Зміни до Закону "Про військовий обов’язок і військову службу" дають можливість військовослужбовцям після першого СЗЧСамовільне залишення частини. повернутися на службу. З 29 листопада по 5 грудня 2024 року до війська повернулися 784 бійці, які підпорядковані оперативному командуванню "Північ". Територія відповідальності: Житомирська, Київська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області та місто Київ. Про це Суспільному повідомили в Чернігівській спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони центрального регіону.
Як це відбувається, який шанс для тих, хто допустив порушення знову стати у стрій та повернути усі соціальні гарантії? Відповіді на ці запитання у студії "Українського Радіо Чернігів" шукали заступник командира 1-го механізованого батальйону 158-ї окремої механізованої бригади Сергій Гаранька, військовослужбовець, який вирішив повернутись з СЗЧ, Андрій Коновал та адвокатка Ірина Богданова.
Зміни в законі та думка президента
21 листопада цього року до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" внесли зміни. Відповідно, військовослужбовці після першого СЗЧ, мають можливість знову повернутися на військову службу, не несучи при цьому кримінальної відповідальності.
28 листопада президент Володимир Зеленський підписав закон про добровільне повернення на службу для тих військовослужбовців, які вперше самовільно залишили військову частину або дезертували.
"Це шанс для людини реабілітуватися, а для війська – отримати поповнення вже досвідчених бійців. Зробити це можна до 1 січня 2025 року. Військослужбовцям продовжать дію контракту. Поновлять грошове, продовольче та інші види забезпечень. Також поновлять інші пільги та соціальні гарантії, які встановлені законодавством України".
Щодо військовослужбовців, які не повернуться до військових частин до 1 січня 2025 року, досудове розслідування здійснюватиметься у загальному порядку.
Проблема СЗЧ та як повернутися на службу
Заступник командира 1-го механізованого батальйону 158-ї ОМБр Сергій Гаранька розповів, що проблема СЗЧ в Україні набрала великих обертів через цілу низку причин.
"Більшість людей пішли в СЗЧ з якихось нагальних сімейних проблем або через погане ставлення до них командування, чи конфлікт з командуванням або за несприятливих умов. По кожному випадку треба індивідуально підходити та розглядати проблему".
Щоб повернутися назад до війська, пояснює Сергій Гаранька, бійцю треба звернутися до територіального управління ДБР, яке займається розслідуванням даних справ.
"Він (військовослужбовець, — ред.) йде до даного управління, пише там заяву про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв'язку з бажанням далі проходити службу. При цьому людина може звернутися і вибрати той підрозділ або бригаду військового формування, в якому він хоче проходити подальшу службу. При проведенні співбесіди з цим військовослужбовцем і бажанні військової частини отримати його, вона дає письмову згоду".
За словами Гаранька, на підставі письмової згоди та заяви, справа передається до суду і вже суддя виносить ухвалу про звільнення даного військовослужбовця від кримінальної відповідальності, і направляє його для подальшої служби у відповідну військову частину.
Також він розповів, що до їх 158 ОМБр, з моменту підписання закону президентом, вже надійшло 22 звернення доєднатися на службу.
Військовослужбовець, який вирішив повернутись із СЗЧ
Андрій Коновал розповів, що пішов в СЗЧ, бо не хотів виконувати злочинні накази у своїй попередній частині.
"На мої запитання не давали відповіді. Тому що для мене це питання совісті. Я починаючи свою військову службу, як молодший лейтенант, спочатку був на нулі з хлопцями. Тож коли мені дали свідомо злочинний наказ, який стосувався їх, я відмовився його виконувати".
Військовий не вважає це дезертирством, за його словами, він в такий спосіб висловлював свою позицію і надалі хоче продовжувати службу в ЗСУ, а саме в 158-й ОМБр.
"158-му механізовану бригаду я знайшов через Facebook. Мені сподобалося з самого початку спілкування із представниками військової частини. Їхній професіоналізм навіть на етапі попередньої співбесіди. Сподобався проєкт, тому, що частина молода, але проєкт в неї дуже потужний і мене це мотивує".
Сергій Гаранька каже, що бійці, які повертаються після СЗЧ, вже мають бойовий досвід. За його словами, це плюс для навчання і злагодження для новоприбулих у їхній бригаді.
"Вони пройшли вже багато кампаній військових, деякі захищали Бахмут, воювали на різних напрямках. Але в них виникли якісь сімейні чи побутові проблеми, які вони не змогли вирішити через своє командування, і пішли в СЗЧ. Я запрошую на службу до нашої 158-ї ОМБр таких військовослужбовців. На цей час в бригаді є багато вакансій, і ми можемо надати людині вакансію і за цивільними уміннями".
Що каже адвокатка щодо СЗЧ
Ірина Богданова каже, що справ по СЗЧ з 2022 року ставало все більше. З її слів, це пов'язано з тим, що військова служба – це беззаперечне виконання наказів командира.
"І будь-яке невиконання наказу каралося і вважалося кримінальним злочином. Але то була служба в Збройних силах у мирний час. Та коли настали воєнні часи, тисячі чоловіків стали військовослужбовцями, які не були до цього взагалі в армії та не знають, що таке військова дисципліна. У них загострене відчуття справедливості. Як я бачу, то виникли ці конфліктні ситуації, коли командир видає якісь накази, наприклад, навіть і правильні, а військовослужбовець їх не хоче виконувати. Або навпаки, командир надає, наприклад, злочинні якісь накази".
Ірина Богданова вважає правильним рішенням, що люди в разі СЗЧ позбавляються кримінального переслідування.
"Цей закон №12095, який 20 серпня ухвалила Верховна рада, дає змогу військовослужбовцям, які вчинили вперше цей злочин, самовільне залишення частини, повернутися до військової частини. І військова частина може їх прийняти. У людини продовжується контракт, вона отримує грошове матеріальне забезпечення і продовжує нести службу в повному обсязі".
Адвокатка уточнила, що людина може скористатися шансом повернення на службу з СЗЧ тільки один раз і тільки тим, хто з цивільного життя прийшов до армії.
Також Ірина Богданова пояснила різницю між дезертирством та СЗЧ: дезертирство це теж самовільне залишення частини, але без бажання повернутися на військову службу, а СЗЧ — коли людина має бажання повернутися до служби.
Як пише спеціалізована прокуратура у сфері оборони центрального регіону, до складу якої входить і Чернігівська область, з бажанням служити далі після СЗЧ вже звернулися чотири тисячі військовослужбовців.
"Половина з них судами задоволена та повернулися до виконання свого конституційного обов’язку. Решта клопотань перебувають на розгляді в судах".
Також, за інформацією спеціалізованої прокуратури, за вчинення злочинів, передбачених статтею 407 (Самовільне залишення військової частини або місця служби) та 408 (Дезертирство) ККУ, вчинених в умовах воєнного стану, законодавством передбачене покарання не менше п'яти років позбавлення волі.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.