"Це за честь — загинути в Маріуполі". Спогади про оборонця "Азовсталі" з Чернівців

. Фото: Facebook/Сергій Скальд

Чернівчанин Сергій Скальд хотів воювати у гарячих точках. Попросився боронити Київщину — там між боями читав військовим свої вірші. Згодом поїхав у Маріуполь. Написав колишній дружині, що потрапить у саме пекло, а друзям — що розуміє ситуацію у місті та вважає честю загинути там.

Скальд помер приблизно у кінці квітня. Втім встановити обставини поки не можливо, як і забрати тіло військового. У день, коли підтвердили його смерть, публікуємо спогади його друзів та близьких.

Білоус — другий зліва. Це фото військові зробили на Київщині. Facebook/Sasha Bilous

Олександр Білоус воював зі Скальдом, допомагав з його збірками

Олександр познайомився з Сергієм тоді, коли військовий видав свою збірку поезій. Вони разом їздили читати вірші закордон. Так збирали гроші на авто для ЗСУ. Коли Росія почала повномасштабний наступ, Скальд подзвонив Білоусу і запропонував їхати боронити Київщину. Вони воювали там понад місяць. Олександр каже, що тоді побачив Сергія іншим — дуже сконцентрованим і відповідальним за підлеглих.

"Він розумів, які мої можливості як військового. Казав: “Бєлий, туди не лізеш, туди не їдеш. Я не хочу ще й за тебе відповідати, бо притягнув сюди. Він все робить без зайвого геройства, розумів, що відповідає за побратимів", — каже Білоус.

Поміж боями, Скальд читав свої вірші. Олександр записав на відео такий вечір. Там грали музиканти, а Сергій читав свій вірш, який вважав найбільш доречним, — "Влаштує смерть чи перемога".

Сергій Скальд читає вірші зі своєї збірки. Він хотів перевидати її, додавши нові поезії. Facebook/Сергій Скальд

Після Київщини Сергій пройшов відбір і потрапив у Маріуполь. Олександр каже, що тоді всі розуміли, яка критична ситуація.

"Це було не щось про сакральні жертви. Сергій прийняв свідоме рішення воювати там. Вважав, що саме в Маріуполі загинути за Україну — це честь. Жартував, що якщо помре, то хоч би вулицю його іменем назвали", — каже Білоус.

Чоловіки перед війною планували перевидати збірку поезій та знову поїхати у тур. Три дні тому Білоусу вдалось підтвердити смерть Скальда на "Азовсталі" — вийшов на зв'язок командир бригади.

Сергій Скальд із сім'єю. Фото надала Мар'яна Баламутовська

Мар'яна Баламутовська — колишня дружина

Останнє повідомлення для своєї колишньої дружини Мар'яні Сергій відправив наприкінці березня, коли поїхав у Маріуполь.

"Так. Я сегодня скорее всего уеду и буду без связи долгое время. Едем в самий ад. Передавай малим привет и берегите себя", — написав Скальд.

Вперше про смерть Сергія Скальда повідомили його побратими всередині квітня. Підтвердити інформацію про смерть не могли. Тому Мар'яна вирішила не розповідати дітям про загибель батька, але дочка прочитала про це в інтернеті.

"У неї стрес, він плаче, і у неї одне питання «навіщо він поїхав у Маріуполь. Навіщо, навіщо? Дочка ще у 2014, коли Сергій був в АТО, завжди своїм друзям казала: "Мій тато був на війні, але він повернувся живим", — каже Мар'яна.

Денис Баламутовський — брат

В Іспанії живе мама Сергія та його молодший брат Денис. Коли він дізнався, що Сергій загинув, в їхньому місті влаштували вечір пам’яті. На площі міста Малага розгорнули український прапор з зображенням Сергія, читали його вірші та розповідали про нього.

Фото: Facebook/Maydan Málaga Asociación ucraniana en Costa del Sol

Денис розповідає, що вони з братом виросли на російській пропаганді, проте Сергій відвідував патріотичний вишкіл у Львові.

"Коли ми буди дітьми, тоді по телебаченню лиш бачили “Бригаду” і інші російські серіали. Але він був прогресивною молоддю, він не був як всі", — каже Денис.

Читайте також

Від початку війни на Буковині підтвердили смерть понад 50 військових. Згадуємо їх

Читайте нас у Telegram: головні новини Буковини

Станьте частиною Суспільне Буковина: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.