Перейти до основного змісту

Взяти землю, щоб розширити Черкаси: міська рада судиться із Руськополянською громадою

Ексклюзивно

Територію Черкас планують розширити на майже 600 гектарів. Йдеться про землі, що належать Руськополянській ОТГ, що межує із містом на південно-західному напрямку. 4 листопада 2024 року суд розглянув матеріали справи.

На наступному засіданні відбудуться судові дебати, розповів Суспільному суддя Петро Паламар.

До Черкас планують додати території, де проходять комунікації, які обслуговують міським коштом, розповів Суспільному заступник директора департаменту архітектури та містобудування Андрій Крилов. За словами землевпорядниці сільської громади Валентини Болотюк, ці землі, площею 1600 гектарів, "годують" соціальну сферу трьох сіл громади. Йдеться про поле, що розташоване в селі Геронимівка та межує з Черкасами. Воно є частиною Руськополянської територіальної громади. Земельну ділянку тут, рік тому отримала Ольга Буркацька, за роки праці в освітній галузі:

"Це землі соціальної сфери, які соціальна сфера здає в оренду. Хтось забирає зерном, хтось грішми — кому як вигідно", — розповіла Ольга Буркацька.

Геронимівські освітяни, зі слів Ольги Буркацької, мають права власності на ділянки цього поля. Але переймаються, що їх заберуть, щойно землі опиняться у власності Черкаської міської ради. Віра Коваленко — вчителька на пенсії:

"Як ішла я на пенсію, то мала дві з половиною тисячі. В мого чоловіка немає і трьох тисяч. Скажіть, це ж підтримка, якщо мені дадуть дві тисячі 200 чи дві 500 гривень? Якраз перед Новим роком, щоб щось дати онукам і самому щось на Новий рік, на Різдво мати".

Володимир Фармагей до повномасштабної війни викладав у Геронимівській школі.

"Із перших днів війни був призваний для захисту нашої дорогої землі. Тут не один я, а багато односельців, хто воює. Я прийшов і побачив, що тут бардак: ми воюємо, захищаємо нашу землю, а тут землі ділять, процвітання".

Віра Коваленко. Суспільне Черкаси

600 гектарів території Геронимівки, та більше тисячі гектарів сусіднього Оршанця — територія, яку Черкаси внесли до проєкту міського генплану. Розповів заступник директора департаменту архітектури та містобудування міськради Андрій Крилов

"Територія — вулиця Руставі, де кладовище, вулиця Онопрієнка. Ось ці території фактично в межах міста Черкаси, але якимось чином відносяться до Руськополянської ОТГ. Комунікації міські там проходять, місто їх утримує. Там всі наші кладовища, дорогу ми туди прокладаємо. Ну не може бути посеред Черкас територія якось іншого населеного пункту", — пояснив Андрій Крилов.

Захисники сільської громади в суді апелюють тим, що межі сіл чітко визначені. А наділи людей — приватизовані. Адвокат Руськополянської громади Артем Шимановський пояснив:

"Земельні ділянки були сформовані і кадастрові номери їм присвоєні автоматично".

За словами адвоката, інтереси Черкас у цій справі представляють київські юристи. Тому участь у суді беруть дистанційно. Адвокат Черкаської міськради Михайло Войцеховський розповів:

"До нашого відзову на позовну заяву ми додали графічну частину, яка є невід’ємним елементом Кабміну, яким було встановлено межі черкаської області. При масштабуванні чітко видно, що селище Оршанець виділено із Руськополянської ОТГ, що відносить селище до меж міста".

Суддя Петро Паламар. Суспільне Черкаси

За словами судді Петра Паламара, під час першого судового засідання дослідження документів не завершується:

"Дослідження документів не закривається. У нас розгляд справи по суті продовжується, при необхідності, якщо документи нові з’являться, або інші докази, які не були відомі — зможете подати".

За словами адвоката Руськополянської громади Юрія Тищенка, є шанси завершити цей процес у першій інстанції до нового року.

"Спірне рішення черкаської міської ради дійсно є протиправним. Фактично все зводиться до простого: черкаського міська рада хоче забрати землі Руськополянської ОТГ, вважаю, що правових підстав на це немає — це просто чиїсь амбіції і бажання".

Валентина Болотюк. Суспільне Черкаси

Землі, які хочуть відсудити у ОТГ, пояснила землевпорядниця Руськополянської ОТГ Валентина Болотюк, фактично допомагають утримувати соціальну сферу трьох сіл громади.

"Це колосальні надходження. Якщо територія населеного пункту тисяча гектарів Руської Поляни, то 600 гектарів — це цілий населений пункт. У нас не буде розвитку, нам не буде за що утримувати школи, садочки. Це не тільки земельний податок, це ПДФО. Це найбільший податок, який ми отримуємо, якщо розвивається бізнес на нашій території і сплачується ПДФО у нашу громаду".

Наступне засідання у цій справі суддя призначив на 28 листопада.

Поле Руськополянської ОТГ. Суспільне Черкаси

Нагадаємо, на сесії міськради 19 лютого депутати проголосували за відмову у погодженні проєкту землеустрою щодо встановлення меж території Руськополянської об’єднаної територіальної громади, повідомила кореспондентка Суспільного з місця події. За словами директора департаменту архітектури та містобудування Артура Савіна, межу міста планують провести вздовж об'їзної дороги, що йде через мікрорайон Лісовий повз Геронимівку і на Руську Поляну. Нині південно-західна межа міста проходить вздовж дороги по вулицях Руставі та Момота.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Топ дня

Вибір редакції