У господарствах Черкащини зібрали 308 тисяч тонн молока за дев'ять місяців 2024 року. Це на вісім з половиною тисяч тонн більше, ніж за аналогічний період торік.
Виробництво зросло, завдяки облаштуванню доїльних залів новими апаратами, розповів директор департаменту агропромислового комплексу Роман Косенко.
Одне з господарств Черкащини працює понад 20 років. За цей час систему жодного разу не зупиняли, розповів директор господарства Олексій Васильченко.
На підприємстві він має понад чотири тисячі корів. В одному із залів корів доять безперервно, розповіла доярка Любов Сукач:
"Тут механічне, тут доступу до молочка у працівниць немає, працюємо ми позмінно, доїмо ми 31-32 літри на коровку".
Завдяки універсальній апаратній системі, розповів Олексій Васильченко, догляд за коровами нині став простіше.
"Раніше ми використовували серветки, зараз ми використовуємо щітки, які самі дезінфікують, вимивають, підсушують і роблять масаж, щітка все робить за доярок".
За стерильністю виробленого молока слідкують пильно, розповіла Любов Сукач.
"Обробляємо ми вим’ячко дезінфікатором і плюс до того обробляємо вим’ячко вже після доїння теж препаратом".
У хліву, де мешкають корови вдосконалюють систему вентиляції, оскільки у літній сезон через спеку зменшились надої, розповів пан Олексій:
"Після літньої спеки, яка була буквально кілька місяців назад, дуже сильно постраждали, я думаю, більшість підприємств, в тому числі і ми, це зменшення виробництва по деяких групах до 30 відсотків, а так в середньому десь відсотків на 15, до 20 ми загубили вал молока".
На добу отримують 32 тонни молока. Його господарство реалізує двома шляхами, пояснив Олексій:
"От є такі апарати, які приходите і біжить прям молоко, людина може набрати, оплатити. Частину молока, це десь дві тонни в зміну, ми реалізовуємо так: переробляємо на сир, йогурти, кефір, масло. Все решта ми продаємо як сировину продаємо на локальні, в межах району".
Чоловік розповів, що з початком повномасштабного вторгнення змінили логістику, через обмеженість транспортних можливостей:
"Далеко дуже небезпечно везти сировину для перероблення. Коли тільки повномасштабне вторгнення почалось — обрубались усі шляхи".
Використання нових технологій у молочному скотарстві сприяє підвищенню якості та кількості виробленого молока, розповів директор департаменту агропромислового комплексу Роман Косенко.
"Роботизовані доїльні апарати, які пришвидшують час доїння, підвищують продуктивність і рухаються у максимальному продуктивному ключі, тому і плюс використовують найкращі генетичні матеріали для вирощення нових корів".
Додав, нині в області працюють 16 племінних заводів і 26 племінних репродукторів — господарств, де розводять велику рогату худобу молочного напряму.