В Україні заборонили партію "Наш край": як це може позначитися на депутатах з Чернігівщини

Депутати партії "Наш край" з Чернігівщини. Суспільне Чернігів

19 червня 2024 року Восьмий апеляційний адміністративний суд задовольнив позов Міністерства юстиції про заборону політичної партії "Наш край". В СБУ, чиї документи були підставою для позову Мін'юсту, повідомили, що окремі екскерівники та функціонери цієї політсили причетні до проведення підривної діяльності проти України. Це рішення ще можна оскаржити у Верховному суді.

Що це означає для партії? Яка її офіційна позиція? Наскільки ця партія впливова на Чернігівщині? Що буде, якщо "Наш край" програє суд? Про історію партії, про вплив на її партійний осередок на Чернігівщині нардепа Бориса Приходька, Суспільне розповідає далі в матеріалі.

Рішення суду

На сайті "Судова влада України" 19 червня 2024 року оприлюднили повідомлення про задоволення позовних вимог Міністерства юстиції України щодо заборони діяльності політичної партії "Наш край" та про передання у власність держави її майна та коштів.

"Інформуємо про те, що судом задоволено позовні вимоги Міністерства юстиції України: заборонено діяльність політичної партії «Наш край». Майно, кошти та інші активи партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень передано у власність держави. Звертаємо увагу на те, що повний текст рішення по справі про заборону політичної партії буде оприлюднений на офіційних сайтах Міністерства юстиції України та Верховної Ради України".

Офіційна заява партії та позиція голови обласного осередку

У відповідь на це партія "Наш край" оприлюднила офіційне звернення на сайті, в якому називає всі звинувачення у свій бік безпідставними та висловлює наміри відстоювати свою правоту у Верховному суді.

Скрін з сайту партії "Наш край" з заявою щодо заборони. Партія "Наш край"
"З дня заснування і до сьогодні партія «Наш край» була та залишається проукраїнською, патріотичною політичною силою. Звинувачення на адресу партії з вимогою її заборони через нібито проросійську та антидержавницьку позиції, безпідставні та незаконні. І за духом, і за буквою закону. «Наш край» вбачає в діях влади спробу зачистки електорального поля України. Попри спроби заборонити «Наш край», партія відстоюватиме свою правоту у Верховному суді", — йдеться в заяві.

Щодо звинувачень з боку Мін'юсту, зокрема про наявність колаборантів серед членів партії, то "Наш край" заявляє, що "колаборанти й зрадники є в багатьох партіях та, навіть, у силових структурах":

"Загальновідомий факт колабораційної діяльності народного депутата України від партії «Слуга Народу» Ковальова О.І., а також багатьох співробітників управління Служби безпеки України  в Херсонській області та АР Крим тощо".

Також в партії наголошують, що "претензії Мін'юсту стосувалися десяти осіб, сім з яких не є членами «Нашого краю»".

Голова чернігівського обласного осередку партії Сергій Баришовець у коментарі Суспільному повідомив, що повністю підтримує офіційну заяву партії, вважає звинувачення Мін'юсту безпідставними та підтверджує наміри "Нашого краю" відстоювати свою правоту у суді.

Голова обласного осередку партії "Наш край" Сергій Баришовець. Фейсбук-сторінка Сергія Баришовця

"На окупованих територіях колаборантів з усіх партій вистачає і це не залежить від приналежності до конкретної політичної сили. Це залежить скоріше від ситуації: хтось рятує своє життя, хтось звісно йде туди (на бік росіян, — ред.) цілеспрямовано. Тут нічого не вдієш. Ніхто не знає, як би кожен з нас поступав в такій ситуації. А моя особиста позиція — я щирий українець і патріот. Я все роблю для України, щоб вона перемогла і процвітала".

"Партія господарників та професіоналів"

Чернігівський політичний оглядач Павло Пущенко схарактеризував партію "Наш край" на Чернігівщині, як "«партію "господарників" та "професіоналів»" та ніколи не помічав у її представників в регіоні жодних проросійських або колаборантських поглядів.

Політичний оглядач Павло Пущенко. Фейсбук-сторінка Павла Пущенка
"«Наш край» з'явився на Чернігівщині після 2014 року, точніше у 2015 році, коли партія брала активну участь у місцевих виборах. Я б схарактеризував цю партію як "партія господарників, чиновників, підприємців, фермерів", тобто людей, які хочуть при будь-якій владі знову потрапити у владу. Тобто ці частини "Партії регіонів", які були з 2014 року на Чернігівщині, з інших партій, які туди входили... Сказати, що це була якась "проросійська партія" я не можу, оскільки, місцевий політичний контингент не відрізнявся такими поглядами. А ті, хто вирізнявся, мали собі інший вибір, наприклад ОПЗЖ (нині заборонена партія «Опозиційна платформа "За життя"», — ред.)", — каже Павло Пущенко.

Політичного впливу в регіоні на сьогодні, на думку Пущенка, партія "Наш край" не має, адже "розквіт" був після 2015 року.

"Тоді вони займали сильні позиції й в Чернігівській міській раді й в обласній раді. Також багато селищних й міських голів переобиралися під брендом партії. Зазвичай це були колишні голови, які вчасно "перефарбувалися" (з "Партії регіонів", — ред.) увійшли до партії "господарників та професіоналів", як вони себе позиціювали".

З цього боку досить показовими були вибори 2020 року. Тоді в результаті місцевих виборів у Чернігівську міськраду від партії потрапили всього чотири депутати. Кандидат від "Нашого краю" Олександр Соколов набрав тоді близько 4% голосів.

В обласній раді кращі результати — дев'ять депутатів. Це друга за чисельністю фракція, але вони в опозиції і їх спроби якось інтегруватися на початку каденції були невдалими.

"На цей момент я вважаю, що деякі представники партії мають досить сильні позиції і вже інтегровані в нову політичну реальність. Але сам "партійний проєкт" вже вичерпав себе до того, як його заборонили".

Борис Приходько — "сірий кардинал"?

На думку політичного оглядача, після смерті Валерія Давиденка (нардепа знайшли застреленим 23 травня 2020 року в його власному офісі, — ред.) Борис Приходько став неформальним лідером та "спонсором" партії на Чернігівщині.

"Він і зараз є лідером партії, хоча офіційно він не є керівником обласного осередку, ним є Сергій Баришовець, але, якщо ми говоримо про його фактичний вплив. І хоча він офіційно ніде не "світиться", однак він ніколи не дистанціювався від партії", — вважає Павло Пущенко.

Остаточного рішення щодо заборони партії ще немає

Рішення щодо заборони партії "Наш Край" у повному обсязі поки ще не оприлюднене. 19 червня була оголошена лише резолютивна його частина, каже радник з правових питань Громадянської мережі "Опора" Павло Романюк. Тому конкретно роз'яснити суть рішення можливо буде лише після його публікації у повному обсязі.

Радник з правових питань Громадянської мережі "Опора" Павло Романюк. Соцмережа "Х"
"Мотивувальної частини на сьогодні не має. На жаль, наш представник був присутній лише на останньому судовому засіданні, тому надати оцінку обгрунтованості рішення неможливо. Ми не знаємо, які аргументи та докази надавалися до цього і чим керувався суд, бо немає мотивувальної частини. Але вона має з’явитися невдовзі у єдиному державному реєстрі судових рішень".

За його словами, поки рішення суду не набуло законної сили, партія продовжує свою діяльність.

"Партія вважатиметься забороненою лише після того як рішення набуде чинності, тоді ж і розпочнеться її ліквідація. Водночас не забуваймо, що партія може оскаржити це рішення в апеляційному порядку. У такому разі потрібно буде чекати на остаточне рішення Верховного суду".

"Політична смерть партії"

Заборону діяльності партії по всій Україні Павло Пущенко називає "політичною смертю партії", адже вона не зможе бути "суб'єктом політичних процесів". Та зазначає, що тих причин, за якими партію заборонили по всій Україні, на Чернігівщині немає.

"Я вважаю, що це більше стосується східних областей, можливо півдня... Але на Чернігівщині я не відстежував ніколи проросійських або колаборантських поглядів членів цієї партії", — підсумовує політичний оглядач.

Що буде з депутатами, якщо партію таки заборонять

Як каже Павло Романюк, існують два поняття — "політична партія" і "фракція" цієї політичної партії. На сьогодні на місцевому рівні заборона політичної партії не призводить до припинення повноважень депутатів місцевих рад. На питання ліквідації фракції забороненої політичної партії теж не має відповіді, а практика є доволі неоднорідною та залежить від регламенту тієї чи іншої місцевої ради.

Взагалі, аби ухвалити рішення про заборону діяльності партії, докази СБУ або Мін'юсту не мають базуватися виключно на діяльності окремих її членів, каже Павло Романюк.

"Тобто орган державної влади в особі Мін'юсту, залучаючи СБУ, має довести системність діяльності, що зумовлює заборону політичної партії. В цьому і є складність, адже у переважній більшості випадків з партіями, які заборонили, в їх статутах не було норм, які суперечать Конституції України та закону про політичні партії".

В разі, якщо "Наш край" програє справу у Верховному суді, то вони можуть звернутися з конституційною скаргою до Конституційного суду. Для цього вони мають доводити, що "застосована для їх заборони норма є неконституційною".

"Також вони можуть звернутися до Європейського суду з прав людини, якщо вважатимуть порушення їх прав відповідно до Європейської конвенції прав людини", — зазначає правозахисник.

Історія створення партії

Партія "Наш край" була створена у 2011 році. Спочатку вона мала назву "Блокова партія". Однак де-факто вона почала діяльність у 2014 році, коли частина ексрегіоналів створила нову партію, перейменувавши "Блокову партію" на "Наш край".

Під час де-факто заснування партії 2014 року партію очолювали п'ять співголів (усі вихідці з "Партії регіонів", — ред.): Антон Кіссе, Юрій Гранатуров, Олександр Фельдман, Сергій Кальцев та Олексій Мазурчак. Станом на 2021 рік партію очолюють троє співголів — Антон Кіссе, Олександр Мазурчак та Сергій Шахов.

На місцевих виборах 2015 року партія посіла третє місце в Україні, отримавши 156 місць на посадах голів міст, селищ та сіл та 4375 депутатських мандатів у місцевих та обласних радах.

На місцевих виборах 2020 року партія "Наш край" посіла сьоме місце у місцевих радах, отримавши 1894 депутатських мандати у місцевих радах. Зокрема, на виборах до Чернігівської облради "Наш край" здобув 15% та продемонстрував другий результат. Також  партія була одним із лідерів за підсумками виборів в ОТГ регіону. Представники "Нашого краю" перемогли на виборах голів у 10 громадах Чернігівщини.

В Чернігівській обласній раді партію представляють дев'ять депутатів: Сергій Баришовець, Юрій Музика (також обіймає посаду начальника обласного управління освіти та науки, — ред.), Ірина Грозенко, Григорій Данько, Олександр Демиденко, Валерій Колоша, Наталія Копиця, Віталій Лічман та Ігор Романенко.

В міській раді Чернігова фракція "Наш край" нараховує чотири депутати: Олександр Луценко, Віктор Бистров (також обіймає посаду заступника начальника Чернігівської міської військової адміністрації Дмитра Брижинського, — ред.), Наталія Рашина та Марія Родикова.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.