Показники води у Десні та Сеймі на Чернігівщині в межах норми. Про це Суспільному повідомив начальник Державної екологічної інспекції в області Сергій Жук. Водночас за його словами, офіційна заборона на вилов риби, купання у річках та використання води продовжує діяти. Детальніше розповідаємо далі.
Розповідь рибалки
Рибалка Микола Степанець живе у Макошиному. Каже, раніше виходив на Десну порибалити щонайменше двічі на тиждень. А після того, як наприкінці серпня вода в річці стала чорного кольору і масово гинула риба, тимчасово припинив це робити.
"Плакав, сльози текли. Треба було це бачити, що тут було. Ми виїхали збирати. З лимана виїхали – смерділо дохлою рибою. Правда, за два дні тут зібрали. Народ був і наш, і з Мени приїжджали. Вже стало не так смердіти".
Рибалка говорить, у Десні зазвичай було багато риби. Крім місцевих, на риболовлю до їхнього селища приїжджали люди з інших сіл та міст. Зараз, за словами Миколи Степанця, риба в Десні також є, проте клює менше.
"Я довго не ловив, не їв, а потім поїхав, упіймав три кілограмову щуку. І було в мене дві кілограмових. Я наварив ухи з голови, три кілограмову зробив під майонезом. Об'ївся, тепер довго їсти не буду".
Староста Макошинського старостинського округу Світлана Попок каже, збирати мертву рибу з Десни вони почали 30 серпня і за два тижні утилізували в біоямі майже три тонни.
"Зараз вже запаху немає. Звичайно, вже похолодало. І вже ж колір самої води посвітлішав. Сподіваємося, що наступного літа ми зможемо вийти на річку, відпочити й покупатися".
"Ми вже декілька тижнів, як перейшли на щотижневий моніторинг води. І вже більш ніж місяць майже жодних перевищень за жодним показником не спостерігаємо. Стан річки Десна і Сейм не потребує ніякого покращення. Тобто кисень там вісім і більше. Краще не може бути", — сказав начальник Державної екологічної інспекції в області Сергій Жук.
Що відомо про забруднення річок Сейм та Десна на Чернігівщині
Вперше про забруднення Сейму на Чернігівщині стало відомо 26 серпня. В річці масово гинула риба, а сама вода стала чорного кольору. У воді виявили перевищення вмісту амонію та критично низький рівень кисню.
28 серпня забруднена вода з річки Сейм вже дійшла до Десни поблизу села Велике Устя, що у Сосницькій громаді.
9 вересня мертва риба з'явилася у Десні в межах Чернігова. Після цього за два дні з річки в межах міста зібрали сім тонн такої риби.
За результатами проб води у річках Сейм та Десна, які відбирали 10 вересня, зафіксували забруднення органічного характеру. Воно, як повідомляло Міндовкілля, 14 серпня потрапило у річку Сейм із цукрового заводу в селищі Тьоткіно Курської області РФ.
Станом на 11 вересня сума збитків довкіллю через забруднення річок Сейм та Десна (в межах Чернігівської та Сумської областей) склала понад 405 мільйонів гривень.
Станом на 22 вересня, за інформацією Міндовкілля, вода в Десні посвітлішала, з’являються живі водні біоресурси. На дні осад темного кольору, неприємний запах та замору риби не спостерігають.
За інформацією Державної екологічної інспекції (станом на 8 листопада, — ред.), сума збитків, завдана довкіллю внаслідок першого забруднення води, становить понад 338 мільйонів гривень.
За словами начальника Державної екологічної інспекції в області Сергія Жука, загалом з річок Сейм та Десна на Чернігівщині зібрали та утилізували 28 тисяч 137 кілограмів мертвої риби. Це переважно окунь, щука, плітка та плоскирка.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.