Верховний Суд України відправив на новий розгляд справу про затвердження бюджету Чернігова міськрадою чи МВА

. ФОТО: колаж Суспільне Чернігів

Верховний Суд України відправив на новий розгляд справу про бюджет Чернігова. Таке рішення ухвалили 29 лютого. З резолютивної частини зрозуміло, що Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу Чернігівської міськради, скасував рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 червня 2022 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2023 року, а справу направив на новий розгляд. З повним текстом постанови суду можна ознайомитись за посиланням.

Про це повідомив в.о міського голови Чернігова Олександр Ломако у своєму Telegram-каналі та підтвердив інформацію Суспільному.

"Як відомо, Чернігівський окружний адміністративний суд та Шостий адміністративний апеляційний суд Києва в 2023 році за позовом начальника міської військової адміністрації Брижинського ухвалили «унікальні» за своїм характером рішення, якими передали повноваження затверджувати бюджет та зміни до нього від діючої обраної чернігівцями міської ради одному призначеному з Києва чиновнику. Є підстави вважати, що суди ухвалювали ці рішення в умовах політичного тиску, бо дуже поспішали та слухали справу в закритому режимі, без публічності та заслуховування сторін", — написав Олександр Ломако.
Постанова суду. ФОТО: Суспільне Чернігів

Постанова суду. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Сторони просто повернулися в первісний стан"

Як зазначив правозахисник та помічник депутатки міськради Марини Семененко Олександр Гашпар, Верховний Суд по суті не розглядав справу і не надавав оцінку правомірності рішень. Він лише встановив порушення Кодексу адміністративного судочинства і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

"Верховний Суд зазначив, що рішення, яке оскаржувалось — «Про внесення змін до бюджету», по суті є нормативно-правовим актом. А відтак, нормативно-правовий акт не міг розглядатися в порядку письмового провадження, а тільки в порядку загального позивного провадження. Тобто, Верховний Суд скасував рішення першої інстанції та рішення апеляційної інстанції та відправив до суду першої інстанції для повторного розгляду у порядку загального провадження. На цей раз з викликом обох сторін. Це означає, що сторони просто повернулися в первісний стан".
Олександр Гашпар. ФОТО: Суспільне Чернігів

Зараз, додав Гашпар, міська рада сама може ухвалювати та затверджувати зміни до бюджету.

"Але не факт, що суд ухвалить інше рішення по справі, оскільки Верховний Суд не досліджував справу по суті. А саме аргументи, хто в умовах воєнного стану наділений повноваженнями для затвердження бюджету".

В чому суть справи

У квітні 2023 року Чернігівська міська військова адміністрація подала позов до Чернігівського окружного адміністративного суду, аби скасувати рішення сесії міської ради від 30 березня щодо затвердження змін до міського бюджету.

Міська військова адміністрація в адміністративному позові тоді просила визнати рішення міськради незаконним і скасувати його. Її начальник Дмитро Брижинський у коментарі Суспільному так пояснював суть звернення до суду:

"Суть мого звернення стосується того, щоб суд визначив як повинна взаємодіяти військова адміністрація з міською радою. Наразі міська рада трактує закон по-своєму, не так, як я це бачу. У цивілізованому світі всі суперечки вирішуються через суд, а тому я звернувся до суду, щоб суд поставив крапку і визначився як надалі військова адміністрація співпрацює з міською радою".

Чернігівський окружний адміністративний суд 22 червня визнав протиправним та скасував рішення Чернігівської міськради №30/VIII-9 від 30.03.2023 "Про внесення змін і доповнень до рішення Чернігівської міської ради від 30 листопада 2022 року №24/VIII-38 "Про бюджет Чернігівської міської територіальної громади на 2023 рік" зі змінами та доповненнями. Таким чином суд повністю задовольнив позов Чернігівської МВА до міськради.

Суд тоді використав безпосередню вказівку закону, яка передбачає здійснення повноважень щодо місцевих бюджетів військовими адміністраціями, якщо вони утворені.

Суспільне звернулося за коментарем до начальника Чернігівської МВА щодо рішення Верховного Суду. Ми готові опублікувати позицію Дмитра Брижинського у наступних матеріалах.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.