В Департаменті культури Чернігівської ОДА розраховують на апеляцію у справі повернення в державну власність земель, розташованих поблизу регіонального ландшафтного парку Ялівщина у Чернігові. Про це у коментарі Суспільному сказала представниця департаменту Валентина Мултанен. Нагадаємо, 9 грудня Деснянський районний суд Чернігова відмовив у задоволенні позову щодо повернення цих земель у державну власність. Ділянки, про які йде мова, є частиною пам’ятки археології "поселення Ялівщина". Департамент культури подав до суду після того, як у 2023 році власники землі змінили її цільове призначення, щоб можна було зводити будинки.
"Я дуже здивувалася цьому рішенню. І, звичайно ж, обурилася", — говорить Валентина Мултанен про відмовиву Деснянського районного суду Чернігова у задоволенні позову щодо повернення в державну власність земель поблизу регіонального ландшафтного парку Ялівщина.
Таке рішення ухвалила суддя Ірина Рахманкулова.
"Суд вирішив у задоволенні позову заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації (Чернігівської обласної військової адміністрації) до Гавриш Галини Петрівни, Вікторовського Віктора Вікторовича, Коленченка Олександра Олександровича, про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками відмовити", — зачитала Ірина Рахманкулова у суді 9 грудня.
Площа земельних ділянок, які Чернігівська ОДА просила повернути у власність держави, складає понад три гектари. Історія з їхньою приватизацією тягнеться з 2006 року.
Раніше ці землі належали підприємству "Квіти Чернігова". У 2006 році їх розпаювали та приватизували із цільовим призначенням – "для ведення селянського господарства". Власниками цих ділянок стали, зокрема, колишній тесть звільненого міського голови Чернігова Владислава Атрошенка Тимофій Бичков та люди, яких, як раніше повідомляло Суспільне, пов’язували з ексдепутатом міськради Павлом Гармашем.
У липні 2023 року на цих землях працювала важка техніка. В серпні того ж року стало відомо, що цільове призначення цих земель змінили, щоб там можна було зводити будинки. Зробили це без рішення міської ради, внісши зміни до кадастрової карти. Ділянок стало 22, і мають вони вісім власників.
Тоді виконувач обов'язків міського голови Олександр Ломако на своїй сторінці у Фейсбук зазначив, що зміна цільового призначення відбулася з порушенням законодавства. Після зміни цільового призначення землі Чернігівська окружна прокуратура звернулася до суду з проханням накласти арешт на земельні ділянки. Суд позов задовольнив. Згодом прокуратура в інтересах департаменту культури подала до суду, щоб повернути до державної власності землю, яка є частиною пам’ятки археології.
"Апріорі за законом земельні ділянки під пам'ятками археології є державною власністю. Так само як і самі пам'ятки", — каже представниця Департаменту культури і туризму Валентина Мултанен.
На судових засіданнях один із власників земельних ділянок Олександр Коленченко розповів: на момент купівлі ним земельних ділянок не було жодних документально зафіксованих обмежень щодо цієї землі. А про те, що вона є частиною археологічної пам'ятки, дізнався пізніше.
"Взагалі я, як власник земельних ділянок, про цю ситуацію дізнався лише в кінці 2023 року, коли до мене прийшов позов", — пояснював Олександр Коленченко.
Вже після суду 9 грудня представник власників земельних ділянок Володимир Петрушанко прокоментував відмову у задоволенні позову щодо повернення в державну власність земель поблизу регіонального ландшафтного парку Ялівщина так:
"Держава не може забирати через 18 років це майно, якщо вона зробила ці помилки. Це основна позиція нашого захисту".
Валентина Мултанен розраховує на оскарження рішення Деснянського районного суду в апеляції:
"Якщо нічого не буде змінено найближчим часом, то, я думаю, що пам'ятка все-таки буде повернута в державну власність. З нашого боку було зроблено все, що можливо було зробити й тоді, на 2006-й, коли відбулося розпаювання, і зараз, коли йде судове провадження".
Повне рішення Деснянського районного суду, де оприлюднять мотиваційну частину відмови у задоволенні позову, за словами судді Ірини Рахманкулової, буде 19 грудня.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.