Український борщ внесли до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Червоний борщ в регіонах України готують по-різному та з різними інгредієнтами.
Гуцульський борщ у гірському селі Чернівецької області варять з чебрецем, квашеним буряком та вудженим м'ясом. Суспільне розповідає про родинний рецепт борщу від господині з Вижниччини Наталії Вятковської.
Готувати борщ пані Наталія навчилася у своїх мами та бабусі. Тепер борщ за сімейним рецептом вміють варити і її сини. Наталя Вятковська володіє декількома будиночками в горах. Свій борщ жінка готує для українців з різних регіонів та туристів з Румунії, Австрії, США.
"Коли вони приїжджають, то їхнє перше питання: "А борщ ви можете нам зварити?". В Україні — це страва номер один з перших страв", — каже Наталія.
Інгредієнти для гуцульського борщу:
- квашений буряк
- картопля
- копчені ребра
- свіжа капуста
- морква
- цибуля
- олія або смалець
- квасоля
- вода
- сметана
- спеції
До киплячої води у каструлі потрібно додати квашений буряк. Можна додавати й свіжий, проте квашений має природну кислинку та дає більш насичений колір, розповідає Наталія.
Господиня готує свій борщ на шпаргаті — це кухонна плита, яка топиться дровами.
"Давно люди в горах готували борщ тільки на шпаргаті. Бо не було такої цивілізації, як тепер. І це все-таки живий вогонь", — каже Наталія.
Потім в каструлю додають картоплю, нарізану шматочками, пізніше — капусту та засмажку. Це дрібно порізана цибуля та морква, підсмажені на олії або смальці.
Також у борщ кладуть квасолю. Її можна зварити у воді заздалегідь, а можна використати мариновану. Пізніше до киплячої рідини Наталія додає копчені ребра, поділені на шматочки. Борщ жінка не солить — квашений буряк, квасоля та ребра вже солоні.
Зі спецій Наталія використовує гілочки сухого кропу та чебрецю, їх вирощує в себе на грядці. Влітку до борщу жінка додає подрібнений свіжий кріп та петрушку, а взимку — сухі трави. Їх влітку та восени сушить на печі.
Одним із секретів Наталії є те, що наприкінці приготування, вона кладе до каструлі квашений помідор. До тарілки з готовим борщем додає сметану.
Коли Наталія дізналася, що борщ внесли до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО, зраділа. Говорить, що українська культура варта того, аби про неї знали у світі.
"Коли я зготую смачну страву, люди щасливі, я бачу, що посміхаються. Пам’ятаю з давніх-давен, що це готували. Тому важливо зберегти рецепти й готувати", — каже Наталія.
Читайте також
Малай, капусняк і точя. Три рецепти з проєкту "Смаки Буковини"
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини
Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.