103 полонених нацгвардійці з ЧАЕС перебувають у двох різних місцях на території Російської Федерації

103 полонених нацгвардійці з Чорнобильської атомної електростанції перебувають у двох різних місцях на території Російської Федерації, розповів Суспільному командир військової частини Нацгвардії, яка охороняє територію ЧАЕС, Євген Жар. Як підтримують зв'язок з рідними полонених та як допомагають, тим, хто повернувся — читайте далі.

Де полонені нацгвардійці з ЧАЕС

За словами Євгена Жара, всі полонені нацгвардійці з ЧАЕС перебувають у двох різних місцях утримання на території Росії. Їх на ротаційній основі перевозять з одного місця до іншого, і залежно від місця їх утримання, там змінюються умови.

"Інформація і у рідних, і у нас так само, лише з офіційних джерел, через Координаційний штаб, також через Головне управління розвідки. І з кожним обміном полонених вона уточнюється, тому, що хлопці, які виходять з обміну, і дівчата, вони надають інформацію. Бачив того, бачив того, знаю оцей там, знаю оцей там. Лише таким чином це достовірна інформація. Вестися на всі ІПСОшні вкиди РФ не рекомендується. І ми намагаємося також цього не робити".

Командування частини постійно спілкується з рідними полонених та допомагають їм з розв'язанням певних проблем, каже командир Жар.

Скільки бійців пішли зі служби після повернення з полону

"Станом на сьогодні звільнилося зі служби лише п'ять з тих, хто звільнені з полону були. 70 продовжуватимуть службу", — говорить Жар.

З його слів, востаннє обмін був 3 січня 2024 року, де було п'ятеро нацгвардійців.

"4 січня я був у них уже в госпіталі. І вони за добу того часу, що вже були вдома під наглядом лікарів, вони бачили своїх рідних та близьких. Простими словами сказали, що ми досі ще не можемо зрозуміти, що ми вдома. Ми не можемо спати, ми не можемо нормально їсти. Але їсти хочеться, і їм у тому ніхто не відмовляється, умови дуже файні. Тому вони із задоволенням від'їдаються, відсипаються. Але десь через тиждень-два майже всі вони вже трохи адаптуються до спокійних умов, що їх уже ніхто не турбує вночі. І вони спокійно собі проходять реабілітацію, виявляють усі свої травми, хвороби, які в них з'явилися під час перебування в колоні".

В якому стані нацгвардійці, які повернулись з полону

Євген Жар розповідає, що психологічна і фізична реабілітація необхідна всім нацгвардійцям з ЧАЕС, які повернулись з російського полону, адже у всіх є проблеми зі здоров'ям.

"Спочатку це йдуть функції держави. Є відпрацьований алгоритм, по якому ми йдемо. І коли хлопці проходять первинний огляд, потім, оскільки вони були в зоні відчуження, їх відправляють в інститут для досліджень, щоб виявити чи є в них опромінення. Потім вони проходять військово-лікарську комісію де їх спрямовують на реабілітацію. Ми це намагаємося зробити на постійній основі, щоб хлопці не один раз після полону з'їздили. І психолог це підтверджує, що потрібно".

Командир військової частини також має надію, що держава не буде зменшувати обороти в напрямку реабілітації.

"І ми будемо потрошечку готуватися до того, що рано чи пізно війна закінчиться. І людей військових, і цивільних, яким потрібна психологічна реабілітація в першу чергу, буде занадто багато, і ми маємо з тим впоратись".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.