Військовослужбовець Ігор Космина на початку 2025 року видав книгу "Марко. Світ відкриттів", яку написав ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У відпустці він знаходить час, щоб презентувати її дітям із Черкащини.
Про що книга, що спільного у нього та головного героя твору і як творчість допомагає на війні — захисник розповів Суспільному.
У книзі — історія хлопчика Марка, який досліджує незвідані землі, розповів Ігор Космина. Долаючи випробування, Марко відкриває таємниці давнього світу:
"Перша вудочка, перше полювання, те, як він добував мед, як потрапляв у різні підземні світи".
За словами автора книги, життя його героя нині перегукується із його власним. Він служить у ЗСУ на посаді командира гармати й, подібно до Марка, пізнає для себе новий світ. Розповів: до серпня 2022 року, коли розпочалася його військова служба, досвіду в ній не мав:
"Прийшла повістка. Я пішов. Отак. Як чоловікові це мені подобалось. Це додає мужності, загартовує. Десь останні пів року випробувань як таких немає, бо воно все «приїлось» і це вже просто як робота. Працюєш, якісь там прильоти — біжиш в укриття. Знаєш, що в тебе все по інструкції".
Захисник воював на Бахмутському напрямку й околицях Покровська, а також пройшов контрнаступ у Запорізькій області
"Ми працювали тоді на виснаження по шість днів, не спали. По сто з чимось снарядів вистрілювати, стріляли кожні 12 хвилин, це було дуже важко".
Там отримав поранення та втратив двох побратимів:
"Картинка перед очима на все життя, де лежить побратим, якого через хвилини не стане. А іншого через добу в лікарні не стало. А твої рани сочаться. Це емоції".
Нині Ігор Космина воює на Сумському напрямку. Незмінним його супутником залишається щоденник:
"Хлопці знають, що якщо пишу, значить знову пишу якісь емоції, бо воно все з голови вилітає. А потім перечитую і такий: «О, я навіть таке вже проходив»".
Книгу про хлопчика Марка воїн написав ще до повномасштабної війни, а рік тому вирішив, що тримати її "в шухляді" неправильно, тож зайнявся розробкою. А три місяці тому вона побачила світ:
"Я її хотів до війни ще видати. Але прийшла війна і всі мої плани. Я люблю спілкуватись із дітьми, мені з ними комфортно, я нормально з ними веду діалог".
Нині, перебуваючи у відпустці, воїн презентує свою книгу черкаським школярам.
П'ятикласника Назара книга зацікавила ілюстраціями:
"Вона мене зацікавила малюнком, бо там зображена первісна людина. Мені подобається, коли багато малюнків, коли і читаєш, і дивишся на малюнок".
Школярці Поліні подобається дізнаватися на таких зустрічах щось нове:
"Мені подобаються такі зустрічі, бо ми дізнаємось багато і про людей, і про їхні твори, про те, що вони роблять".
Директор школи Василь Грищенко вважає, що спілкування з військовими важливе для освітнього процесу:
"Діти повинні бачити, як відбулась оця інтродукція, як відбулась ця зміна в людському характері, що він з простого інженера, зі звичайної цивільної людини став військовим. Важливо розповідати про те, наскільки важлива наша країна і наскільки важливо її захистити".