Ексдепутат Білик позивається до суду для відшкодування моральної шкоди: що відомо

Фото архівне. Ростислав Білик. Фото: Суспільне Чернівці

Ексдепутат Чернівецької міської ради Ростислав Білик позивається до суду на прокуратуру та поліцію. Суть позову полягає у відшкодуванні шкоди, завданої незаконними рішеннями і діями органів досудового слідства та прокуратури у справі, в якій Білика звинувачували у підкупі виборців. Після семи років судових засідань його виправдали.

Про це у коментарі Суспільному сказав його адвокат Ігор Сидора.

"Стосовно Ростислава Білика, його кримінальна справа завершилася тим, що суд його виправдав. Суд вирішив, що сторона обвинувачення не забезпечила належних доказів його вини. Білик до 2023 року був під судом, постійно відвідував судові засідання і, звичайно, такий судовий процес є неприємним для людини. Він просить відшкодувати моральну шкоду в розмірі дещо більшому, над мінімальний розмір, передбачений законом," — каже Сидора.

Справу розглядають у Першотравневому суді в Чернівцях. Підготовче засідання по справі мало відбутися 17 червня, проте через клопотання адвоката його перенесли.

Що відомо про справу Білика

У жовтні 2015 року на дільниці в студмістечку спостерігачі "ОПОРИ" заявили про порушення – студенти фотографували свої бюлетені. Спостерігачі говорили, що студенти голосували за кандидата в депутати від партії "Рідне місто" Ростислава Білика. За голосування могли отримати від 350 до 450 гривень. Сторона обвинувачення стверджувала, що було троє студентів-організаторів схеми та понад 70, які ймовірно зголосились продати голоси.

27 жовтня Ростиславу Білику оголосили про підозру в підкупі виборців. Її вручили дружині, бо Білик уже був закордоном. Він перетнув піший кордон з Молдовою, йдеться в матеріалах суду. Білика оголосили у розшук.

У 2016 році розслідування поновили – Білик сам явився до правоохоронців та надав докази своєї невинуватості. Повідомив, що лікувався закордоном.

Того ж року справу закрили у Києві у зв'язку з "відсутністю складу кримінального порушення". Спостерігач "ОПОРИ" подав на це рішення скаргу – досудове розслідування поновили.

У 2018 році справу передали до Шевченківського суду. За цей час у справі змінили прокурора, захисника, а в судді, який розглядав цю справу, завершились повноваження. У 2019 році праву передали в інший суд та розпочали розглядати наново.

У 2022 році Ростислава Білика виправдали. Прокурор просив для Білика 5 років позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання на 3 роки. Водночас Білик та його захист стверджували, що вина у цьому злочині не доведена. Білик в останньому слові сказав, що винним себе не вважає та просив суд його виправдати. Про це йдеться у дописі громадської мережі "ОПОРА".

Прокуратура подавала апеляцію на рішення — судді встановили, що доказів у справі недостатньо, відтак рішення першої інстанції про виправдання Білика залишили в силі.

Після цього був Касаційний суд. Він повернув справу на повторний розгляд в апеляційній інстанції. Там рішення першої інстанції про виправдання Білика залишили в силі.

Що сталось зі студентами, які фігурували у справі

Трьом студентам-організаторам винесли вирок – до трьох років позбавлення волі умовно з випробувальним терміном на рік.

12 студентів Чернівецького національного університету звільнили від відповідальності, йдеться у публікації Опори.

Що відомо про Білика

Ростислав Білик був депутатом фракції "Рідне місто" усю каденцію. У 2018 році він через суд поновився на посаді доцента економічного факультету ЧНУ.

На місцевих виборах балотувався від "Команди Михайлішина" (фракцію очолює колишній член фракції "Рідне місто" – ред.). Білик не був обраний.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини