З 45 шкіл Чернівців 14 будуть ліцеями. Ці заклади матимуть профільну освіту з 10 по 12 клас. Решта ліцеїв, які не потрапили до мережі, стануть гімназіями. Такий план подадуть обласному департаменту освіти, а згодом мають затвердити на сесії облради.
Про це у коментарі Суспільному розповіла начальниця міського управління освіти Ірина Ткачук.
Які школи будуть ліцеями
- Ліцей №1 математичного та економічного профілів;
- Філософсько-правовий ліцей №2;
- Ліцей №3 медичного профілю;
- Багатопрофільний ліцей №4;
- Ліцей №5 "Оріяна";
- Ліцей №6 імені Олександра Доброго;
- Ліцей №7;
- Ліцей №8 імені Тараса Шевченка;
- Ліцей №9;
- Ліцей №10;
- Ліцей №15 "Освітні ресурси та технологічний тренінг" з вивченням єврейського етнокультурного компонента;
- Ліцей №11 "Престиж";
- Військово-спортивний ліцей;
- Ліцей №18.
Як обирали заклади
За словами Ткачук, під час формування мережі ліцеїв орієнтувалися на спроможність закладів сформувати класи на паралелі, в яких навчатимуться не менше сотні учнів за щонайменше трьома профілями. Також забезпечити для них приміщення та викладачів.
"Ліцеї №1-11 – заклади нового типу, тобто ті, які до початку реформи вже були ліцеями та гімназіями, а, отже, – мали спеціалізацію й профілізацію освіти. Оскільки ці заклади не спроможні забезпечити навчання всіх охочих дітей з 10 по 11 класи, то запропонували ще кілька закладів", – каже Ткачук.
Наприклад, у ліцеї №18 зможуть навчатися діти з районів вулиць Південно-Кільцевої, бульвару Героїв Крут.
"Це величезний район й ліцей зможе забрати всіх вступників з цієї частини міста. Також ми ще направили лист до ОВА з прохання включити до мережі ліцей №12, щоб підстрахуватися й забрати вступників з іншої частини міста", – каже Ткачук.
Як обиратимуть профілі
Ткачук каже, у ліцеях громади потрібно забезпечити навчання дітей за усіма наявними профілями.
"Це не та історія, коли, наприклад, були гімназії чи ліцеї гуманітарного напрямку, всі зараз скажуть, що хочуть профіль української мови чи іноземної філології й надаватимуть один й той самий профіль. Це має бути весь спектр профілів, який є: біологія, географія, хімія, фізика. Відповідальність у тому, щоб надати можливість дітям здобувати освіту за тим профілем, який для них важливий", – каже начальниця управління освіти.
Що буде з ліцеями, які не увійшли до мережі
До мережі не увійшли десять закладів, які наразі мають статус ліцеїв. Вони стануть гімназіями й навчатимуть дітей до 9 класу.
Чому школи ділять на початкові, гімназії та ліцеї
До 2027 року у Чернівецькій області мають сформувати мережу ліцеїв, де учні здобуватимуть освіту за профілями. Цьогоріч мають затвердити орієнтовний перелік – попередньо до нього можуть увійти 59 закладів. Так у деяких громадах ліцеїв буде кілька, а є й такі, де учнів недостатньо і їх підвозитимуть у сусідні громади.
Мережу ліцеїв формують за реформою Нової української школи, яка передбачає, що всі заклади будуть поділені на:
- початкову школу (1-4 класи);
- базову школу (5-9 класи);
- старшу профільну школу (10 -12 класи).
11 академічних ліцеїв попередньо планують сформувати у Вижницькому районі, ще дев'ять у Дністровському, решту – у Чернівецькому. Про це в інтерв'ю Суспільному розповіла директорка обласного департаменту освіти й науки Оксана Сакрієр.
В інтервʼю на прикладах громад розбираємо, де будуть ліцеї, а де гімназії, й навіщо відбудеться реформа:
Мережу можуть щороку переглядати
Мережу ліцеїв в області планують щорічно переглядати до 2027 року.
"Кожен заклад боротиметься за себе, бо вважається надзвичайно статусним бути академічним ліцеєм. Хоча чомусь поза зоною нашої уваги залишається початкова і базова школи, адже це основа основ. І реформа не про закриття школи, а про профілізацію та виокремлення", – каже Сакрієр.
Сакрієр каже, з наступного навчального року у Багатопрофільному ліцеї для обдарованих дітей втілюватимуть пілотний проєкт академічного ліцею.
"План для реалізації у 2027 році ми будемо втілювати поступово, бо з початку цього року говоритимемо про спроможність наших закладів надати профілі, які вони обирають: це щонайменше три і педагогічний склад. Цьогоріч затвердимо орієнтовний план формування академічних ліцеїв, і тільки у 2027 році дев'ятикласники підуть у десятий клас, щоб здобути 12-річну освіту".
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини