Із кінця жовтня на 20 відсотків здорожчали яйця. У супермаркетах вартість за десяток яєць коливається від 60 до 80 гривень.
Основні причини — здорожчання комбікорму та сезонність, розповів Суспільному економіст Олег Пендзин. Це призводить до того, що домашні кури несуться рідше і зменшується пропозиція на ринку.
На думку Олега Пендзина, нині, в середині листопада, зростання ціни має зупинитися. Саме здорожчання пов'язує із декількома причинами:
"70% вартості яйця — це комбікорм. Комбікорм — це кукурудза. Вже пішла кукурудза нового врожаю, вона набагато дорожча. Це перший момент, а другий — десь 95 відсотків яєць, які ми споживаємо — виробництво птахофабрик. Ще п'ять відсотків — із домогосподарств населення. Там, коли починаються холоди, кури менше несуться. Товаровиробники хотіли трохи відшкодувати собі ті збитки, які вони мали, коли яйце було дуже дешеве, а воно було дешеве, бо не було експорту, все лишалося в країні. Зараз із експортом трохи краще, блокування кордонів немає".
Через підвищений попит перед новорічними святами із середини грудня очікують зростання цін ще на 10 відсотків у порівнянні з минулим роком, додав експерт:
"Яйця будуть коштувати в середньому 71-72 гривні за десяток. Але це середня ціна. Тому що чим гарніше упакування, чим красивіший маркетинг, чим більше цяцьок на тому яйці наліплено, тим воно, безперечно, буде дорожчим. У нас жодним чином не регулюються в державі ціни, все регулює попит і пропозиція".
"Я думаю, що принаймні не дешевшатимуть, але зупиняться в рості ціни десь у січні".
Пані Віра яйця купує на ринку:
"Вибираю, щоб свіже яйце було, матове таке".
З її слів, ще два тижні тому яйця коштували 45 гривень, нині — вже 59:
"Беру два десятки, більше не можу. Раніше були набагато дешевші, а зараз подорожчали. Ну, але ж якщо треба, то купуємо".
Купує лише у перевіреної роками продавчині на ринку Юхим Матвійович:
"У магазині я не беру. Мені подобається, що тут вони свіжі".
На ціни не скаржиться, хоч для нього вони і зависокі:
"Були по 40-45 гривень, а зараз вже 65. Вважайте, на 25-30 відсотків дорожче. Я розумію чому. Тому коли є за що, то купую, а коли нема за що, то не купую".
Зростання ціни почалося три тижні тому, в кінці жовтня, розповіла продавчиня Людмила Чуйко. У вересні вона торгувала яйцями по 40-45 гривень. Нині ціни залежать від розміру та постачальника:
"У кожен завоз, а привозять їх нам через день, на дві-три гривні ціна підіймається. І це не тільки в нас, у магазинах теж. Подорожчали дизельне пальне, перевезення. Із Черкас яйця немає, з Млієва немає, із Золотоноші теж практично немає. Возять із Полтавської області, Миколаївської. Перевезення, відстань — звідси й ціна. Зараз у нас від 50 гривень — це трошки надколоте яйце, і до 65".
Та покупців не зменшилося, додала пані Людмила. Хоча у 2023 році в аналогічний період ціни були меншими:
"Саме дороге було десь по 64 гривні, це вже перед Новим роком. А зараз навіть не знаю. Якби хоч зупинилось на 70, а то ж буде ще дорожче".