"На фронті не було крові, щоб врятувати життя": історія лікаря з Чернівців, який шість років є донором

Акушер-гінеколог з Чернівців Андрій Бербець здає кров шість років. Після початку повномасштабного вторгнення чоловік був санітарним інструктором на фронті. Тоді мав випадки, коли пораненого могла врятувати кров, але її не було у потрібний час. Тому вже за місяць після демобілізації Андрій знову пішов на донацію. До Всесвітнього дня донора крові розповідаємо його історію.

Вперше Андрій здав кров, коли був на третьому курсі навчання. Тоді однокурсниця потребувала дуже великої кількості крові. Пізніше почав здавати кров, бо як медик розумів, що вона потрібна людям, які потребують переливання. Загалом Андрій ставав донором приблизно 20 разів — так здав дев'ять літрів крові.

"Але коли я побачив, що таке здача крові саме в контексті тактичної медицини, порятунку життя наших захисників, я пересвідчився ще раз, багато разів насправді, що кров потрібно здавати", — каже Андрій.

За декілька днів після початку вторгнення Андрій добровольцем пішов до ТЦК. До жовтня 2022 року він служив санітарним інструктором у навчальному центрі, потім — пів року на фронті поблизу Бахмута. Там Андрій долучався до евакуації поранених військових.

Фото надав Андрій Бербець

Тоді мав випадки, коли пораненому вдавалось зупиняти кровотечу шляхом накладання турнікета чи тампонування. Але траплялись й випадки, коли через брак крові не могли врятувати життя, каже Андрій.

"Людина в тебе прямо на очах від крововтрати втрачає свідомість. Потім бачив, що він занурюється в цей геморагічний шок далі й далі. А потім розумів, що, на жаль, ця ситуація вже незворотна. Якби в цю хвилину, буквально, протягом п'яти або десяти хвилин йому перелити кров, то шанси на порятунок, можливо, й були би", — каже Андрій.

Андрій пояснює, що тактична медицина побудована на тому, щоб пораненому, який у стані геморагічного шоку, вчасно перелили кров. Тому існує поняття "золотої години", двох годин, коли одразу після поранення, якщо є така можливість, треба доставити бійця до стабілізаційного пункту, де є кров. І цим врятувати життя.

Фото надав Андрій Бербець

Через досвід на фронті Андрій одразу після демобілізації здав аналізи на інфекції, котрі передаються через кров. Їх не було, тому орієнтовно за місяць вперше після фронту задонатив кров.

"Кров — це той ресурс, який буквально на вагу золота. Без перебільшення: ваша кров рятує життя", — каже Андрій.

Як підготуватися до здачі крові

Здати кров може здорова людина від 18 років з вагою не менше 50 кілограмів. Водночас є абсолютні та тимчасові протипокази для донорства. За абсолютних людина не може бути донором зовсім. Наприклад, якщо має ВІЛ або вірусний гепатит.

Серед тимчасових протипоказів є вживання алкоголю, інфекційні чи алергічні захворювання, вагітність, період лактації тощо. Зі списком протипоказів можна ознайомитися на сайті Міністерства охорони здоров’я.

Аби підготуватися до здачі крові, потрібно:

  • не вживати алкоголь за 48 годин до здавання крові;
  • відмовитися від жирної, смаженої, копченої, молочної їжі, вживати менше солі напередодні;
  • виспатися і з’їсти легкий сніданок;
  • не палити у день здачі крові;
  • не здавати кров, якщо відчуваєте озноб, запаморочення, головний біль чи слабкість.

Протягом перших 12 годин після здавання крові слід уникати інтенсивних фізичних навантажень. Здавати кров можна щодвамісяці.

Здати кров можна в будні дні з 8:00 до 13:00 за адресою: Чернівці, вулиця Українська, 36

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media