУ. Це рішення підтримали 392 жителі, які прийшли на Центральну площу міста й зареєструвалися на зборах. Участь у цьому голосуванні взяла жителька Заставни Тетяна Колісник. Каже, що прочитала про збори в оголошенні у соцмережах й вирішила прийти.

"На третій рік повномасштабної війни рупора Кремля нам не потрібно. Я проти радикальних дій чи захоплень, але вважаю, що люди повинні прозрівати й розуміти, що треба ухвалювати якісь рішення, а не розповідати, що вони – не російські", – каже Тетяна.

Секретарка зборів Світлана Масловська у коментарі Суспільному повідомила, що деякі жителі міста, які підтримали перехід, відвідували інші храми, бо не хотіли йти в "російську церкву".

"Я живу біля церкви, яку сьогодні ми перевели до ПЦУ. Я завжди хотіла туди ходити, але оскільки вона належала Московському патріархату й там молилися російською мовою, то, звісно, що не йшла туди. І таких людей багато. Ми не кажемо, що парафіяни УПЦ – запеклі московити чи підтримують "русский мір", але вони точно знають, що їхня церква канонічно належить РПЦ", – говорить Масловська.

За словами Масловської, на зборах були парафіяни храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці, втім не голосували.

"Вони не хотіли реєструватися і не голосували проти. Їм дали слово, але їхній виступ не був патріотичним, тому всі учасники зборів почали просто кричати: "Ганьба!". Я не знаю, чому вони не захотіли реєструватися – у них своя така позиція. Вони вважають, що робимо щось незаконне, хоча це все – публічне", – каже Масловська.

Раніше ми розповідали у відео, як відбувалися збори за перехід до ПЦУ у Заставні:

Олег Боднар, настоятель храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці розповів Суспільному, що голосування організували після панахиди за загиблими військовими, щоб зібрати більше людей, а парафіяни УПЦ не брали у ньому участь.

"Якщо панахида за воїнів, то панахида за воїнів, а якщо хотіли робити голосування за храм, то треба було робити це зовсім по-іншому. Може, хтось й був із Заставни, але стосунку до наших парафіян та нашої релігійної громади вони просто не мають. Вони або взагалі нікуди не ходять, або ходять до Свято-Миколаївської церкви, яка належить ПЦУ. Тому це – незаконно", – каже настоятель храму.

За словами священника, церкву будували самі силами парафії УПЦ. Про заплановані збори він дізнався у суботу, 1 лютого, із соцмереж. Через це вирішив наступного дня провести збори релігійної громади. На цих зборах зареєструвалися 149 членів, які одноголосно проголосували за те, щоб залишитися у підпорядкуванні УПЦ. Серед них була місцева жителька Світлана Бойчук.

"Ми не реєструвалися на зборах щодо переходу до ПЦУ, бо вчора на зборах встановили, що жоден із наших парафіян не звертався до органів влади. Питання про зміну підлеглості релігійної громади взагалі не розглядалося на зборах нашої громади", – каже парафіянка.

Які етапи реєстрації релігійної громади

Якщо релігійна громада вирішила змінити канонічну підлеглість, першочергово вона має провести парафіяльні збори. Рішення про зміну підпорядкування оформляють протоколом – у ньому мають бути ініціали та підписи усіх людей, які голосували за перехід.

Згодом громада має офіційно подати до обласного управління культури документи – перелік вказаний на сайті ОВА у розділі "Релігія". Зокрема:

  • статут релігійної громади у чотирьох екземплярах;
  • заяву на ім'я голови обласної адміністрації;
  • протокол зборів парафіян;
  • список щонайменше десяти засновників релігійної громади;
  • документ про право власності чи користування приміщенням або письмова згода власника приміщення про надання адреси за місцеперебуванням релігійної громади, яке вказали у статуті.

Ці документи потрібні, щоб рішення про перехід внесли до єдиного держреєстру. За законом звернення розглядають до трьох місяців.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня
Вибір редакції