Перейти до основного змісту

Спалах гепатиту в Україні: чи є на Буковині вакцини від вірусу та де щепитися

У Чернівецькій області є 6 тисяч доз вакцини від гепатиту В. Ця вакцина є обов'язковою для дітей. Водночас щеплення від гепатиту А є рекомендованим – щепитися радять людям, які мали контакт з хворими або планують поїздки в регіони України, де виявляли випадки інфікування.

Про це у коментарі Суспільному розповіла завідувачка відділу імунопрофілактики обласного центру контролю та профілактики хвороб Оксана Кацімон.

Гепатит А

У травні випадки інфікування гепатитом А виявляли, зокрема у Києві, на Львівщині та Закарпатті. На Буковині – не фіксували, повідомили Суспільному у центрі контролю та профілактики хвороб. Торік в області – було чотири випадки інфікування вірусом.

Щоб запобігти інфікуванню вірусним гепатитом А, можна зробити щеплення. Однак ця вакцина є рекомендованою, тому купувати її потрібно за власні гроші в аптеках. За словами Кацімон, від початку року проти гепатиту А вакцинувалися 18 людей, майже всі з них – діти.

Гепатит В

Найбільш небезпечним гепатит В є для дітей до року. Немовлятам, які не отримали вакцину при народженні, серію щеплень потрібно розпочати якомога швидше, каже Кацімон.

"Щеплення проти гепатиту В у 95% випадків може попередити інфекцію та її хронічні наслідки, а також фактично є вакциною проти раку печінки", — розповідає завідувачка відділу.

За календарем профілактичних щеплень, дитина повинна отримати три дози вакцини:

  • перше щеплення — протягом 24 годин після народження у пологовому;
  • друге — у два місяці у сімейного лікаря;
  • третє — у шість місяців також у сімейного лікаря.

Медзаклади області забезпечені вакциною для профілактики гепатиту В, каже Кацімон. Наразі в області є 6 тисяч доз вакцини, а також очікують наступне надходження.

"Зараз в області доступна вакцина ЕУВАКС В, виробник якої — Південна Корея. Вакцину закупили за бюджетні гроші. Вакцинація проти гепатиту В для дітей є безоплатною, для дорослих – щеплення за гроші з бюджету не передбачене. Щоб щепитися, вакцину потрібно купити самостійно в аптеці", — каже Кацімон.

Що відомо про гепатити А та В

Гепатит А – захворювання печінки, спричинене вірусом. Про це йдеться на сайті Міністерства охорони здоров'я. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує хронічні хвороби печінки й рідко закінчується смертю. Після хвороби у людини формується довічний імунітет, який запобігає повторному інфікуванню.

Вірус гепатиту А може довго зберігатися на різних об'єктах: у воді – від трьох до десяти місяців залежно від температури; у фекаліях впродовж 30 діб. Людина може інфікуватися через забруднену фекаліями воду, а також брудні руки, продукти, іграшки, посуд.

Інкубаційний період захворювання триває в середньому 25-30 днів. У цей час проявляються перші симптоми. Найчастіші:

  • підвищення температури тіла до 37,5–39 градусів;
  • головний біль;
  • слабкість, втома та млявість;
  • нудота та блювання;

На фоні цих симптомів може бути погіршення апетиту, неприємний запах з рота. Також внаслідок запалення печінки людина може відчувати тяжкість та біль у правому підребер'ї. У дітей часто виникає закреп або пронос.

У дорослих симптоми гепатиту А проявляються у складній формі, а жовтуху спостерігають у 70% випадків. Водночас у дітей до 6 років часто симптоми відсутні, а жовтуха розвивається лише у 10% випадків.

Гепатити B, як і C, передаються шляхом проникнення вірусів в організм людини через рани на шкірі та слизових оболонках. Зокрема, статевим шляхом, під час пологів, хірургічних втручань, переливання крові та її компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів, а також через засоби для особистої гігієни, як-от зубна щітка чи ножиці.

Внаслідок хронічної інфекції гепатиту В можуть розвиватися цироз і рак печінки. Захворюванню можна запобігти вакцинацією, пояснювала завідувачка гастроентерологічного підрозділу Чернівецької обласної клінічної лікарні Оксана Злотар. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, вакцинуватися від гепатиту В можна в будь-якому віці.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня
Вибір редакції