Сказ: небезпека серед домашніх тварин, профілактика та лікування хвороби

. ФОТО: gettyimages (Фото ілюстративне)

Що таке сказ, як на нього можна заразитися, профілактика та лікування інфекційного захворювання. Про це та інше у програмі "Праймвечір. Акценти" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля" розповідають заступник гендиректора обласного центру контролю та профілактики хвороб Артем Ярошенко, начальник відділу протиепізотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в області Анатолій Портянко, ортопед-травматолог дитячої обласної лікарні Павло Величко та завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко.

Іванна Олексієнко, Павло Величко, Анатолій Портянко, Артем Ярошенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Коли та де саме реєструють випадки захворювання сказом на Чернігівщині

За словами Анатолія Портянка, як і в Чернігівській області, так і в інших областях, статистика хворих на сказ реєструється щороку.

Якщо взяти період з 2003 по 2020 роки, то середній показник по області складав 100 випадків на рік. Найбільша кількість хворих була зареєстрована у 2006 році — 393 випадки на Чернігівщині. Але станом на 2021 та 2022 роки зареєстрована мінімальна кількість інфікованих на сказ — одна людина на рік. Таке зниження пов'язане з активною пероральною імунізацією м'ясоїдних тварин на всій території області за допомогою авіації.

Щорічно в Чернігові вивішують оголошення (чотири дні підряд) де визначається місце, де люди можуть привезти своїх домашніх улюбленців, де проведуть безкоштовні щеплення від сказу.

Як підтверджують діагноз на сказ

Діагноз встановлюється на основі комплексних епізотичних даних і клінічних ознак, які підтверджують лише лабораторними дослідженнями й лише після смерті тварини, оскільки відбирається патологічний матеріал з головного мозку та проводиться мікроскопія відбитків.

Що роблять служби з людьми, які контактували з твариною, хворою на сказ

За словами Артема Ярошенка, після діагностування, повідомлення передається в обласний центр контролю та профілактики. Людей, які контактували з твариною, спрямовують до лікарів для подальшого лікування. Потім проводиться опитування жителів території проживання інфікованої тварини, чи є ще постраждалі домашні улюбленці, чи вуличні тварини.

За словами Павла Величка, у 2021 році до них звернулась 181 дитина, 22 з яких отримали щеплення від сказу. 11 з 22 отримали своєю чергою дві ін'єкції — це ознака травми тяжкого ступеня. Ступінь тяжкості не визначається розміром укусу чи кількістю цих укусів, а саме місцем травми. Кисті та зап'ястя, шия та голова — це місця, укус на яких вважається тяжким ступенем ураження.

Що таке сказ

За словами Іванни Олексієнко, сказ — це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується ураженням нервової системи, має три стадії розвитку: початкова, збуджена та паралітична. Передається шляхом укусів та слини. Остання паралітична стадія хвороби загрожує життю людини, оскільки йде глибоке ураження нервової системи, лікування в цьому випадку неможливе і лише симптоматичне.

Симптоми сказу у тварини

За словами Анатолія Портянка, інфікована тварина змінює радикально свою модель поведінки. Якщо тварина дика — нетиповою є поява її в населених пунктах, оскільки здорова тварина зазвичай там не з'являється. Домашня тваринка може відмовитись від корму, має активне слиновиділення та агресію. Але може бути й нетипова поведінка для сказу, яку не одразу можуть помітити навіть лікарі. Згідно з чинною інструкцією, лікувати тварин зі сказом заборонено. Для тварини єдина профілактика від сказу — щорічне щеплення.

Симптоми сказу у людини

За словами Іванни Олексієнко, сказ у людини має симптоматику поколювання в зоні укусу, підвищену температуру тіла. Чим довше живе інфекція, тим більше з'являється страх світла, неконтрольована поведінка, швидко міняється настрій. Згодом після глибокого ураження нервової системи з'являється енцефаліт, що і призводить до смерті людини. Інкубаційний період вірусу складає від одного до трьох місяців. В середньому може бути також і з семи до 14 днів.

За словами Павла Величка, загрозою може бути навіть найменша подряпина, тому при можливості проводиться щеплення або за хворою твариною наглядають протягом десяти днів. Вірус потрапляє в нервові закінчення та протягом інкубаційного періоду досягає головного мозку й викликає його запалення. Щеплення є ситуативним і його проводять лише в разі укусу чи подряпин. Щороку вакцинуватися в цілях профілактики не потрібно.

Скільки триває лікування людини зі сказом

За словами Іванни Олексієнко, для попередження сказу вводиться шість доз вакцини. Остання шоста доза вводиться через три місяці після звернення до лікарні. У випадку з тяжкою стадією захворювання сказом, перебування хворого в лікарні може тривати від кількох годин до десяти днів, залежно від індивідуальних чинників, кількості вірусу та наявності інших хвороб.

Що потрібно робити людині, у якої укус від тварини

За словами Павла Величка, в цілях профілактики, подряпину та укус варто промити милом (бажано, господарчим), оскільки вірус концентрується в жировій тканині, яку мило може розчинити.

Експериментально доведено, що кількість вірусу при промивці рани милом зменшується вдвічі, якщо провести процедуру якнайшвидше. Людина з подряпиною чи укусом, якій призначають щеплення від сказу, перебуває в стаціонарі.

У випадку ран тяжкого ступеня може бути й хірургічне втручання. Після курсу щеплень, людина отримує довідку, що підтверджує захист від зараження протягом року, у разі повторного інциденту.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.