Перейти до основного змісту

У Чернівцях понад 30 вчителів і батьків здали кров у ліцеї — як відбувається корпоративне донорство

. Фото: Суспільне Чернівці

У Чернівецькому ліцеї №14 понад 30 вчителів та батьків учнів здавали кров для бійців ЗСУ. Робили це як корпоративні донори: для роботи виїзної бригади обласного центру крові в актовій залі закладу облаштували пункт здачі крові. Суспільне Чернівці розповідає, чому колектив ліцею вирішив здати кров та як підприємства та заклади можуть стати корпоративними донорами.

Здати кров колективом та з батьками учнів ліцею вирішили через потребу в донорах. Менш ніж за день – до цього долучилися 25 батьків та 10 вчителів, розповіла заступниця директора закладу Ірина Антонюк. До них виїхали працівники центру крові, які облаштували пункт здачі крові в актовій залі ліцею: там встановили канапи та столи для лаборанта й терапевта.

"Хочу врятувати чиєсь життя"

Діти Мухаммада Мамутова навчаються у ліцеї №14. Каже, батьків повідомили, що у закладі здаватимуть кров, й усі охочі можуть до цього долучитися. Оскільки мав можливість, прийшов стати донором.

"Я кров здаю нечасто. Є можливість, і я прийшов. Я імам Чернівців. У Корані Всевишній говорить, хто врятував чиєсь життя, той врятував увесь світ. Я тут як релігійний діяч та людина, яка хоче врятувати чиєсь життя", – каже Мамутов.

Вчителі та батьки учнів ліцею стали корпоративними донорами. Фото: Суспільне Чернівці

Вчителька основ здоров'я у ліцеї Оксана регулярно здає кров, тому й цього разу долучилася до корпоративного донорства. За її словами, є багато людей, які хочуть стати донорами, але не мають часу прийти в центр крові. Тому зручно, коли є можливість здати кров на робочому місці.

"Був заклик, що дуже важлива допомога нашим військовим, що ЗСУ терміново потрібна кров. Вважаю, що загалом такі виїзди треба впроваджувати у різних закладах та установах, бо деколи дуже важко підібрати час, щоб вирватися у центр, а на робочому місці це дуже комфортно", – каже Оксана.

Роботу центру крові у школах Чернівців, які вирішили долучитися до корпоративного донорства, координує міське управління освіти, каже гендиректорка центру Анжеліка Каланча. Напередодні виїзду працівники центру надсилають інформацію про те, як краще підготуватися до здачі крові, а також, як краще скоординувати роботу фахівців.

"Оскільки сьогодні є велика потреба в крові, керівництво центру крові звернулося до Управління, щоб організувати централізований забір на базі шкіл та дитсадків. Заклади дають інформацію, скільки людей бажає здати кров та не має для цього протипоказів", – каже начальниця міського управління освіти Ірина Ткачук.

Коли у закладі є достатня кількість охочих стати донором, центр крові готує виїзні бригади, які у зручний час проводять забір крові.

Фото: Суспільне Чернівці

Як організувати здачу крові колективом

Для корпоративного донорства погодитися здати кров мають орієнтовно 20 людей у Чернівцях. Якщо здати кров хочуть колективи з ближніх громад, то охочих має бути до 40 людей, у віддалених районах – 100. Тоді центр крові може планувати виїзди.

"Обираємо зручний час. З однією стоматологічною клінікою ми обрали дві години до початку робочого дня. Ми приїхали рано й за це час встигли заготовити кров. Це було 17 людей. Ми не порушили їхнього розпорядку дня чи роботи. Колектив об'єднався", – розповідає Каланча.

Також підприємство має забезпечити фахівців приміщеннями та інтернет-зв'язком.

"Ми не потребуємо великих приміщень, треба фактично три столи для реєстратора терапевта й лаборанта. Також ще одне приміщення, де ми ставимо три канапи".

За словами Каланчі, намагаються планувати поїздки за тиждень. Звернутися можна за номером: 0372 523 443 або за адресою: Чернівці, вулиця Українська, 36.

Як підготуватися до здачі крові

Здати кров може здорова людина від 18 років з вагою не менше 50 кілограмів. Водночас є абсолютні та тимчасові протипокази для донорства. За абсолютних людина не може бути донором зовсім. Наприклад, якщо має ВІЛ або вірусний гепатит.

Серед тимчасових протипоказів є вживання алкоголю, інфекційні чи алергічні захворювання, вагітність, період лактації тощо. Зі списком протипоказів можна ознайомитися на сайті Міністерства охорони здоров’я.

Аби підготуватися до здачі крові, потрібно:

  • не вживати алкоголь за 48 годин до здавання крові;
  • відмовитися від жирної, смаженої, копченої, молочної їжі, вживати менше солі напередодні;
  • виспатися і з’їсти легкий сніданок;
  • не курити за годину до здавання крові;
  • не здавати кров, якщо відчуваєте озноб, запаморочення, головний біль чи слабкість.

Протягом перших 12 годин після здавання крові слід уникати інтенсивних фізичних навантажень. Здавати кров можна кожні два місяці.

Індивідуально здати кров можна в будні дні з 8:00 до 13:00 за адресою: Чернівці, вулиця Українська, 36.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.

Топ дня

Вибір редакції