Без велодоріжок і безбарʼєрна: якою буде вулиця Заньковецької в Чернівцях після ремонту

Після ремонту частина вулиці Заньковецької в Чернівцях стане пішохідною та безбарʼєрною. Там проведуть підземні мережі, озеленять територію, встановлять лавиці та велосипедні стоянки. Вартість ремонту — майже 48 мільйонів гривень.

Суспільне Чернівці поспілкувалось з представниками департаменту урбаністики та архітектури про те, який вигляд матиме пішохідна вулиця після ремонту та чому вона є важливою для міста.

Ще одна повністю пішохідна вулиця

"Коли робиш вулицю пішохідною, найскладніше закрити її для руху авто. Якщо ця вулиця проїзна — то таке рішення сприймається неоднозначно", — каже інспектор відділу департаменту урбаністики Чернівців Богдан Старик. Він пояснює, чому це рішення саме таке. Передусім, аби обʼєднати усі міські площі пішохідним сполученням. Якщо не зробити пішохідною вулицю Заньковецької — поєднати площі між собою іншим способом неможливо, вважає він.

Крім цього, пішоходизація цієї вулиці передбачена інтегрованою концепцією розвитку міста до 2030 року. Тобто це не нові плани міськради. Основна ідея — аби в центрі була єдина площина, якою зручно пересуватись всім людям.

Вулиця Заньковецької (частина від кінотеатру "Чернівці" до площі Філармонії) матиме такий же статус як і вулиця Кобилянської — там не передбачені велодоріжки, а лише пішохідна зона. Водночас можуть зʼявитись велопарковки на початку та в кінці вулиці.

"Не лише 170 метрів, а аж 170 метрів"

Відрізок, який відремонтують, має менш ніж 200 метрів. Для порівняння вже згадана вулиця Кобилянської має протяжність у трохи більше ніж 700 метрів.

Однак ремонт передбачає реконструкцію всього: інженерних, а також повітряних та електричних мереж — усі дроти вмонтують під землю. Вулиця матиме один рівень — без бордюрів і поребриків. Наново встелять бруківку. Зʼявиться озеленення — зараз на Заньковецької дерев не видно.

"Ця вулиця є чудовим зразком бар'єрної. Безумовно, проблемою є те, що тут доволі стрімкий рельєф, на це ми не можемо вплинути. Але можемо забрати бар'єри у вигляді виступаючих люків, відсутності плитки, високих бордюрів і поребриків — після реконструкції цього всього не буде", — розповідає Старик.

Бордюри на вулиці Заньковецької.

Також зміниться вигляд перехрестя біля кінотеатру "Чернівці". Якщо зараз там два пішохідні переходи — то залишиться один.

"Від переходу на початку Заньковецької ми відмовляємось, бо вулиця стане пішохідною. А щоб зʼєднати вулицю Університетську з Конституційною — буде безперервне перехрестя", — каже Старик.

Повна заміна мереж

У межах реконструкції вулиці повністю замінять інженерні, а також усі повітряні й електричні мережі. Тобто усі дроти вмонтують під землю.

Над проєктом працювали різні управління міськради та команда архітекторів "Дар-груп", розповідає головний архітектор Чернівців Дмитро Домітрюк.

"Роботі над проєктом передували інженерні обстеження — аби вивчити моменти відключення, перенесення і заживлення будинків. Також вулиця має складний рельєф, тут зміниться відведення зливових вод: замість загальноспливної каналізації буде роздільна. Тобто буде прокладатись нова зливова мережа", — розповідає головний архітектор.

За словами Домітрюка, робота над проєктом триває. Поки відбуватиметься заміна мереж, паралельно розглядатимуть можливості покриття.

"Коли підрядник буде демонтувати покриття, бруківка буде сортуватись, аби визначити, який відсоток можна повторно використати".

Стан бруківки на вулиці Заньковецької.

Поки триватиме ремонт на вулиці Заньковецької, у міськраді проводять архітектурні конкурси щодо вигляду міських площ. Однак поки говорити про ремонти там причин немає.