У Ніжинській міськраді, що на Чернігівщині, наразі вирішують питання щодо будинку, в який 26 липня влучив "Шахед". За словами міського голови Олександра Кодоли, розглядають два варіанти: відновлювати будівлю чи встановлювати модульне містечко. Пошкоджений будинок розташований у передмісті — Кунашівці. Його мешканців розселили в гуртожитки та у соціальні житлові приміщення Ніжина. Троє людей досі залишаються у лікарні.
Мешканка пошкодженого будинку Наталія Марчук пригадує 26 липня так:
"Дякуючи Богу, хватило сили вилетіти, а слідом летів "скляний дощ". Моя квартира розташована біля тої квартири, яка горіла, а я — поряд. Ми сусіди. У нас упала стіна, у мене побита плита, меблі, побиті вікна, все задимлено, все чорне. А в людей, у сусідів моїх, зовсім нема нічого. Самі ледве залишились живі".
Наразі Наталія живе в центрі життєстійкості у Ніжині.
"Облаштувалася дуже гарно. Я дуже вдячна людям, які нас прихистили. Все добре, тільки краще було б жити в своєму домі, в своїй квартирі".
Пошкоджений будинок належить до Ніжинської громади, але розташований в межах Кунашівсько-Переяслівського старостинського округу.
Староста Любов Пелехай каже: на сьогодні силами комунальних служб та волонтерів розчистили завали, всіх людей розселили, а вікна та двері будинку закрили OSB-плитами.
"У перший же день після трагедії частина людей десь поїхали до родичів, але 24 мешканці на даний час проживають в гуртожитку в місті Ніжині. Три мешканці — в кризовій кімнаті", — говорить Любов Пелехай.
Окрім цього, троє людей досі перебувають у лікарні. За словами старости, розселені мешканці будинку регулярно приїжджають додому.
"У когось там кури залишились, у когось кролики, у когось на городі щось росте. Хтось просто приїжджає: сидять на лавочці, до обіду посидять, а потім їдуть вже там, де вони проживають", — розповідає Любов Пелехай.
За словами міського голови Ніжина Олександра Кодоли, наразі будинок непридатний для проживання. У міськраді обговорюється питання його подальшої долі.
"На четвер ми плануємо зустріч з УВКБ ООН, що стосується або відновлення цього будинку, або, можливо, будівництва модульних будиночків для мешканців цього пошкодженого будинку. І будемо спільно, безпосередньо з мешканцями цього будинку, радитися, що їм підходить".
Кодола каже: відновити будівлю можливо, проте постає питання безпеки.
За його словами, цей будинок росіяни атакують "Шахедами" вдруге. Вперше це сталося в ніч з 19 на 20 липня, тоді була пошкоджена інша частина будівлі.
"Ми на зв'язку і з мешканцями будинку, і, власне, з міжнародними партнерами, що стосується підтримки цих людей. Також я на контролі тримаю реєстрацію всіх цих людей на отримання державної допомоги за зруйноване або пошкоджене житло. Також цей процес вже розпочатий", — говорить Олександр Кодола.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.