Перейти до основного змісту

Скількох чоловіків на Буковині засудили за ухилення від мобілізації

З початку повномасштабного вторгнення в Чернівецькій області дев'ятьох чоловіків засудили за ухилення від мобілізації до позбавлення волі й не звільнили від покарання з випробуванням. Зокрема, цим чоловікам суд призначив від півтора до трьох років увʼязнення.

Про це йдеться в Єдиному реєстрі судових рішень.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення в області було понад 650 кримінальних проваджень за ухилення від мобілізації, повідомили у Чернівецькій обласній прокуратурі у відповідь на запит Суспільного. Йдеться про провадження за статтею 336 Кримінального кодексу України. Її санкція передбачає позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.

З цих понад 650 проваджень:

  • 355 закрили: встановили, що люди не вчиняли кримінальне правопорушення і не були до нього причетні,
  • 227 перебувають у досудовому розслідуванні,
  • 71 обвинувальний акт скерували до суду.

Загалом про підозру ухилення від мобілізації повідомили 73 людям, йдеться у відповіді на запит.

51 людина отримала вирок

У судах визнали винними 51 людину. З них дев'ятеро засудили до позбавлення волі на термін від півтора до трьох років. Інших звільнили від покарання з випробувальним терміном, зокрема через те, що вони визнавали свою провину і допомагали слідству.

Як карали за ухилення від мобілізації

З Єдиного державного реєстру судових рішень відомо, що у грудні 2023 року буковинця засудили до трьох років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Йому вручили повістку, а також мобілізаційне розпорядження на прибуття для відправлення в навчальний центр.Чоловік підписав документи, був придатним до військової служби, але без поважних причин не прибув. У березні 2024 року апеляційний суд пом'якшив покарання — півтора року позбавлення волі, бо чоловік визнав свою провину, сприяв слідству і не мав важких обставин.

У жовтні 2023 року буковинця засудили на три роки увʼязнення й звільнили від відбування покарання з випробувальним терміном у рік. Він також підписав повістку на прибуття, але не прибув, хоча не мав причин на відстрочку. Однак у січні 2024 року апеляційний суд змінив покарання — три роки позбавлення волі. Вирішив, що рішення суду першої інстанції не можна вважати достатнім для запобігання вчинення нових кримінальних правопорушень.

"Чоловік визнав лише факт вчинення кримінального правопорушення, однак не встановлено дійсного, відвертого, а не уявного визнання ним своєї провини у вчиненому, щирий жаль з приводу цього та осуд своєї поведінки, що повинно виражатись в бажанні обвинуваченого виправити наслідки вчиненого та готовність нести покарання", — йдеться у вироку.

Також відомо, що у жовтні 2023 року буковинця засудили до трьох років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Чоловіка визнали придатним до військової служби, але він чотири рази відмовився від отримання повістки без поважних причин. Аргументував це тим, що ще не повністю пройшов військово-лікарську комісію. Разом з тим чоловік не визнавав своєї вини, але суд підтвердив його винуватість зібраними та дослідженими в судовому засіданні доказами.

Вирок від 5 жовтня 2023 року: чоловіка засудили до 3 років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Єдиний державний реєстр судових рішень

У більшості випадків обвинувачених звільняли від покарання з випробувальним терміном. Якщо людина знову порушить закон, випробувальний термін скасують, і вона відбуватиме ув’язнення. Найчастіше випробувальний термін становив три роки — 21 випадок. У 14 випадках він тривав один рік, а ще у семи випадках — два роки.

Протягом випробувального терміну потрібно з’являтися в службу наглядових та соціально-виховних заходів для відмітки. Виїхати за кордон можна тільки з дозволу цієї ж служби. Також якщо переїжджаєш, змінюєш роботу чи місце навчання, потрібно обов’язково повідомляти про це.

Житель Сторожинецького району взяв повістку, підписав мобілізаційне розпорядження й не прибув. У грудні 2023 року його звільнили від покарання, за умови, що він протягом трьох років не вчинить нових злочинів та виконає певні обов'язки. Чоловік визнав свою провину, допомагав слідству, утримує двох неповнолітніх дітей, піклується про хвору паралізовану матір і сам має ряд хронічних захворювань. Суд врахував ці обставини та звільнив його від покарання.

Суд може звільнити людину від ув'язнення, якщо вона визнає провину, допомагає слідству та має пом’якшувальні обставини. Однак випробувальний термін визначається індивідуально, залежно від усіх обставин справи, особистості обвинуваченого та його поведінки. Це не фіксоване правило, а рішення, яке суд ухвалює в кожному випадку окремо.

Наприклад, 21 лютого 2024 року іншого чоловіка звільнили з випробувальним терміном на один рік. Чоловік отримав повістку та мобілізаційне розпорядження, був визнаний придатним до військової служби, підписав документи, але без поважних причин не прибув у призначений день. Суд врахував, що він визнав провину, допомагав слідству, не мав кримінального минулого та утримує двох неповнолітніх дітей.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня
Вибір редакції