З миру — по нитці, а від держави компенсації не отримали: як відбудовуються чернігівці і що їм зможе дати "єВідновлення"

Будують житло з нуля, але не отримали компенсацію від держави. Жителі мікрорайону Бобровиця, що у Чернігові, розпочали відновлювати власне житло раніше, ніж запрацювала програма "єВідновлення" для знищеного майна. Для цього залучали власні кошти, допомогу від волонтерів, міжнародних та українських спонсорів. На який вид компенсації вони тепер можуть претендувати — далі у матеріалі.

"Сертифікати на житло — ми не підходимо"

Євгенія Новоградська живе у мікрорайоні Бобровиця. Вона розповідає, яким бачить своє нове житло. 3 березня 2022 року в дах її будинку влучив боєприпас, зайнялась пожежа. Від дому у 140 квадратів нічого не залишилось. Тепер його зводять з нуля.

"Заощаджень особливо не було, але ми вирішили все-таки вкладати вже в будинок, в якому ми будемо проживати й надалі. Я тут народилася, донька тут моя народилася. Це наша батьківщина маленька. Я не хочу звідси нікуди, я не хочу ні квартири, ні іншого будинку, десь в іншому районі, — каже Євгенія Новоградська.

Спершу треба було розібрати згарище. Згодом родина Новоградських дізналася, що є волонтери, які можуть допомогти з будівництвом.

"Я зрозуміла, що ми тут вдвох просто без сил. І от це ж з “Бо Можемо” — ми сконтактували. Вони, як мурашечки, набігли й розібрали повність всі наші згарища. Все вичистили, вилизали", — розповідає Євгенія Новоградська.
Євгенія Новоградська

Перший час родина орендувала квартиру, а у травні 2023 року благодійний фонд "Рокада" надав їм модульний будинок. Так вдалося заощадити кошти на оренді.

Євгенія розповідає, будівельні матеріали, щоб звести стіни, вони з чоловіком придбали власним коштом. Частину вікон та залізо для даху надала Данська рада у справах біженців.

Виконати будівельні роботи їм допомогла громадська організація “Бо Можемо”. Також вони закрили потребу вікон та допомагають знайти спонсорів на інші будматеріали.

ось уже два роки ми самі й "Бо Можемо" нам зараз допомагає дуже, а від держави нічого не має, — говорить Євгенія Новоградська.

Жінка каже, на внутрішні роботи коштів вони більше не мають.

"Сертифікати на житло — ми не підходимо, тому що в нас уже є стіни. Але ми сертифікат, якщо чесно і не хочемо, ми хочемо жити тут. Ось дізналися, що під сертифікати на відбудову ми також під них не підходимо. Тому, що в нас збудована повністю коробка, — пояснює Євгенія Новоградська.

"Будуватися самостійно — немає змоги"

Будинок Наталії Степаненко також відновлюють волонтери "Бо Можемо". Будівництво розпочали влітку 2023 року. Будуватися самостійно жінка не має змоги — ні фінансової, ні фізичної.

"Він двічі горів. Спочатку розбомбили, а потім горів. Потім ото ворота всі побило. Хлопці молодці — старанно, без вихідних і до ночі. Великі молодці, я дуже їм вдячна, — говорить Наталія Степаненко.

За словами керівника громадської організації "Об’єднання добровольців «Бо Можемо!»" Андрія Галюги, їхня головна мета — показати людям, що разом можна відбудуватися.

"Тут будинку не було, взагалі, від слова зовсім. Але, враховуючи цю об'єднаність людей, ми маємо зараз те, що маємо. В кількості, то це приблизно більше сотні родин, конкретно на Бобровиці й в Новоселівці, мають дахи, які не течуть", — каже Андрій Галюга.

За його словами, будівельні матеріали шукають скрізь, де є така можливість.

"З миру — по нитці. От компанії «Інфопульс Україна» (Infopulse Ukraine — ред.), наприклад, оцей будинок профінансувала майже на 100%. Якщо говорити про покрівельний матеріал, то це People in Need — Людина в біді. "Дах Чернігів" — монтажна піна. І не тільки піна, а й опалення, й освітлення", — розповідає Галюга.

А що "єВідновлення"?

За словами виконувача обов'язків директора управління містобудування та архітектури Чернігівської ОДА Сергія Курені, дійсно, якщо власники вже відремонтували або збудували житло, то вони не можуть претендувати на грошові виплати на ремонт чи відбудову або електронний житловий сертифікат.

"В таких ситуаціях законодавством передбачено вид компенсації за кошти, витрачені на проведення ремонтних робіт або на проведення будівельних робіт. Тобто це третій вид компенсації, який передбачений профільним законом, який найближчим часом десь має бути запущено в реалізацію", — пояснює Сергій Куреня.

Проте цей вид компенсації не передбачає відшкодування за матеріали, які були надані благодійниками. Також, як зазначає Куреня, були направлені відповідні звернення до профільного Міністерства та Кабміну, аби врегулювати питання для власників, яким не вистачає коштів, щоб завершити будівництво. Додатково люди можуть звертатися і до міжнародного реєстру збитків.

"Для цього достатньо прикріпити всі наявні матеріали, які засвідчують об'єм і розмір збитків. І надалі очікувати прийняття рішення по їхнім заявам і отримання компенсації

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.