У Чигирині на Черкащині в гуртожитку місцевого коледжу відкрили відремонтований блок, де можна розмістити 12 переселенців. Там вони зможуть жити безоплатно та безстроково.
Ремонт тривав два місяці та фінансувався міжнародною організацією Sebastopol World Friends, на нього спрямували 800 тисяч гривень, розповів Суспільному директор закладу Юрій Поліщук.
За словами пана Юрія, попереду — оновлення ще 11 блоків, де зможуть розмістити 110 людей.
Одна тримісна, інша — для проживання вдвох. Такі кімнати підготували для переселенців, розповіла місцева жителька, волонтерка Світлана Пилипенко.
"Щодо кімнати, яка розрахована на двох, то якщо в сім’ї є дитина, можна поставити ще й маленьке ліжко", — додала вона.
У кожному "крилі" є власний душ та санвузол, а от кухня — спільна.
Ремонт одного блоку, а це чотири кімнати, обійшовся у 800 тисяч гривень. Ці кошти надала міжнародна організація Sebastopol World Friends з Каліфорнії, розповіла Світлана Пилипенко. Саме до неї вона звернулася за допомогою в облаштуванні житла для переселенців:
"Спочатку нам допомогли зробити дах, а після даху ми можемо тепер рухатись далі: відновити кімнати, блоки. Уже відновили перший блок, а наступний блок у нас буде навпроти".
У цих кімнатах вже можна жити, тож чекають охочих на поселення. Для цього потрібно звернутися до керівника коледжу, в гуртожитку якого облаштовують житло. Директор Юрій Поліщук пояснив: приміщення розраховане на 250 людей. Нині в ньому мешкають пів сотні студентів і стільки ж переселенців, тоді як інші місця залишаються вільними:
"Наразі в нас третя частина гуртожитку вільна, п'ятий поверх взагалі не заселений, бо через затікання ці кімнати прийшли в непридатний стан".
Більше студентів для поселення немає, тож готові розмістити переселенців, додав директор. Однак це зможуть зробити лише після ремонту решти 11 блоків. Бо нині вони перебувають у незадовільному стані:
"Обсипалась не лише штукатурка, а й навіть те, що зроблене з дерева. Підлягали заміні вікна, двері, та все потрібно було міняти".
Зі слів Юрія Поліщука, грошей з переселенців не братимуть:
"Переселенці в нас живуть безоплатно, ми не нараховуємо їм ніякої орендної плати. Але вони сплачують компенсацію за використані комунальні послуги. У часі проживання люди не обмежені, ми обіцяємо всім продовжувати договори на використання житла скільки їм буде потрібно".
Алла Агафонова із Миколаївщини живе в гуртожитку три роки. Попри те, що її власний будинок цілий, повертатися додому поки не планує:
"У гуртожитку мене прийняли так, як рідні люди. Я тоді була в такому шоці, в такому стані. Цей переляк залишиться на все життя. Ну уявіть, думаєш їхати чи не їхати, чи повернешся, чи ні. А тут хоч не стріляють і тиша була. Чоловік захворів, нам немає як повернутись: по-перше, його не можна транспортувати, а по-друге, там немає потрібних лікарів", — розповіла переселенка.
Місто-побратим Себастопол (США) надав Чигирину два мільйони 300 тисяч гривень допомоги. Розподілом фінансів займається Ротарі Клуб "Черкаси Центр".
"Донори мусять довірити комусь кошти і кошти мають піти по тому проєкту, який запланований. Одне з найважливіших питань для переселенців — це житло: щоб було де жити, де приготувати поїсти, відпочити і відчувати себе звичайними людьми", — зазначив президент організації Сергій Подолян.