Чернігівець Михайло Пшеничников встановив 18 сонячних панелей для живлення електроприладів у квартирі на випадок блекауту. Шість розмістив на стіні й 12 на даху дев’ятиповерхівки. Все підключав і встановлював самотужки, а панелі йому діставались пошкодженими внаслідок бойових дій під Черніговом.
Чернігівець Михайло розповідає про сонячні панелі, які встановив у дев’ятиповерхівці.
"На шести панелях десь 1,8 кВт. На даху 12 штук стоїть — там вже до чотирьох кВт. Лужні акумулятори, їздив на металобазу, туди привозять різні акумулятри, мені дзвонять, вони не дуже дорогі — брав і ставив. Плюс інвертор", — говорить Михайло Пшеничников.
Михайло каже, якщо збирати такий альтернативний вид живлення для квартири — обійдеться щонайменше 300 тисяч гривень.
"Одна нова панель коштує від 5 000 до 6 500 гривень, це 500-650 Вт. Інвертор хороший — 50-60 тисяч. Плюс дроти, конектори, стійки для панелей. 300-400 тисяч треба витратити на більщ-менш станцію".
Повністю відмовитись від централізованої енергії, маючи такі панелі — не вийде, каже чоловік. Продавати енергію за “зеленим” тарифом — замало потужності.
"В хороший день — пральна машина, бойлер можуть працювати. Але не так, як багато хто розраховує, що він буде працювати 100% і не треба нічого. Ні, один раз в день можна добре води нагріти, взимку. Літом можна й не виключати, сонця більше і краще. Маленькі побутові прилади я не беру, нові телевізори майже нічого не беруть, холодильники — таке. Взимку, навіть у найтемніший день, панелі видадуть хоч 500 Вт якихось. Можна телефони заряджати, світлодіоди, павербанки", — каже Михайло Пшеничников.
Михайло встановив панелі навесні 2022 року, коли росіяни відійшли з Чернігівщини. Чоловік втратив свій будинок на Бобровиці, зараз вимушено живе у цій квартирі, яка належить знайомим. Чи вдається зекономити — не знає.
Більше дивіться у сюжеті:
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.