Оплата без готівки та пільговий проїзд: все, що потрібно знати про електронний квиток у Чернівцях

. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

Влітку 2023 року у Чернівцях перейшли на безготівкову оплату проїзду. Відтак безплатно їздити у тролейбусах та комунальних автобусах можуть пільговики, які мають транспортну картку, а решта пасажирів мають купувати проїзний або сплачувати за поїздку банківською карткою. Суспільне Чернівці зібрало інформацію про те, як працює електронний квиток у Чернівцях та навіщо відмовилися від готівки.

Як оплачувати проїзд у громадському транспорті

Оскільки на автобусних маршрутах приватних перевізників наразі немає валідаторів, то оплачувати поїздку потрібно готівкою у водія. Щоб сплатити за проїзд у тролейбусах та автобусах, які обслуговує Чернівецьке тролейбусне управління, потрібно:

 • прикласти банківську картку до валідатора;
 • перейти в "Приват24" через QR-код, розміщений на наліпках у транспорті;
 • купити проїзний на одну поїздку або весь день й завалідувати його;
 • купити або отримати транспортну картку й завалідувати її.

На яких маршрутах діють транспортні картки

На усіх тролейбусних маршрутах, а також комунальних автобусних маршрутах №1, 6, 8, 9, 23 та 15 пільговики з транспортною карткою можуть їздити безплатно.

Які є транспортні картки

Є чотири види транспортних карток:

 • "учнівська" – списки на їх виготовлення для учнів подає адміністрація школи;
 • "пільгова" – отримують пасажири, які мають право на безплатний проїзд у громадському транспорті;
 • "студентська" – вартує 200 грн, з яких 170 – виділені на поїздки. Під час валідації з картки списують 5 гривень – вартість поїздки для студентів;
 • "загальна" – вартує 200 грн, з яких 170 – виділені на поїздки. Під час валідації з картки списують 10 гривень – вартість поїздки для пасажирів без пільг;

Також пасажири можуть купити денний квиток, який дає право на необмежену кількість поїздок впродовж дня. Квиток вартує 50 гривень і діє на усіх комунальних маршрутах та тролейбусах до 23:00. Купити квиток можна у водія.

Що, як немає транспортної чи банківської карток

Пасажири можуть купити разовий квиток, який діє впродовж 60 хвилин після оплати. Зробити це можна за готівку в терміналах самообслуговування EasyPay та City 24. На квитку є дата й час оплати – так контролер зможе підтвердити, що квиток дійсний.

Термінали зазвичай розташовані біля зупинок громадського транспорту або в торгових точках, де продають транспортні картки.

Де купити транспортну картку

Транспортні картки "загальна" та "студентська" можна купити у водія. Їх також продають у торгових точках, серед яких магазини “Нива”, “Тайстра”, “Класік”, пекарня “NikoNovа”, кав’ярні “Adena” та “Bacara”, а також газетні кіоски “Молодий буковинець”. Такі точки продажу мають наліпки транспортних карток.

Як поповнити транспортну картку

Під час купівлі на балансі транспортної картки є 170 гривень. Коли гроші закінчуються, картку можна поповнити через додаток "Приват24", термінали та каси. Також через термінали EasyPay, City24 та Moneycom.

Хто може отримати пільгову картку

У Чернівецькій громаді пільгову картку можуть отримати усі пасажири, які мають право на пільговий проїзд. Їхній перелік розміщений на сайті ЧТУ, передусім це:

 • учасники бойових дій, ветерани війни та учасники Революції Гідності;
 • члени сімей загиблих або зниклих безвісти військових;
 • люди з інвалідністю;
 • багатодітні сім'ї;
 • люди, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (І та ІІ категорії);
 • пенсіонери за віком;
 • діти-сироти або діти позбавлені батьківського піклування;

Як отримати пільгову картку у Чернівцях

Пільговики Чернівецької громади мають звернутися до ЦНАПу на вулиці Героїв Майдану, 7. Із собою потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код та пільгове або пенсійне посвідчення.

На пільговій картці є фото та персональні дані людини, яка має пільгу на проїзд, тому інша людина не може скористатися карткою.

Як людям з інших громад отримати транспортну картку

Отримати транспортну картку можуть пільговики з інших громад, які працюють у Чернівцях. Для цього людина має подати до тролейбусного управління довідку з місця роботи та заяву на отримання транспортної картки, розповів раніше у коментарі Суспільному начальник ЧТУ Петро Лисак.

Окрім цього, громади можуть укласти угоду з тролейбусним управлінням, щоб їхні пільговики могли їздити в комунальному транспорті Чернівців безплатно.

Для цього вони мають погодити на сесії, скільки грошей можуть виділити на відшкодування проїзду пільговиків. Потім громада має отримати форму реєстрації й зареєструвати пільговиків. Списки пільговиків автоматично потрапляють до ЧТУ — згідно з ними друкують та видають громаді транспортні картки.

Водночас кожна громада може самостійно визначати категорії пільговиків, яким виготовлятиме транспортні картки. Наприклад, у Кіцманській громаді проїзд відшкодовують лише пенсіонерам за віком, розповіла раніше Суспільному секретарка виконкому Ярослава Раковіца. Також умовою є відсутність боргів за компослуги й сплату податків.

Як відновити "пільгову" чи "учнівську" транспортну картку

Втрачену або пошкоджену персоніфіковану транспортну картку можна відновити, подавши заявку на сайті ЧТУ. Це вартує 50 гривень, а картку виготовляють впродовж 21 дня.

Поки друкують нову картку, стара картка блокується, а пасажир має оплачувати за проїзд.

Що, як не оплатити проїзд або не завілідувати картку

Коли пасажир заходить у транспорт, то має прикласти транспортну картку до валідатора й так підтвердити поїздку. Важливо дочекатися звукового сигналу про успішну реєстрацію поїздки.

За сплатою та валідацією проїзду слідкують контролери ЧТУ. Якщо поїздка не буде оплачена чи завалідована, пасажир має сплатити 200 гривень штрафу. Це стосується й учнів – відповідальність нестимуть батьки, якщо дитині немає 16 років.

Студенти та учні повинні, окрім оплати, мати з собою студентський чи учнівський квиток, аби підтвердити право на пільгу.

Валідація транспортної картки. Джерело: facebook/Чернівецьке тролейбусне управління

Для чого впровадили електронний квиток

Безготівкова оплата проїзду дає змогу краще обліковувати пільговиків. Про це раніше у коментарі Суспільному розповів заступник міського голови Ігор Крохмаль. Так зрозуміліше, скільки грошей потрібно виділяти з міського бюджету на відшкодування пільгового проїзду.

"Ми відшкодовуємо тролейбусному управлінню усі витрати, пов'язані з перевезенням пільговиків. Зараз діє коефіцієнт — веземо одного пільговика й одного платного пасажира. Але чи справді це так? – важко сказати, бо кожен рейс індивідуальний. Ця система дозволить контролювати кошти з бюджету й відшкодувати лиш за валідацію", – розповідає Крохмаль.

Цьогоріч валідатори для безготівкової оплати можуть встановити й на маршрутах приватних перевізників. Так планують відмовитися від терміну "пільговий проїзд" й зробити так, щоб у будь-якому транспорті людина з пільговою карткою їздила безплатно.

"На пільгових маршрутах ми зараз відшкодовуємо за формулою 30% від сидячих місць. Але ми не можемо перевірити, чи їздять на цих 30% пільгові пасажири чи ні", – каже Крохмаль.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини