У селі Товмач, що на Шполянщині, громада, аби врятувати школу — пише листа президенту Зеленському, а також збирають підписи з проханням не закривати школу.
Заклад розрахований на 306 учнів, втім нині там навчається 48 дітей, тому керівництво територіальної громади ухвалило рішення ліквідувати школу, розповіла директорка освітнього закладу Валентина Погоріла.
Другокласник Руслан має особливі освітні потреби. Хлопчик не говорить, розповіла його мама Наталія Бурбак. Руслан потребує постійного супроводу і допомоги. Цю роль виконує Оксана Гень — асистентка вчителя.
"У колективі дитина розвивається і дає більші результати і щодо навчання, і щодо виховання. Школа дуже нам потрібна", — розповіла пані Оксана.
У класі Руслана четверо учнів, а в школі загалом — 48. Через це цей освітній рік може стати останнім. Приміщенню школи 35 років і розраховане на 306 місць, а ще має протирадіаційне сховище, розповіла директорка Валентина Погоріла.
"Тут є все необхідне для перебування дітей: вогнегасники, вентиляція, туалет, запасний вихід".
Сховище може вмістити 150 людей, зазначила директорка. Але в школі 48 учнів та 14 вчителів, вісім дошкільнят і їхня вихователька.
"І коли 21 серпня нам кажуть реорганізація Товмацького ліцею з подальшою ліквідацією, для мене це було шоком", — розповіла пані Валентина.
На зборах батьки учнів написали листа президенту Зеленському з вимогою не закривати школу. Серед присутніх була і мама восьмирічного Руслана — Наталія Бурбак:
"Він на інклюзивному навчанні і доведеться, якщо закриють школу, возити його в іншу. Але я не хочу, бо дитина особлива. Я б хотіла, щоб вчився тут, бо в будь-який момент мені потрібно буде його забрати. Це дитина особлива, я повторюю ще раз".
Анатолій Козленко викладає у школі 30 років, а також очолює профспілковий комітет
"У нас 27 робочих місць буде скорочено. Це і питання забезпечення робочими місцями, якщо говорити про це. У нас просто люди підуть на вулицю", — розповів вчитель.
Дітей із Товмацької школи планують перевести у сусідню за п'ять кілометрів, розповів Анатолій Козленко, у село Скотареве. Там, за його словами, школа старіша, менша і сховище мале.
Як розповіла директорка Скотарівської гімназії, менша школа взимку тепліша, її дешевше протопити і до сховища можна потрапити через внутрішні приміщення, не виходячи на вулицю. Приміщення школи у Скотареві розраховане на 320 учнів, але там навчається 55 дітей та 12 дошкільнят.
Натомість у Товмачі у 2024 році лише один першокласник і пішов він у школу не у своєму селі, пояснила заступниця Шполянського міського голови Ірина Каландирець. За її словами, наступні три-чотири роки у селі не буде першачків.
"Це проблема, яка лежить в основі формування мережі закладів освіти. І не лише в селах Скотареве і Товмач, а й в більшості населених пунктів громади", — пояснила Ірина.
Та чим менше дітей у школі, тим дорожче обходиться їхнє утримання, зазначив обласний очільник освітньої галузі Валерій Данилевський.
"Собівартість одного учня в такій школі виходить від 80 до 100 тисяч на рік. Тому логічно, що громади, які є власниками цих шкіл приймають рішення про довезення дітей або призупинення процесу".
Економія від закриття Товмацького ліцею складе шість мільйонів гривень на рік. Такі підрахунки озвучила заступниця шполянського міського голови Ірина Каландирець.