У Черкаській області у двох громадах питна вода не відповідає нормам за санітарно-хімічними показниками.
Про це свідчать результати досліджень, проведених із 4 по 8 листопада, розповів Суспільному розповів головний санітарний лікар області Володимир Папач.
За словами медика, з джерел та мереж централізованого водопостачання фахівці відібрали та дослідили 120 проб питної води за мікробіологічними та 94 — за санітарно-хімічними показниками.
"Відхилення від гігієнічних вимог виявили у трьох пробах за санітарно-хімічними показниками — загальна жорсткість та вміст нітратів — на водогонах Городищенської та Тальнівської територіальних громад", — зазначив він.
За мікробіологічними показниками відхилень не виявили.
Про результати досліджень поінформували Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області, а власникам водогонів направили рекомендації щодо проведення необхідних профілактичних заходів.
Будь-яких ускладнень санітарно-епідемічної ситуації чи спалахів інфекційних захворювань, пов’язаних із питною водою, на території області не зареєстрували, зазначив Володимир Папач.
Можуть призвести до смерті — чим небезпечні нітрати
Нітрати у питній воді становлять загрозу для здоров'я людини, якщо їх концентрація перевищує безпечні норми, зазначила заступниця генерального директора Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Видра.
"Згідно з гігієнічними вимогами, допустимий рівень нітратів у питній воді не повинен перевищувати 50 мг/л. В організмі людини нітрати під впливом кишкової мікрофлори перетворюються на нітрити, які своєю чергою, потрапляючи у кров, блокують гемоглобін еритроцитів, утворюючи метгемоглобін. Метгемоглобін не здатний переносити кисень, що призводить до кисневого голодування тканин організму. Таке захворювання називається водно-нітратною метгемоглобінемією", — пояснила вона.
"У дітей, особливо до трьох років, які перебувають на штучному вигодовуванні і при цьому вживають питну воду із підвищеним вмістом нітратів, таке кисневе голодування має важкий перебіг і може призвести навіть до летальних наслідків".
Окрім того, надмірне довготривале надходження до організму людини нітратів може спричиняти загальну інтоксикацію. Вони проявляються у вигляді головного болю, втоми, зниження імунітету, розладів системи травлення, а також сприяють розвитку онкологічних захворювань через перетворення нітратів на нітрозаміни — канцерогенні речовини, що підвищують ризик раку шлунка та інших органів.
Найбільш чутливими до вмісту нітратів є :
- немовлята (особливо в перші три роки життя);
- люди з анемією або серцево-судинними захворюваннями;
- люди з хворобами нирок та дихальної системи;
- вагітні жінки;
- люди з ослабленою імунною системою.
Звідки беруться нітрати у воді
"За результатами моніторингових досліджень питної води лабораторіями нашої установи підвищений вміст нітратів реєструють в основному у зразках питної води з нецентралізованих джерел водопостачання, тобто криниць, каптажів та індивідуальних артсвердловин", — пояснила Наталія Видра.
Основними джерелами потрапляння нітратних сполук до підземних вод є:
- хаотична забудова присадибних ділянок, без дотримання санітарних розривів від можливих джерел забруднень;
- відсутність належної санітарної інфраструктури: вигрібні ями, господарські споруди, гноярки, їх неналежне обладнання і утримання (за звичай неподалік від джерел водопостачання);
- неправильне зберігання та використання азотних добрив, неконтрольований витік стічних вод із каналізаційних систем.
Перевищення показника вмісту нітратів може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям, тому важливо перевіряти якість води, особливо в сільській місцевості, де використовуються приватні криниці або свердловини, зазначила медикиня.
Будь-яких ускладнень санітарно-епідемічної ситуації чи спалахів інфекційних захворювань, пов’язаних із питною водою, на території області не реєстрували, додала вона.