Чернівецька область отримала понад півтори тисячі доз вакцини від вітряної віспи. Першочергово планують щеплювати людей з груп ризику, зокрема, медиків, пацієнтів, яким планують трансплантації або які мають ниркову недостатність. Загалом в області реєструють зростання захворюваності – здебільшого серед дітей.
Про це Суспільному розповіла гендиректорка обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталя Гопко.
Яка захворюваність в області
Останній три роки на Буковині фіксують зростання захворюваності на вітряну віспу, каже Гопко. Зокрема:
- у 2022 році – 690 випадків;
- у 2023 році – 2460 випадків;
- у 2024 році – 3237 випадків.
Переважно хворіють діти від 2 до 4 років, втім хворобу реєстрували й серед дорослих. За словами Гопко, цьогоріч зафіксували 124 спалахи, у межах яких захворіли 1425 людей.
"Спалах – це, коли хворіє від 10 до 30 людей, залежно від чисельності колективу у школі чи дитсадку. Їх фіксували на території майже всієї області. Хвороба надзвичайно легко передається від людини до людини. Шлях передачі – краплинний, а сприйнятливість до хвороби становить 95%. Якщо реєструємо один випадок у дитини, то хворіють діти, які контактували з нею", – каже Гопко.
Як отримати щеплення
У серпні область отримала вакцини від віспи як гуманітарну допомогу від Міністерства охорони здоров'я. Частину з них передали військовим, ще 1529 – розподілили амбулаторіям області.
Ця вакцина є рекомендованою, а не обов'язковою. Першочергово нею щеплюватимуть людей, які мають ризик важкого перебігу хвороби: пацієнтів з лейкемією, хронічною нирковою недостатністю, важкою бронхіальною астмою, аутоімунними захворюваннями. Також людей, які отримують імуносупресивну терапію чи планують трансплантації.
"Це й медичні працівники, діти від 9 місяців або члени родин людей з груп ризику. Вакцинуючись, вони дотично захищають людей, які можуть важко переносити щеплення. ", – каже Гопко.
Щоб отримати щеплення, людина має звернутися до сімейного лікаря. Він визначить, чи належить людина до груп ризику, чи не має протипоказів й визначить потребу у щепленні. Це – безплатно. Водночас людина може самостійно замовити вакцину в аптеці, а в сімейного лікаря вакцинуватися.
Перехворіти на віспу доцільніше, ніж вакцинуватися?
"Є низка інфекційних хвороб, від яких людина може отримати імунітет, якщо перехворіє. Але хворіти можна важко й з ускладненнями тоді, як вакцина виробляє імунітет без цих неприємностей. Щодо захисту людей з груп ризику, то йдеться не лише про ймовірні ускладнення, але й про летальність", – каже Гопко.
За її словами, вітряна віспа може вражати центральну нервову систему та призводити до розладів будь-яких органів. Також викликати пневмонію та енцефаліт.
Які симптоми
Вітряна віспа або вітрянка — це високоінфекційне гостре вірусне захворювання, що переважно вражає дітей. Про це повідомляють на сайті Центру громадського здоров'я.
Інкубаційний період в середньому триває два тижні. Серед симптомів: нездужання, втрата апетиту, підвищення температури тіла до 37,2—38 градусів, висипи на шкірі обличчя, голові, тулубі, руках та ногах.
У деяких хворих одночасно з висипом на шкірі з’являються й висипки на слизових оболонках рота, носоглотки, гортані, статевих органах.
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини
Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.