32 мільйони гривень заборгували містяни "Черкаській ТЕЦ" за тепло та гарячу воду за грудень 2024 та січень 2025 року. Суму за лютий ще підраховують.
У 2024 році за аналогічний період борг сягав 20 мільйонів гривень, розповів Суспільному заступник директора ТЕЦ Григорій Безкоровайний.
Пенсіонерка Віра Мигаль проживає у чотирикімнатній квартирі. Нині у її оселі 22 градуси. Пані Віра субсидії не отримує, тому за комунальні послуги платить всю суму:
"У мене 74 квадратних метри. І я за минулий місяць сплачувала всього-на-всього 1354 гривні. Це було за листопад. За грудень – 1700 гривень, бо це середній місяць зими і на сьогодні на січень — 1553 гривні. Я вважаю, що не дорого. Хоча порівняно з пенсією, то це велика сума, це четверта частина, але всім сьогодні не легко, всім важко. До трьох тисяч ми вкладаємось за всі комунальні. Це й електрика, і холодна вода, й гаряча вода, і газ і саме житло".
У квартирі пластикові вікна, що не пропускають протягів, і на все стоять лічильники. Тому так, пояснила жінка, навчилася заощаджувати:
"Я мала трьох дітей, залишилась у 35 років без чоловіка і жодного разу я не була боржником. Бо я знала — хліба купи на половину менше, ну за це заплати, тому що від цього залежить і зарплата людям, і проживання, і подача тепла. Будуть борги — не дадуть тепла, не дадуть газу, не дадуть ще чогось".
У під'їздах будинку, де проживає Віра Мигаль, також використовують різні методи утеплення:
"Заплановано було поміняти старі вікна, бо вже понад 40 років будинку. Старі вікна пішли в небуття, поставили нові, бо це гарантія тепла, немає протягів".
Ззовні почали утеплювати будинок задля збереження тепла, а з 2020 року у співфінансуванні із міськрадою встановили на будинок індивідуальні теплові пункти, розповіла голова ОСББ Ірина Соловйова. Вони обладнані лічильником тепла, циркуляційними насосами, автоматичним регулятором. Так регулюють подачу тепла, пояснила пані Ірина:
"Індивідуальний тепловий пункт, він розрахований на два під'їзди, оскільки тут подача верхня. Він залежний від погоди, у нас датчик на вулиці є. Залежно від погоди подається температура".
Способи збереження та економії тепла обговорюють із мешканцями постійно, додала Ірина Соловйова. В їхньому будинку — дев'ять під'їздів і 321 квартира.
"В мене значно тепліше стало, і різниця є у два-три градуси між кімнатами де утеплено, і де ні. Тобто це дуже суттєво впливає на економію тепла", — прокоментувала Ірина Соловйова.
Однак боржники за комунальні послуги є, зазначила Ірина Соловйова. Списки на дошці оголошень щомісяця розміщують працівники "Черкаської ТЕЦ".
"Є боржники, які дуже багато заборгували. Ну у нас є боржники, які зараз в армії і зникли безвісти. Звертались сусіди уже з листом, щоб поки призупинили все це. Там вже і подали позов. Ми поки призупинили до вияснення ситуації, а так реструктуризацію роблять", — прокоментувала пані Ірина.
"Черкаська ТЕЦ" обслуговує 68 тисяч людей. Заборгованість змінюється щомісяця, розповів заступник директора Григорій Безкоровайний:
"Взимку збільшується, а влітку трішки зменшується. Тому що люди не мають змоги платити повну суму — взимку велике нарахування, а влітку вони платять трішки більше, чим їм нараховується. Другий рік поспіль ми зменшуємо загальну дебіторську заборгованість. Якщо в тому опалюваному сезоні ми зменшували на шість мільйонів гривень, у цьому опалюваному сезоні на 4,5 мільйона гривень зменшили дебіторську заборгованість по підприємству".
За його словами, випрацювали й систему праці з боржниками:
"Вона починається з простих розсилок повідомлень про нагадування, про платіж, заборгованість, потім є автодозвони — це для боржників, у яких велика заборгованість. Є практика реструктуризації. Треба звернутися до юридичного відділу, оформити офіційний договір реструктуризації, який дозволить звернутися до пенсійного фонду за призначенням субсидій. Договір реструктуризації – практично платіжний документ. Людина бере на себе додаткові обов'язки гасити борги, платити ці нарахування, які є упродовж місяця. На місяць до трьохсот позовів до суду є. В цьому місяці близько 900 виконавчих проваджень передано".
Для стабільної роботи підприємства важливо, щоб споживачі вчасно розраховувалися за надані послуги, пояснив голова правління "Черкаського хімволокна" Віктор Олексенко. "ТЕЦ" — підрозділ цього підприємства.
"Оскільки ми постійно робимо ремонтні роботи, постійно треба платити зарплату людям, постійно треба придбати енергетичне вугілля, газ, все інше, тому ритмічність надходження коштів для нас дуже важлива. Ми з розумінням ставимося, що яка зараз економічна ситуація, в яких умовах перебувають люди під час війни. Але все одно за надані послуги треба сплачувати", — пояснив Віктор Олексенко.
Загальна сума боргу споживачів станом на 1 лютого – 226 мільйони гривень. Це накопичення триває ще від початку роботи станції, додав заступник директора "Черкаської ТЕЦ" Григорій Безкоровайний.