Що почитати? "Записки Кирпатого Мефістофеля" Володимир Винниченко

Книжка "Записки Кирпатого Мефістофеля" та Володимир Винниченко. Getty Images

Події роману Володимира Винниченка "Записки Кирпатого Мефістофеля" відбуваються в Києві на початку XX століття. Автор описує атмосферу, що панувала в місті, а також його мешканців, зокрема професорів, адвокатів, оперних співаків, у середовищі яких вирують бурхливі пристрасті.

Така книжкова рекомендація від докторки педагогічних наук, професорки кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольги Лілік.

"Саме через призму особистісних колізій письменник прагне актуалізувати важливі філософські питання. Одна з основних світоглядних концепцій Володимира Винниченка, яка набула художнього вираження в романі – це теорія «чесності з собою», яку можна стисло окреслити словесною формулою «роби, що завгодно, якщо тебе не мучатимуть за це докори сумління»", — розповідає про роман Лілік.
Ольга Лілік. ФОТО: Фейсбук-сторінка Ольга Лілік

Головний герой роману «Записки Кирпатого Мефістофеля» – адвокат Яків Михайлюк, який нагадує читачам злого генія та спокусника, каже професорка.

"Він досить суперечливий персонаж, адже в різних життєвих ситуаціях постає то неприємним і відразливим, то привабливим і цікавим. Наприклад, він морально знущається з давнього товариша, який шукає роботу, а водночас рятує дитину з-під трамваю. Подекуди здається, наче Яків Михайлюк не живе, а грається в життя. Усе в нього виходить легко і просто, аж поки він не опиняється перед серйозним життєвим вибором: основною перешкодою для його одруження з дівчиною, яку він називає Білою Шапочкою, стає син, народжений усупереч бажанню самого Якова. Дослідники знаходять в образі головного героя роману факти біографії й погляди автора, що заохочує читачів до глибшого ознайомлення з його життєвим і творчим шляхом".

За словами Ольги Лілік, роман Володимира Винниченка "Записки Кирпатого Мефістофеля" занурює читача в атмосферу інтелектуальних шукань і психологічних колізій, письменнику вдається заінтригувати читачів і тримати їх у напрузі, змушуючи стежити за перебігом подій.

"Кожен зможе знайти в цьому творі щось важливе й цікаве для себе, адже письменник зачепив низку важливих проблем, як-от: стосунки чоловіків та жінок, взаємини батьків і дітей, межі моральності, конфлікт між мрією й дійсністю тощо. Варто також констатувати, що роман Володимира Винниченка «Записки Кирпатого Мефістофеля» є взірцем стильової й мовної бездоганності, він сповнений психологізму й рефлексій, атмосферних описів і колоритних персонажів".

Цей твір, каже Ольга Лілік, не залишить байдужим читачів, які прагнуть до глибшого ознайомлення з класичною українською літературою.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.