В Умані паломники-хасиди відзначають останній день свята Суккот. Це біблійне свято, яке припадає на пʼятнадцятий день місяця Тішрей. У 2024 році його відзначали із 16 по 25 жовтня.
Завершення цього свята хасиди відзначають читаючи ТоруП'ятикнижжя Мойсея, священний текст юдаїзму, співаючи пісень й танцюючи біля могили засновника брацлавського хасидизму Цадика Нахмана. Всередину чужих не пускають, говорити з кимось — відмовляються. Оскільки цього дня хасидам говорити заборонено, розповів охоронець могили Олександр.
Поки за дверима синагоги святкують, довкруж могили Раббі Нахмана побачити можна курені — сукки. Це — традиційний елемент свята та згадка про сорокарічні мандри юдеїв пустелею після виходу з Єгипту, пояснила піар-директорка міжнародного доброчинного фонду імені Рабі Нахмана з Бреслава Анастасія Баришнікова:
"Важливо, щоб стеля сукки проглядалася, тобто крізь неї має бути видно небо і зірки. Як тоді — євреї просто ховалися від сонця і бачили, що Господь з ними і все в його руках".
Будують такі намети з природних матеріалів, додала пані Анастасія. За бажанням прикрашають гілками дерев та дитячими малюнками.
І обов’язково моляться:
"Під час молитви потрібно тримати в руках чотири рослини. Одна рослина символізує єврея, який і читає Тору, і робить добрі справи. Друга — єврея, який не читає Тору і не робить добрі справи. Третя рослина символізує єврея, який робить добрі справи, але не читає Тору. І четверта рослина символізує єврея, який читає Тору, але не робить добрі справи. Коли євреї тримають ці всі чотири рослини в руках, вони символізують єдність народу Ізраїлю".
Свято завершиться увечері 25 жовтня, розповіла Анастасія. Опісля настане Хошана Рабба — день, коли, за традиціями, всі молитви будуть почуті.