Більшість громад Чернівецької області виконують бюджети, які передбачили на рік. Водночас розмір бюджету не завжди дає змогу громаді повноцінно розвиватися. Так майже всім гірським громадам до кінця року не вистачатиме грошей й вони потребують додаткових надходжень.
В інтерв'ю Суспільне Чернівці заступниця начальника Чернівецької ОВА Альона Атаманюк пояснила, чому деякі громади заробляють більше грошей та як малоспроможні громади можуть залучити додаткові доходи до бюджету.
Як громади заробляють більше
Фінансово спроможні громади можуть, зокрема, розвивати та створювати нові соціальні послуги. Інші для цього мають розвивати бізнес та збільшувати надходження з податків.
"Це можливо або завдяки розвитку бізнесу у громаді, або у разі його детінізації, бо частина бізнесу не повною мірою сплачує податки й не всі працівники працевлаштовані [офіційно]. Також йдеться про залучення інвестицій, тобто нових підприємств, які можуть відкрити виробництва або розширити ті, які вже діють", – каже Атаманюк.
Треба менш ніж два роки, щоб громади стали спроможними
"Коли говоримо про те, щоб отримати результат по фінансовій частині, то на це потрібно хоча б рік-два роки плідної роботи громади. Саме по собі нічого не може змінитися. Якщо працювати активно, то це може бути й швидше", – каже заступниця.
Щоб фінансово розвиватися, громада має збільшувати доходи, аналізувати й оптимізувати видатки, каже Атаманюк. Водночас є громади, які максимально зменшили видатки, але мають проблеми з доходами. Зокрема, йдеться про гірські громади, як-от Усть-Путильська та Конятинська, які оптимізували кількість працівників в установах з перевищеним штатом.
Де шукати додаткових грошей до бюджету
Торік громади отримали додаткове джерело доходу до місцевих бюджетів – мінімальне податкове зобов'язання. Це мінімальний податок, який мають сплатити власники або користувачі сільгоспугідь за один гектар.
За словами Атаманюк, громади, як і податкова, мають роз'яснювати про необхідність сплати цього податку. Так в області були громади, які отримали з цього до 6 мільйонів гривень. А у Тереблеченській громаді зросли доходи завдяки сплаті акцизного податку.
Крім цього, є громади, які мають провести нормативно-грошову оцінку земель. Опісля – зможуть отримувати більше грошей з плати за землю та оренди.
"Є громади, які завели роботу по земельних ділянках в сервіси. Так вони бачать кожну ділянку, хто нею володіє, чи оформив власник документи на землю й чи сплачує податки", – каже Атаманюк.
Шанс відкрити бізнес в Чернівцях чи наближених громадах — більший
Атаманюк розповідає, що основний дохід громади отримують з податку на доходи з фізичних осіб. Водночас, щоб збільшити цей дохід потрібно залучати бізнес до роботи на території громади.
"Невдовзі в одній з громад відкриють підприємство на 300 працівників, яке буде сплачувати податок з доходів фізичних осіб. Це великий плюс для громади й наступного року ситуація з фінансами там покращиться. Ключове – знайти такого інвестора", – каже Атаманюк.
Також торік одне з підприємств у Великокучурівській громаді розширилося – найняли додатково майже 80 працівників. Завдяки цьому бюджет отримав додаткові надходження. Атаманюк каже, бюджети Вижницької, Хотинської та Чернівецької громад значно зросли, бо у громадах зареєструвалися релоковані підприємства.
Водночас шанс відкрити бізнес в Чернівцях чи у громадах, наближених до обласного центру, – більший, ніж у гірських громадах. Це через те, що підприємства орієнтуються на те, скільки працівників можуть залучити до роботи, а також транспортне сполучення.
"У кожній громаді можуть створювати бізнеси, які відповідають потенціалу та можливостям громади. Навіть якби хтось хотів створити у Селятині підприємство на тисячу працівників, то першочергово вони стикнулися б з тим, що не змогли б знайти там стількох людей", – каже Атаманюк.
Громади, які отримують недостатньо доходів з податків, можуть покривати нестачу грошей у бюджетах завдяки грантам та співпраці з міжнародними організаціями.
Чи залежить все від голови громади
Питання розвитку громади залежить не тільки від голови, каже Атаманюк, але й від працівників у радах та депутатського корпусу. Наприклад, депутати можуть аналізувати ситуацію в громаді й визначати, як можуть допомогти з розвитком.
"Одна людина ніколи не вирішує все. Це результат роботи команди. Є громади, які суттєво відстають по фінансах. Є громади, які недостатньо активно шукають й залучають інвестиції. Є такі, які навіть не мають спеціалістів з економічного напрямку – у них навіть немає кому займатися пошуком інвесторів", – каже Атаманюк
Чи може на спроможність громад вплинути ОВА
Майже усі громади колишнього Путильського району повідомляють про нестачу грошей у бюджеті до кінця року. Атаманюк каже, такі бюджети – "нестабільні" й потребують додаткових надходжень.
"З такими громадами працюємо додатково з рівня ОВА. Спільно з податковою, пенсійним фондом та центрами зайнятості ми організовували зустрічі для бізнесу, щоб поінформувати їх про програми підтримки, за якими вони можуть розширити свої потужності. Є чимало грантів, щоб створювати бізнес, наймати працівників й повертати грант у вигляді сплачених податків", – каже Атаманюк.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини