Перейти до основного змісту

У Буковинському державному медуніверситеті відзначають 80-річчя: факти про заклад

У 2024 році Буковинський державний медичний університет відзначає 80-річчя. За роки існування університет випустив понад 35 тисяч медичних фахівців у різних галузях. До Дня народження медуніверситету публікуємо факти про заклад.

Як у Чернівцях з'явився медуніверситет

20 жовтня 1944 року у Чернівцях поновив діяльність Другий Київський медичний інститут. Навчальний заклад передислокували на Буковину після завершення тут бойових дій Другої світової війни. Навчальний заклад у тому ж році перейменували на Чернівецький державний медичний інститут.

На перший курс у 1944 році набрали 250 студентів у Києві, ще 50 людей набрали із місцевих та поранених, які лікувались у військових шпиталях Чернівців.

Щоб медінститут почав працювати в Чернівцях виконком облради зобов'язали виділити закладу приміщення. Проте умови навчання перших курсів були важкими, оскільки ще тривала війна. Тодішній очільник інституту у листі писав:

"Студенти, що приїхали з України і Росії? проживають у приміщеннях теологічного корпусу, не маючи ні ліжок, ні матраців. Більшість сплять на підлозі, на шафах. Медінститут не має палива, а тому приміщення виділених навчальних корпусів і гуртожитків не опалюються. Облпланом виданий наряд на 150 складометрів дров, але інститут не має транспорту і завезти їх не може.

Заняття ведуться на поламаних партах, взятих у школі, та з використанням інших випадкових меблів. Через відсутність класних дошок, необхідні записи на заняттях викладачі та студенти виконують на дверях".

Пізніше інститут все ж отримав необхідні приміщення для навчання та гуртожитків, у одній з будівель облаштували пральню, душову та їдальню, а також — швейну майстерню.

Уже в 1946 році відбувся перший випуск 88 лікарів, із яких 8 отримали дипломи з відзнакою.

Будівля Палати торгівлі та ремесел Буковини, де зараз розміщується корпус БДМУ. Фото 1910-1912 років. . Фото з колекції Едварда Туркевича

Видатні випускники медуніверситету

У медуніверситеті у 1990-х навчався перший Міністр охорони здоров'я незалежної України академік Юрій Спіженко.

Також тут навчалися Надзвичайні й Повноважні Посли України: в Індії – професор Георгій Ходоровський та Румунії – професор Леонтій Сандуляк. Багато випускників стали знаменитими вченими, очолювали і очолюють в Україні і за її межами науково-дослідні центри та інститути.

На одній із пар у медуніверситеті написав свою "Червону руту" композитор Володимир Івасюк. У закладі навчався народний артист України, громадський діяч Михайло Ткач, а також лауреат Золотої медалі ЮНЕСКО і власник звання "Золоте ім'я світової культури" хірург, піаніст та композитор Йосип Ельгісер.

Володимир Івасюк в часи навчання в БДМУ. Facebook/Чернівецький обласний меморіальний музей Володимира Івасюка

Випустили 35 тисяч медичних фахівців

Зараз в університеті є чотири факультети — медичний, стоматологічний, медико-фармацевтичний та медико-психологічний, а також — фаховий коледж та інститут післядипломної освіти. Загалом на факультетах університету навчається понад 3000 студентів, з яких приблизно 200 — іноземних громадян з 10 країн світу.

За роки діяльності університет підготував понад 35 тисяч медичних фахівців, з них більше 25 тисяч лікарів. На 48 кафедрах університету працюють 583 науково-педагогічних працівники. 15 співробітників мають звання "Заслужений лікар України".

Проводять тисячі операцій на рік

На 29 кафедрах університету, які розміщуються у медзакладах, медики лікують та консультують пацієнтів. Колективи клінічних кафедр у середньому за рік проводять приблизно 100 тисяч консультацій та понад 6 тисяч операційних втручань та асистенцій.

У 2024 році на базі БДМУ створили Простір психологічної допомоги та психосоціальної підтримки "Дбаю про себе" у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я "Ти як?", яка заснована за ініціативи першої леді України Олени Зеленської та проєкту "Розбудова стійкої системи громадського здоров’я України".

Навчання у симуляційному центру БДМУ. Навчання у симуляційному центру БДМУ. Фото: Суспільне Чернівці

Часи повномасштабної війни

З перших днів повномасштабного вторгнення університет створив курси підготовки бойових медиків. З часу вторгнення понад 20 співробітників та студентів університету стали до лав ЗСУ.

Серед співробітників та студентів багато є активними донорами. Зокрема лідери студентського самоврядування провели благодійну акцію до 80-річчя БДМУ "80 літрів крові", яка допомагає не тільки рятувати життя військових, а й проводити планові операції в тилу, приймати пологи, здійснювати трансплантації тощо.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня

Вибір редакції