У Маньківській тергромаді на Черкащині побудували протирадіаційне укриття для школярів та вихованців дитсадка. Воно вміщуватиме 450 людей. Дотепер діти та вчителі ходили в сусіднє сховище, що за 500 метрів, а такий варіант був незручним.
Вартість будівництва — 21 мільйон гривень, розповів Суспільному начальник відділу освіти, молоді та спорту Юрій Безверхий.
За словами пана Юрія, в укритті є парти, ліжка для дітей та триденний запас продуктів:
"Там вистачає місця на 60, 75 дітей із вихователькою", — додав він.
Укриття будували з "нуля", роботи почали у жовтні 2023 року.
"Виникла потреба будувати окремо стояче підземне укриття за спеціальними вимогами. Воно так називається — протирадіаційне укриття. Споруда повністю автономна, має своє електрозабезпечення і свою систему вентиляції. Система вентиляції з підігрівом на зиму, тобто навіть якщо не працюватиме зовнішня котельня від школи, буде тепліше, а влітку подаватиметься охолоджене повітря", — пояснив Юрій Безверхий.
З його слів, коли облаштовували укриття, подбали і про безбар'єрність:
"Для цього є прилад, який називається сходолаз — це передбачено проєктом. Також є санвузол і санітарна кімната".
Раніше під час повітряних тривог діти ховалися в укриттях сусідніх будівель, де не мали змоги продовжувати освітній процес, розповів учитель Олександр Сокоренко:
"Приміщення були малі за розмірами, дітей у нас багато, було шумно. У цьому приміщенні спокійніше. Тут у нас вже є екрани, телевізори, інтернет. Можна буде давати якісь тести, щоб діти виконували їх у телефонах".
У школі 610 дітей, навчання відбувається у дві зміни, тож місця вистачить і для вихованців дитсадка, розташованого поруч, додав педагог:
"Ніяких проблем тут не виникає, витяжки працюють, повітря чисте, приємно тут перебувати".
Нове укриття оцінила й шестикласниця Тетяна Петренко. Сподівається, що тепер час, проведений у сховищі, минатиме з користю:
"У тому підвалі не сильно було приємно, бо було вогко, сиро, і навчатися там було неможливо — дуже мало місця, всі шумлять. Це укриття набагато краще. Мені найбільше подобається що тут тепло, можна роздягтися, не холодно. Крім того, тут більше місця, є інтернет і є можливість пошукати якусь інформацію, зайти в карту повітряних тривог і передбачити чи скоро буде відбій".
Зі слів начальника обласної військової адміністрації Ігоря Табурця, вартість об'єкта — 21 мільйон гривень. Це співфінансування державного та місцевого бюджетів:
"Трохи більш як 50 відсотків виділила держава, ще трохи менш як 50 — громада, яка була зацікавлена в цьому проєкті".
Загалом для учасників освітнього процесу в області є 809 захисних споруд, додав посадовець:
"Додатково ще маємо 256, які орендують наші заклади. Відсоток забезпечення саме укриттями у нас становить 98 із половиною відсотків. Ще дев'ять закладів мають побудувати повноцінні укриття і ми до цього прагнемо".