Перейти до основного змісту

В департаменті культури ОДА розраховують на апеляцію у справі щодо земель біля Ялівщини в Чернігові

В Департаменті культури Чернігівської ОДА розраховують на апеляцію у справі повернення в державну власність земель, розташованих поблизу регіонального ландшафтного парку Ялівщина у Чернігові. Про це у коментарі Суспільному сказала представниця департаменту Валентина Мултанен. Нагадаємо, 9 грудня Деснянський районний суд Чернігова відмовив у задоволенні позову щодо повернення цих земель у державну власність. Ділянки, про які йде мова, є частиною пам’ятки археології "поселення Ялівщина". Департамент культури подав до суду після того, як у 2023 році власники землі змінили її цільове призначення, щоб можна було зводити будинки.

"Я дуже здивувалася цьому рішенню. І, звичайно ж, обурилася", — говорить Валентина Мултанен про відмовиву Деснянського районного суду Чернігова у задоволенні позову щодо повернення в державну власність земель поблизу регіонального ландшафтного парку Ялівщина.
Валентина Мултанен. Суспільне Чернігів

Таке рішення ухвалила суддя Ірина Рахманкулова.

"Суд вирішив у задоволенні позову заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації (Чернігівської обласної військової адміністрації) до Гавриш Галини Петрівни, Вікторовського Віктора Вікторовича, Коленченка Олександра Олександровича, про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками відмовити", — зачитала Ірина Рахманкулова у суді 9 грудня.
Ірина Рахманкулова. Суспільне Чернігів

Площа земельних ділянок, які Чернігівська ОДА просила повернути у власність держави, складає понад три гектари. Історія з їхньою приватизацією тягнеться з 2006 року.

Раніше ці землі належали підприємству "Квіти Чернігова". У 2006 році їх розпаювали та приватизували із цільовим призначенням – "для ведення селянського господарства". Власниками цих ділянок стали, зокрема, колишній тесть звільненого міського голови Чернігова Владислава Атрошенка Тимофій Бичков та люди, яких, як раніше повідомляло Суспільне, пов’язували з ексдепутатом міськради Павлом Гармашем.

Землі біля Ялівщини у Чернігові, за які тривають суди. Суспільне Чернігів

У липні 2023 року на цих землях працювала важка техніка. В серпні того ж року стало відомо, що цільове призначення цих земель змінили, щоб там можна було зводити будинки. Зробили це без рішення міської ради, внісши зміни до кадастрової карти. Ділянок стало 22, і мають вони вісім власників.

Тоді виконувач обов'язків міського голови Олександр Ломако на своїй сторінці у Фейсбук зазначив, що зміна цільового призначення відбулася з порушенням законодавства. Після зміни цільового призначення землі Чернігівська окружна прокуратура звернулася до суду з проханням накласти арешт на земельні ділянки. Суд позов задовольнив. Згодом прокуратура в інтересах департаменту культури подала до суду, щоб повернути до державної власності землю, яка є частиною пам’ятки археології.

"Апріорі за законом земельні ділянки під пам'ятками археології є державною власністю. Так само як і самі пам'ятки", — каже представниця Департаменту культури і туризму Валентина Мултанен.
Землі біля Ялівщини у Чернігові, за які тривають суди. Суспільне Чернігів

На судових засіданнях один із власників земельних ділянок Олександр Коленченко розповів: на момент купівлі ним земельних ділянок не було жодних документально зафіксованих обмежень щодо цієї землі. А про те, що вона є частиною археологічної пам'ятки, дізнався пізніше.

"Взагалі я, як власник земельних ділянок, про цю ситуацію дізнався лише в кінці 2023 року, коли до мене прийшов позов", — пояснював Олександр Коленченко.
Олександр Коленченко. Суспільне Чернігів

Вже після суду 9 грудня представник власників земельних ділянок Володимир Петрушанко прокоментував відмову у задоволенні позову щодо повернення в державну власність земель поблизу регіонального ландшафтного парку Ялівщина так:

"Держава не може забирати через 18 років це майно, якщо вона зробила ці помилки. Це основна позиція нашого захисту".
Олександр Коленченко. Суспільне Чернігів

Валентина Мултанен розраховує на оскарження рішення Деснянського районного суду в апеляції:

"Якщо нічого не буде змінено найближчим часом, то, я думаю, що пам'ятка все-таки буде повернута в державну власність. З нашого боку було зроблено все, що можливо було зробити й тоді, на 2006-й, коли відбулося розпаювання, і зараз, коли йде судове провадження".

Повне рішення Деснянського районного суду, де оприлюднять мотиваційну частину відмови у задоволенні позову, за словами судді Ірини Рахманкулової, буде 19 грудня.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.

Топ дня

Вибір редакції