Міні-СЕС з панелями, як на космічних апаратах: чернігівські волонтери знайшли альтернативу генераторам для військових

Забезпечують мобільність роботи та оперативність при виконанні завдань. Так про мобільні сонячні електростанції говорить військовослужбовець Вадим Климчук. Ці міні-СЕС їм надав чернігівський благодійний фонд "Шабля". Голова фонду Олександр Петренко каже: такі панелі використовують на космічних апаратах, а компанія-виробник дає на них понад 30 років гарантії.

Військовослужбовці розкладають мобільну сонячну електростанцію.

"Це майстерня з ремонту електричного обладнання та комп'ютерної діагностики військового зразка техніки", — розповідає військовослужбовець ЗСУ Віктор Демидюк.
Віктор Демидюк. Суспільне Чернігів

Чоловік каже: ця майстерня автономна. У літній період для її заживлення використовують сонячні панелі.

"Взимку сонця менше, користуємося, є в нас тут, генератором. Але сонячні панелі — це пріоритет".

Пріоритетність панелей Віктор Демидюк пояснює тим, що генератор в зоні бойових дій занадто помітний. Він шумить та виділяє тепло, яке вловлюють дрони з тепловізорами.

"І це неприпустимо. А от сонячні панелі — це вихід. Тому що — став, сховався десь трішки за якимось деревом, але так, щоб тінь не впала на сонячну панель, машини не видно".

Військовослужбовець говорить: потужність такої СЕС – 400 Ватт. Вона забезпечує безперебійну роботу майстерні вдень.

"А вночі, коли сонця немає, ми працюємо від того акумулятора, який зарядили панелі, і його в принципі вистачає на всю ніч".

Окрім цього, в них є причіп із панелями, що в десять разів потужніший, ніж міні-СЕС, каже Віктор.

Військові розкладають причіп з сонячними панелями. Суспільне Чернігів
"Причіп використовується, коли потрібна велика потужність. Причіп — 3 000 ватт, тобто 3 кВт — потужність".

За словами військовослужбовця Вадима Климчука, ці мобільні електростанції забезпечують оперативність при виконанні бойових завдань.

"Ми забезпечуємо підрозділи зв'язком, прошиваємо радіостанції, робимо всі можливі умови, щоб між підрозділами був безперебійний зв'язок. Це створює комфортніші умови для нашої роботи".
Вадим Климчук. Суспільне Чернігів

Вадим Климчук говорить: до появи сонячних панелей доводилося продумувати альтернативні варіанти заряджання радіостанцій.

"Чи їхати їх заряджати по новій, чи більше брати з собою додаткових радіостанцій. Тобто зараз, в принципі, ці всі системи працюють: наше спеціальне обладнання по зв’язку".

Такі міні-СЕС військовим надав благодійний фонд "Шабля". Його голова Олександр Петренко розповідає: це панелі американської корпорації SunPower. На його думку, це найкраща у світі технологія.

"Це елементи йдуть — преміумсегмент. Вони такі використовуються на космічних апаратах. Зрозуміло що в космосі воно повинно просто працювати без ремонтних якихось робіт. Власне, це говорить про їх якість".
Олександр Петренко. Суспільне Чернігів

За словами Олександра, мобільні СЕС коштують близько чотирьох тисяч доларів, а причіп – 10 тисяч доларів.

"Це коштувало, що військовим частинам, що місту, що державі — нуль гривень. Тобто це завдяки міжнародним партнерам, донорам і українським також компаніям", — підсумовує Олександр Петренко.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.