Дикі тварини в Чернігові: як сюди потрапили та чи можуть жити поруч з людьми

. ФОТО: Facebook «Зооволонтери Чернігів допомога безхатнім тваринам»

На Facebook-сторінці "Зооволонтери Чернігів допомога безхатнім тваринам" жителька міста Олена Лазаренко написала, що приручений, але дикий кабан бігає майже в центрі Чернігова.

Допис чернігівки Олени Лазаренко. ФОТО: скриншот з групи «Зооволонтери Чернігів допомога безхатнім тваринам»

Як у Чернігів потрапили дикі тварини та чи можуть вони жити поруч з людьми, розповідали на Українському радіо "Чернігівська хвиля" гості програми "Праймвечір.Акценти": Христина Литвиненко — зооволонтерка, Зінаїда Максименко — директорка Менського зоопарку та Юрій Карпенко — завідувач кафедри екології, географії та природокористування Національного університету "Чернігівській колегіум".

Зліва направо: Христина Литвиненко, Зінаїда Максименко та Юрій Карпенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Це велика дика тварина"

Олена Лазаренко розповіла, що кабанчик має вільний вихід на територію міста.

"Зараз це закрита територія. Але він виходить. В Чернігові є вулиця Гонча. У нас є історичне місце Вал. Він вже може гуляти по Валу. Він виходить на вулицю, там, де гуляють діти. Там неподалік пляж. І цей кабанчик має вільний вихід на територію міста. Він бігав за хлопцями та випрошував у них смаколики. Він великий. Йому вже більше, ніж пів року. І хлопці, які його годують, вони дають йому якийсь там шматочок хліба, дають йому якийсь смаколик і відскакують від нього, адже говорять, що він може прихопити і телефон, і руку".

Жінка зв'язалася з парком природи "Беремицьке". З її слів, вони готові прийняти тварину, але вони не мають можливості за ним приїхати.

"На сайті зооволонтерів я бачу, що багато людей готові скинутися, щоб його якось транспортувати. Я вже другий раз порушую це питання, я знаю, що від такого сусідства може бути погано як людині, так і кабану, оскільки він дуже довіряє людині. Як собача, він біжить до вас, але коли він підходить, то в мене мурашки по тілу. І в Telegram, і на Facebook були фотокартки, де він підходив до жінки, яка його пригощала бананом, але тоді він ще був меншим. Зараз мені здається, в нього вже кілограмів 200 є".

Як з'явився кабанчик в Чернігові

Зооволонтерка з Чернігова Христина Литвиненко каже, що як саме кабан з'явився в Чернігові, точно нікому невідомо.

"Його скоріш за все приручили. Чому не звернулися одразу, поки він був маленьким поросятком? Не знаю. Трохи згаяли люди час. Тепер, вже коли він великий, є проблема зайти на територію, щоб його відловити. Хоча у них теж все одно немає приміщення, куди його можна було прикрити, загнати, а потім намагатись його знерухомити, зафіксувати та завантажити. Ми замовили снодійне, щоб кабанчика відловити на шляху, там де він рухається і спробувати приспати".

Зооволонтерка зверталась до київських колег з Центру порятунку диких тварин. Вони проконсультували зі снодійним по дозах.

Завідувач кафедри екології, географії та природокористування Національного університету "Чернігівській колегіум" Юрій Карпенко говорить, що відповідальність лежить на представниках надзвичайних служб Чернігова.

"Вони можуть це зробити за участю зооволонтерів. Вони створюють такий тандем, коли шукають транспорт, зооволонтери створюють можливість використати снодійне, ну і спільні зусилля. В парку "Беремицьке" є напіввідкриті природні вольєри, де цей кабанчик буде жити в умовах природи. Зрозуміло, тут такий варіант можливий".

Як треба перевозити диких тварин, щоб вони не постраждали

Для транспортування диких тварин є різні способи, говорить Юрій Карпенко.

"Зрозуміло, для кабанчика перший спосіб — це приспати тимчасово, щоб можна було його спіймати, завантажити відповідним чином, щоб це, можливо було, або вантажний автомобіль, або це буде якийсь невеличкий вольєр в ньому, щоб тварину не травмувати".

Дикі кабани живуть й неподалік Чернігова, додав еколог.

"На лівому березі Десни, з боку, річки, де незабудована територія, де прилеглі території це заплавні ліси, це прекрасне місце для їх життя, там є достатня кількість їжі, там є достатня кількість схованок, тобто фактично та заплавна частина навпроти Золотого пляжу, навпроти Валу. Чернігів забудовано з одного боку Десни, інший берег Десни, він залишився природнім. І це позитивно для міста, для його екосистем. З іншого боку це ризики того, що дикі тварини можуть йти до міста у пошуках харчів".

Були випадки, розповів Карпенко, коли лосі заходили в місто. Їх бачили в мікрорайоні Масани, в районі регіонального ландшафтного парку "Ялівщина", в парку "Кордівка".

Лось бігає по житловому районі Масани. ФОТО: Артем Лобань

Лось бігає по житловому районі Масани. ФОТО: Артем Лобань

Транспортування – це завжди стрес для диких тварин, розповіла зооволонтерка Христина Литвиненко.

"Кабана не можна перевозити під наркозом. Його можна тимчасово приспати для того, щоб спіймати та завантажити, а потім треба виводити з наркозу. І далі вже транспортувати так. Бажано, щоб транспорт був такий, щоб кабан не вискочив. Тому що він стрибає високо, і дуже сильний сам по собі. Тому може розбити, якщо ящик буде нещільним, і вискочити з причепу, якщо причеп звичайний"

За словами Зінаїди Максименко, якщо тварина навіть легенько вкусить людину, вона може захворіти.

"Тому, звичайно, треба кабанчика в Чернігові якось відловити. Справа не в тому, що він великий, це дикий кабан, а в тому, що будь-яка дика тварина несе загрозу людині, тим паче, якщо вона в місті, не закрита. Це не тільки тому, що вона може покусати чи вдарити, вона ще може занести якісь інфекційні інвазії та інші захворювання".

Жінка додала, що є багато способів відлову: і транквілізатори, і сітки спеціальні для цього, і спеціальні огорожі.

На питання, чи зверталися мешканці області до зоопарку з проханням забрати до себе диких тварин, директорка зоопарку відповіла так:

"Бували різні випадки. Ми навіть за лебедями їздили в Сумську область. Двох лебедів забирали, які примерзли взимку. Привозять лелек, оленя привозили. Він був підстрелений і завезений до нашого зоопарку. Він у нас вже років 6-7".

Як вберегти міське населення від диких тварин

Для того, щоб не було загрози для людей, якщо дикі тварини будуть засвоювати міське середовище, треба враховувати межу, розповів Карпенко.

"Дикі тварини повинні харчуватись і жити в природі міста, а не навколо міських територій, безпосередньо житлових кварталів, смітників. Тут потрібно, щоб і зооволонтери, і науковці, і екологи, інспекції екологічні проводили певні види роботи, які б запобігали таким ризикам".

Також еколог припускає, що кабанчик Вася, який бігав по Валу, був спочатку приручений і потім вирвався на волю.

"З іншого боку, дійсно, дикі тварини та місто – це завжди ризики. Дика природа і місто, вони завжди між собою будуть конкурувати. Зрозуміло, міське середовище повинно бути комфортним для людей, але тварини повинні мати обмеження в тих житлових мікрорайонах, де перебувають люди".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.