Перейти до основного змісту

Стало відомо, коли у Чернівцях завершать будівництво станції для знезараження води

Будівництво фабрики з виробництва гіпохлориту для знезараження води завершать до кінця березня. Роботи проводять на одній з очисних станцій Чернівціводоканалу за понад 2 мільйони євро кредиту від німецького банку.

Про це у водоканалі повідомили у відповідь на запит Суспільного.

Фабрика вироблятиме гіпохлорит натрію – ним замінять хлор, яким наразі знезаражують воду. Раніше на сайті Чернівецької міськради повідомляли, що це – більше екологічний та безпечний спосіб знезараження.

На якому етапі роботи

Будівельні роботи розпочали у вересні 2024 року. На майданчик залили фундамент та бетонні елементи під модульну будівлю. Також облаштували технологічне обладнання та резервуари для виробництва гіпохлориту. Частково проклали внутрішні комунікації.

Наразі очікують на доставку та монтаж модульної будівлі, підготовку під'їздів, завершення робіт із зовнішніми комунікаціями та монтаж технологічного обладнання.

Скільки це вартує

Загальна вартість робіт за контрактом з підрядником становить понад 2 мільйони євро без ПДВ. Роботи фінансують у межах першої стадії проєкту з модернізації водного господарства, де 80% – це кредит німецького банку KWF, а 20%, які становить сплата податку на додану вартість, – мав би оплачувати водоканал.

Водночас ні у тарифі, ні в інших джерелах доходу комунального підприємства не передбачені гроші для сплати ПДВ, тому водоканал отримує на це цільову фінансову підтримку з міського бюджету, йдеться у відповіді на запит.

Хто виконує роботи

Роботи проводить підприємство з Дніпра – "Гідротех інжинірінг". За умовами договору, будівництво мають завершити до кінця березня 2025 року.

"Закінченням такого договору є повне виконання та прийом робіт FIDIC інженеромінженер Міжнародної федерації інженерів-консультантів., та проходження 12-місячного періоду сповіщення про недоліки", – повідомили у водоканалі.

Що відомо про проєкт

  • Проєкт муніципального водного господарства підтримує Уряд Німеччини та Кредитна установа для відбудови (KfW).
  • 27 січня 2016 року Верховна Рада України ратифікувала Угоду між Кабінетом Міністрів України та урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво "Проєкт муніципального водного господарства міста Чернівці, стадія 1".
  • Перемовини з німецьким урядом тривали з 2015 року, а підписали угоду у 2021 році. Її мали реалізувати з червня 2022 року, казав міський голова Роман Клічук. Через повномасштабне вторгнення в Україну європейські фонди та банки не давали можливості скористатись цими коштами. За словами Клічука, у 2022 році знову провели перемовини, й у грудні 2023 року уклали угоду.
  • У квітні розпочали першу стадію ремонту водогону: планують замінити 5,75 кілометра аварійних мереж. Для цього вже підписали контракт з підрядником з Туреччини на 10,6 мільйона євро. Водночас труби та обладнання для заміни водогону виготовляють на заводі у Туреччині за 6 мільйонів євро. Це гроші за одним із грантів. Про це у коментарі Суспільному казав директор водоканалу Андрій Колесник. За його словами, контракт на рік, але, можливо, роботи продовжать на 2-4 місяці через складність робіт. Після завершення ремонту очікують надійну лінію водогону, яка подаватиме воду з Дністра до резервуарів чистої води.
  • Водночас у межах міжнародної співпраці водоканал має ще 16,4 мільйона євро гранту, за який планують реконструювати очисні споруди.
  • У Чернівцях понад третина водопровідних і каналізаційних мереж – зношені, бо їм понад 100 років. Реконструювати внутрішньоміські мережі планують з 2025 року. Зокрема, йдеться про орієнтовно 9 кілометрів на ділянці від проспекту Незалежності до вулиці Руської.
  • У вересні стало відомо, що Чернівці отримають додаткові майже 20 мільйонів євро гранту на водогін від німецького банку розвитку.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня
Вибір редакції