Перейти до основного змісту

Що почитати? "Апостол черні" Ольга Кобилянська

"Апостол черні" Ольга Кобилянська. Getty Images

Для охочих глибше ознайомитися з українською класикою докторка педагогічних наук, професорка кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік пропонує філософсько-соціальний роман Ольги Кобилянської "Апостол черні". Його авторка написала упродовж 1921-1926 років, проте за радянської доби він так і не був надрукований, оскільки вважався націоналістичним.

Дія твору відбувається на Буковині, яка до 1918 року входила до складу Австро-Угорщини, пояснює Лілік.

"Авторка роману занурює читача в середовище буковинської інтелігенції, прагнучи відтворити дух епохи й показати, які проблеми турбували тогочасну гродськість, які ідеї вирували в середовищі свідомого українства. Працюючи над сюжетом свого роману, вона використовувала матеріали із життя власної родини, особливо її попередніх поколінь".

Зі слів Лілік, центральною проблемою роману Ольги Кобилянської "Апостол черні" є відродження нації, роль інтелігенції в пробудженні національної свідомості українців.

"Головний герой – Юліан Цазаревич – здібний юнак, на якого рідні покладають чимало надій. Батьки виховували його як справжнього українця й налаштовували хлопця на посвяту в сан священника й апостольське служіння рідному народові. Сам Юліан має багато планів – військова служба, подорожі за кордон, навчання на філологічному факультеті. Проте він знайомиться з Евою, яка була єдиною донькою священника – взірцевого душпастиря, або «апостола черні»".

Ольга Лілік. ФОТО: Фейсбук-сторінка Ольга Лілік

"Звертаючись до проблеми емансипації жінки, Ольга Кобилянська показує, що, на відміну від сестер Юліана та своєї двоюрідної сестри Дори, які змалку готуються до «традиційної долі» дружини, матері, господині, Ева має великі амбіції – мріє про навчання у Швейцарії, прагнучи стати лікаркою. Виявляється, що історія їхніх родин тісно переплетена, тобто авторка звертається до традиційного сюжету про кохання хлопця й дівчини з ворогуючих родин".

У романі "Апостол черні" Ольга Кобилянська порушує важливі питання, розповідає професорка, які й досі не втратили актуальності: патріотичне виховання молоді, національна самоідентифікація, мова, права жінок, рівність тощо.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Топ дня

Вибір редакції